Как да намалим отпадъците и вредното им влияние върху околната среда?
Източник: netinfo
0

К огато изхвърляме продукт, изхвърляме с него всеки ресурс, използван по време на жизнения му цикъл – от производството до унищожаването му. Помислете за комбинираното екологично въздействие на онези загубени ресурси и помислете два пъти, преди да захвърлите нещо в кошчето. 

Ето няколко съвета на „Generation Awake“:

Напитки

Ако е лошо да се разхищава храна, това важи ли и за напитките? Помислете за течностите, които се изливат в мивката. Всеки път, когато изливате някаква напитка, не само се прахосва течността, но и водата и енергията, използвани за отглеждане на насажденията, обработката им, почистването на фабриката и пречистването на отпадните води, в които е изхвърлена напитката. 

Подобно на храната и тук има няколко прости начина да намалим количеството, което изхвърляме. 

Приготвяйте само толкова, колкото вероятно ще изпиете, особено когато става въпрос за чай и кафе, за чието производство са необходими много ресурси. 

Купувайте концентрирани напитки, за които се използва същата опаковка като за разредените, но траят по-дълго. 

Опитайте се да използвате продуктите, които вече не са в най-добрия си вид – например защо да не добавите останалото от снощи червено вино към соса за вечерята си?

Знаете ли защо стъклото е първокласен материал?

То може да е на 5000 години, но няма никакви признаци да излезе от мода – и с основание. Стъклото може да се използва повторно 100% и да се рециклира многократно. 

Ако е възможно, купувайте напитки в бутилки за многократна употреба: стъклените бутилки могат безопасно да се използват повторно, защото не губят свойствата си и лесно се почистват. 

Възползвайте се от схемите за връщане на бутилки. След това те се връщат на производителя, който може да ги използва повторно. Друга възможност е да използвате бутилките и бурканите като свещник или моливник. А ако ви е обзел творчески ентусиазъм, може да ги преработите, като направите закачалка за палта, лампа или полилей от стъклени бутилки. 

Друго решение е да дадете старите бутилки и буркани на някого, който може да ги използва. Ако давате стъкло за рециклиране, помислете за емисиите на парникови газове, които помагате да бъдат намалени: със спестената енергия от рециклирането на една бутилка един телевизор може да работи в продължение на 20 минути.

Кошчето за боклук не е разтегателно

Средно в Европа се рециклират или използват повторно само 40% от битовите отпадъци, а в някои държави повече от 80% от тях продължават да отиват в сметищата. 

Пълним кофите за смет с материали, които все още имат стойност; пилеем парите, енергията и природните ресурси – вода, метали, минерали, почви и растения – които първоначално са били използвани за производството на продукта. 

Като се има предвид, че всеки човек в Европа в момента произвежда средно около половин тон битови отпадъци, това са ужасно много загубени материали. 

Основната концепция на зелената икономика е превръщането на отпадъците в ресурс. Всичко може да се използва повторно, рециклира или компостира – това е въпрос на добро сортиране и правилно управление на отпадъците. 

Можете да започнете у дома, като намалите колкото може повече съдържанието на тази кофа за отпадъци; така ще направите първата крачка към изграждането на общество с нулеви отпадъци. 

Разбира се, постигането на тази цел изисква и иновации в проектирането и производството на изделия и управлението на отпадъците. Всички ние обаче можем да направим това: да купуваме само това, което ни трябва; да купуваме продукти, които могат да бъдат използвани повторно; да ремонтираме нещата, когато те се повредят; да използваме остатъците, преди да се развалят; да избягваме излишните опаковки и да продаваме или подаряваме нежеланите вещи; да заемем активна позиция по отношение на сортирането на отпадъците – в дома си, на работа и като съветваме семейството и приятелите си.

Използвате ли пълноценно хартията?

Никога не изхвърляйте хартия. На теория хартията може да се рециклира до шест-седем пъти, макар че в Европа – световен лидер в рециклирането на хартия – засега успяваме да я рециклираме от три до четири пъти. 

Въпреки това европейската хартиената промишленост вече използва повече рециклирана хартия от дървесна маса като суровина, като смесва рециклирани и първични влакна във възможно най-голямо съотношение, за да пести природни ресурси и енергия. 

За рециклирането на хартия е необходима 70% по-малко енергия отколкото за производството ѝ от прясно добити суровини. 

Дори и замърсената с храна хартия може да се рециклира, но не и тази в кофата ви за смет. 

Пластмасови отпадъци

Пластмасата е евтина, лека и здрава. Затова не е изненадващо, че световното производство на пластмаса е нараснало от 1,5 млн. т годишно през 1950 г. до 288 млн. т през 2012 г., като само в Европа се произвеждат 57 млн. т. 

Проблемът, срещу който се изправяме сега е, че пластмасовите отпадъци са навсякъде, а тяхното разграждане може да отнеме до 500 г. Пластмасовите отпадъци могат да се рециклират, но въпреки това едва една четвърт от тях се събират и рециклират в Европа. 

Пластмасата може да се топи и от нея отново да се изработват нови продукти като например бутилки, химикалки, градински мебели или варели за вода, или да се надробява и от нея да се произвежда полиестер за облекло. 

