За съхраняването и предаването на съобщения, снимки и друга информация в социалната мрежа е необходимо голямо и бързонарастващо количество енергия, тъй като тя продължава да се разраства.
Членовете на сайта надминаха 500 млн. през юли тази година.
Когато компаниите не избират щадящи околната среда енергийни източници, които да захранват сървърите им, се създава голяма заплаха за околната среда, изтъква природозащитната организация.
"Грийнпийс" започна кампанията си още през февруари, като призова "Фейсбук" да "развали приятелството си с въглищата", определяни като "най-мръсния източник на енергия и най-големия източник на замърсяване в света", което причинява глобално затопляне.
В двеминутен анимационен видеоклип, пуснат през септември, основателят на мрежата Марк Зукърбърг бе предупреден, че ще загуби 500 хил. приятели, ако продължава да захранва социалната мрежа с енергия от въглища.
Поне толкова са членовете във "Фейсбук", подкрепящи кампанията на "Грийнпийс".
Призивът Зукърбърг да премине на енергия от ветрогенератори пък вече е привлякъл още поне 100 хил. души.
"Грийнпийс" настоява "Фейсбук" да се придържа към план от пет точки, който предвижда постепенното изключване на въглищата като енергиен източник и избиране на места за центрове, които разчитат само на напълно чисти, възобновяеми енергийни източници.
Ако двата основни компонента на работата на "Фейсбук" - центровете за данни и телекомуникационните мрежи - продължават да нарастват със сегашното темпо, енергопотреблението на компанията ще стане над три пъти по-голямо и ще възлезе на близо 2 трилиона киловатчаса до 2020 г., сочи доклад на "Грийнпийс", публикуван през март.
Това е повече от настоящата консумация на енергия в Бразилия, Канада, Франция и Германия, взети заедно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!