10-те топ технологии през 2010 г. според Gartner
10-те топ технологии през 2010 г. според Gartner   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Gartner представи пред българската десетте най-важни, според агенцията, технологии на 2010 г.

Целта на дефинирането на 10-те стратегически технологии е да покажем голямата, цялостната картина в ИТ, за да помогнем на организациите да вземат правилните решения за своите ИТ системи, обясни Анди Кайт, вицепрезидент на компанията и изтъкнат аналитик.

За да се съсредоточим върху няколко технологии, те трябва да са такива, които ще се окажат важни за над половината от клиентите ни, добави той.

Това може да са съществуващи технологии, които бързо се развиват, или новозараждащи се - при всички положения обаче те обещават да окажат влияние върху големите предприятия по света.

1) Облачен компютинг: той превзема живота ни все повече и днес всеки от нас ползва някакъв компютърен ресурс под формата на услуга - дори и да не плаща за него.

Този нов подход в ползването на компютърните ресурси позволява облачните услуги да се използват по най-различни начини за създаването на нови приложения или решения.

Това е номер 1 стратегическа технология, казва Кайт и посочва, че днес ако човек има добра идея за разработване на софтуерно приложение, инвеститорите първо ще го попитат дали става дума за традиционно инсталационно решение или за софтуер като услуга - и ако не е SaaS, те надали ще имат интерес към него.Няколко важни характеристики правят "облака" извънредно интересен и привлекателен.

"Облакът е базиран на услуги. Той е скалируем и еластичен. Той е споделен. Цената му се измерва според потреблението", обяснява още Кайт.

През 2010 г. интересно тук, според Gartner, ще е развитието в баланса между публичния "облак", "частните облаци" и хибридните системи.

Видно е, че "един размер не пасва на всички" и всеки от подходите има своите плюсове и минуси, коментира Кайт.

Ако организацията заложи на изцяло частен облак, тя ще загуби от икономиите от мащаба, характерни за публичния облак; ако предпочете публичния, навярно ще трябва да направи компромис със сигурността си.

2) Усъвършенствани анализи: системите за анализ на база големи обеми информация ще претърпят промени.

Оптимизацията и симулацията чрез използването на аналитични инструменти и модели ще помага за увеличаването на ефективността от бизнес-решенията чрез изследване на алтернативни подходи и сценарии.

Използването на ERP, CRM системи в комбинация с фиксирани правила и политики за вземане на по-информирани решения не е нещо ново за бизнеса. Новата стъпка е в предлагането на симулации, прогнозиране, оптимизиране и други напредничави форми на анализ.

3) Компютърни решения за клиента: все повече ще се възползваме от PC виртуализацията и все по-често компютърът ще е просто терминал за ползване на виртуален десктоп.

Виртуализацията ще направи така, че изборът на хардуерна платформа и на операционна система става все по-малко фундаментален.

Предприятията обаче трябва да си направят дългосрочна "карта" за своя подход към стандарти, собственост и поддръжка, операционни среди и избор на приложения, внедряване и обновяване, управление и сигурност.

4) ИТ за зелен бизнес: досега говорехме за това как ИТ решенията да бъдат по-щадящи за околната среда, но днес ние търсим начин да използваме технологиите така, че чрез тях да опазваме околната среда.

Например да използваме видеоконференции, за да намалим пътуванията, да ползваме софтуер за да оптимизираме транспортирането на стоки, да ползваме електронен документооборт вместо хартиен.

Все повече става модно да се работи от разстояние. Освен това ИТ могат да предоставят средствата за анализ, чрез които предприятията от други индустрии допълнително да намалят вредните влияния - например анализ на транспортните разходи, разхода на гориво и отделянето на въглероден двуокис и др.

5) Преоформяне на центровете за данни: проектирането на центровете за данни става изкуство. Енергийната ефективност е основният акцент.

Анализаторите са установили, че за един сървър в центъра за данни, за период от четири години, се изразходват повече средства за ток, отколкото за оборудване на самата машина.

Сега това трябва да се промени и най-ценното през 2010 г. ще е умението да се проектират енергийно ефективни центрове за данни.

Друг ключов акцент е усъвършенстването на управлението. Големи центрове за данни с хиляди сървъри вече се управляват не от десетки администратори, а от един или двама ИТ специалисти.

6) Социални компютърни системи: уики-енциклопедии в организациите създават добавена стойност за бизнеса, служителите трупат съдържание и го споделят помежду си в процеса на работа, а в публичното пространство хората се изявяват във Facebook или Twitter - това е неизбежно и ще продължи да бъде още по-осезаемо през 2010 г.

Предприятията трябва да разгледат всички аспекти на това явление. Тяхното участие в социалните медии може да им донесе много ползи.

Не бива да се пренебрегва ролята на социалните мрежи за създаването на общности.

7) Сигурност:  мониторинг на активностите: когато иде реч за сигурността, вече не е достатъчно да се опитваме да се браним от външни нападения.

Вместо това трябва да следим активностите в корпоративната инфраструктура постоянно, казва Анди Кайт.