Например за изработката на горна дреха от полар за възрастен човек са необходими 25 двулитрови пластмасови бутилки. 

Въпреки това почти половината от пластмасовите отпадъци в Европа се изхвърлят в депа, като така нито се рециклират, нито се възстановяват. Със сигурност може да се каже, че отделянето на пластмасовите отпадъци за събиране е от жизнено важно значение, но намаляването на обема на отпадъците е първи приоритет. 

Наблюдават се все повече острови от пластмасови отпадъци в моретата и океаните. Там те се разпадат на микроскопичен „пластмасов прах“, чиято петролна основа привлича други вредни химикали в океана. Те се концентрират върху частиците, достигайки нива, които са до един милион пъти по-високи от тези в морската вода, като образуват малки хапчета отрова. 

Рибата и морските птици поглъщат тези частици, които така постъпват в хранителната верига и накрая могат да се окажат в нашата чиния. 

Освен като се присъединим към Европейския ден за почистване (LetscleanupEurope.eu – у нас датата за масово доброволно почистване е 26 април), можем да помогнем за намаляването на отпадъците в морските води, като се погрижим да изхвърляме отпадъците си внимателно, когато сме навън, и избягваме найлоновите торбички за еднократна употреба, както и другите ненужни пластмасови опаковки.

Повече на GenerationAwake.eu/bg 

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Сержант обяснява на новобранците: - Ако камък бъде хвърлен нагоре, то той ще падне на земята. Това се дължи на земното притегляне. Новобранец: - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Назначиха нов областен управител на София

Назначиха нов областен управител на София

България Преди 21 минути

Още пет области са с нови управители

АБРО: Призоваваме народните представители за незабавна дискусия относно Закона за хазарта

АБРО: Призоваваме народните представители за незабавна дискусия относно Закона за хазарта

България Преди 31 минути

АБРО с официална позиция във връзка с приетия на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за хазарта

Присъда от 1794 години затвор за сирийка в Турция

Присъда от 1794 години затвор за сирийка в Турция

Свят Преди 1 час

Ахлам Албашир и част от задържаните обвиняеми присъстваха на заседанието

Зеленски: Радиацията не признава граници

Зеленски: Радиацията не признава граници

Свят Преди 1 час

Зеленски: Дълг на целия свят е да окаже натиск върху Русия

<p>Как е реагирал Георги Блажев на новината, че ще става баща</p>

Георги Блажев: Да си добър родител не облагодетелстваш само твоето дете, ти си в плюс на обществото

Любопитно Преди 1 час

Това сподели от личен опит писателят и панелист в „На кафе“ Георги Блажев в подкаста „Ох, на мама! Podcast”, който е и баща на две деца

Аварирал камион причини километрично задръстване

Аварирал камион причини километрично задръстване

България Преди 2 часа

От полицията съобщиха, че към мястото на инцидента пътуват екипи

Гласувайте за най-големите постижения на България след 1989 година

Гласувайте за най-големите постижения на България след 1989 година

Свят Преди 2 часа

Вижте как може да подкрепите някой от най-забележителните успехи на страната ни

„Огледало на войната” в „Темата на NOVA“

„Огледало на войната” в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 3 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Дамите в “Един за друг” изясняват отношенията си лице в лице

Дамите в “Един за друг” изясняват отношенията си лице в лице

Любопитно Преди 3 часа

Те ще играят нестандартна игра на покер

<p>&bdquo;Който разбие тази гробница, ще срещне смъртта от болест, която никой лекар не познава&ldquo;</p>

Проклятието на фараона: Води ли до смърт отварянето на гробница

Любопитно Преди 3 часа

Интересни и мистериозни факти за гробниците може да прочетете в следващите редове

Събуждате се уморени с болки в цялото тяло?

Събуждате се уморени с болки в цялото тяло?

Любопитно Преди 3 часа

Неправилната позиция на сън води до проблеми с гърба

Ще ваксинират безплатно срещу коклюш бременните жени у нас

Ще ваксинират безплатно срещу коклюш бременните жени у нас

България Преди 3 часа

Това обявиха на брифинг в Министерския съвет здравните власти

Русия арестува журналист на Forbes

Русия арестува журналист на Forbes

Свят Преди 4 часа

Задържането е по обвинение в разпространение на „невярна” информация за войната в Украйна

<p>Нова арт инсталация на мястото на бившия Мавзолей в София (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

На мястото на бившия Мавзолей в София: Пейки с формата на букви

България Преди 4 часа

Идеята на художника Красимир Терзиев - автор на проекта, е да се развие място, на което човек може мислено да се освободи от инерцията на ежедневието

Неочакваният арест на Тимур Иванов: Какво се крие зад това

Неочакваният арест на Тимур Иванов: Какво се крие зад това

Свят Преди 4 часа

Обвиняват Иванов, че е взел подкуп в особено големи размери

След повече от 20 години чакане: България ще има нови влакове

След повече от 20 години чакане: България ще има нови влакове

България Преди 4 часа

Това съобщи министърът на транспорта Георги Гвоздейков