31
Ун ните
от Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН, CERN.ch) осъществиха исторически сблъсък
на елементарни частици в Големия адронен
колайдер в опит
да пресъздадат условията, близки до
тези при Големия взрив.Постигнатото днес в най-големия ускорител на елементарни частици (LHC) в света, който се намира на границата между Швейцария и Франция, бе определено като началото на "нова ера в науката" и в усилията за разбиране произхода на Вселената.
След редица затруднения тази сутрин около 2 ч. българско време усилията на учените най-после се увенчаха с успех.
Два протонни лъча, циркулиращи в противоположни посоки, се сблъскаха, като само за няколко минути достигнаха максималните планирани енергийни нива от 7 тераелектронволта. Те са
3,5 пъти по-големи от постиганите досега
Двайсетина минути по-късно лъчите вече бяха стабилни, което позволи да започне дългоочакваното събиране на данни за четири отделни научни експеримента.
Този "крайъгълен камък" е истинското начало на мащабното изследване, което може да положи началото на фундаментално нова физика.
Новината за първите колизии бе посрещната с бурни ръкопляскания и викове на радост от присъстващите в контролната стая, а на пресконференцията най-честите първи думи бяха "Нямам думи".
Радостта е голяма, предвид забавянето заради повредите в съоръжението за 6,6 млрд. долара, които наложиха спирането му за ремонт малко след като бе пуснато през септември 2008 г. Последваха пробни пускове и изпитания.
Сега целта е колайдерът да продължи да работи
около две години, с малко прекъсване тази зима, през които ще се събира и анализира информацията.
Учените се надяват резултатите да променят вижданията ни за Космоса и неговия произхода, да дадат много отговори за елементарните частици, за наличието на тъмна материя, за другите измерения, за произхода на Марс и т.н.
Физиците търсят следи от Xигс бозона - хипотетична елементарна частица, за която се смята, че е фундаментална за разбирането ни на физиката. Въпреки че неговото съществуване е предречено от науката, досега доказателства не са открити.
Те обаче предупреждават нетърпеливите и любопитните, че до конкретни изводи ще се стигне след месеци и дори години работа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!