Мониторингът и откриването на характерни особености, специфични последователности и тенденции - това е ключът към защитата днес.

Зловредните дейности все по-често биват прикрити зад маската на дискретни събития, нормални процеси в мрежата, съвсем легални и оторизирани потребители и стандартни приложения.

Чрез мониторинг на всички активности и анализ на особеностите можем да се пазим и от външни, и от вътрешни атаки, и от видни и целенасочени акции, и от тихи пасивни набези като например източване на информация, кражба на акаунти и т.н.

8) Флаш-памети: производителността на флаш-паметта безспорно е значително по-добра от тази при дисковете с механично въртене. Флаш-паметта е по-бърза, енергийно ефективна - тя щади батериите на мобилните устройства и ги пести.

Проблемът е в цената, която - макар разликата да намалява - остава висока, и във факта, че флаш-паметта има ограничен живот.

Сега обаче се прилагат софтуерни алгоритми за писане върху части от паметта, така че да се удължи животът й.

В крайна сметка тази технология ще се радва на над 100% годишен растеж през следващите няколко години и ще се окаже стратегическа за много ИТ области, включително потребителска електроника, развлекателни технологии, вградени ИТ системи.

За бизнеса флаш-паметта предлага много удобства, сред които пестене на пространство, по-малко отделяна топлина и респективно по-малко нужда от охлаждане, повече производителност и устойчивост.

9) Виртуализация: тя вече е превзела центровете за данни, но скоро ще започне да се използва масово и на работните станции.

Тук "модната" тенденция ще е "миграцията на живо" - преместването на една работеща виртуална машина докато нейните операционна система и приложен софтуер продължават да изпълняват своите задачи така, сякаш си стоят на оригиналния физически сървър.

Именно това ново развитие е причината виртуализацията да остане в списъка на 10-те топ технологии, макар че беше в него и през 2009 г.

10) Мобилни приложения: те превземат живота ни безпощадно. Все повече компактните мобилни устройства изместват компютъра и дори ноутбука.

Това оказва влияние не само върху хардуерния бизнес, но и върху приложенията и комуникациите.

Нощ. В апартамента на доктор звъни телефона: - Докторе, мъжът ми ме обиди. - И защо ми се обаждате? - Ще му трябват няколко шева...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Д-р Велина Владимирова - криминален психолог

"Обществото ни е болно, а децата ни – мъртви": Д-р Велина Владимирова с коментар за убийството на Магдалена

България Преди 2 минути

Липсата на стабилност, общност и институционална грижа за младите хора ни води към нови трагедии, предупреждава специалистът

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

България Преди 44 минути

"Сега виждаме точно този модел в действие – завземат не само медиите, прокуратурата, МВР, но вече протягат ръце и към ДАНС", каза той

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Свят Преди 2 часа

Вучич бе посрещнат в болницата от министъра на здравеопазването Златибор Лончар

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Свят Преди 2 часа

Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети

Южна Корея влиза в изборна буря

Южна Корея влиза в изборна буря

Свят Преди 2 часа

Той ще се изправи в тежка за десницата битка с фаворита и кандидат на либералите за поста И Дже-мьон

Кой печели изборите в Австралия?

Кой печели изборите в Австралия?

Свят Преди 2 часа

Изборната надпревара беше доминирана от теми като поскъпването на живота и ефекта от политиката на президента на САЩ

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Свят Преди 3 часа

Според израелското армейско радио 16 сирийски друзи са приети в израелски болници от началото на седмицата

<p>Истанбул се люлее отново</p>

Земетресение в Истанбул

Свят Преди 3 часа

Земетресението се е усетило по-осезаемо в европейската част на Истанбул

Митничари откриха пачки евро под леглото на тираджия

Митничари откриха пачки евро под леглото на тираджия

България Преди 3 часа

Недекларираната валута е задържана

Тройното убийство в Швеция: Още двама души са задържани

Тройното убийство в Швеция: Още двама души са задържани

Свят Преди 3 часа

Трима млади мъже на възраст между 15 и 20 години бяха убити на 29 април във фризьорски салон

Принцеса Шарлот

Тя е „тайното оръжие на кралското семейство“

Любопитно Преди 4 часа

Ето кой е „шефът в семейството“ на принц Уилям и принцеса Катрин

<p>&ldquo;Лошите хора си го заслужават&rdquo; - Вярвате ли в кармата?</p>

“Лошите хора си го заслужават”: Проучване установява, че повечето вярващи в кармата мислят така

Любопитно Преди 4 часа

Концепцията за карма произхожда от азиатските религиозни традиции като индуизма и будизма

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Свят Преди 4 часа

Кандидатите са общо 11, като четирима от тях са независими

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Свят Преди 4 часа

Този метод за балсамиране никога не е бил виждан досега, казват изследователи

<p>Как срещата със Зеленски във Ватикана промени възгледите на Тръмп</p>

Зеленски: Тръмп започна да гледа по различен начин на нещата след срещата ни във Ватикана

Свят Преди 5 часа

Украинският президент определи 15-минутния разговор като „най-добрия“, който е имал досега с държавния глава на САЩ