Как да намалим отпадъците и вредното им влияние върху околната среда?
Източник: netinfo
0

К огато изхвърляме продукт, изхвърляме с него всеки ресурс, използван по време на жизнения му цикъл – от производството до унищожаването му. Помислете за комбинираното екологично въздействие на онези загубени ресурси и помислете два пъти, преди да захвърлите нещо в кошчето. 

Ето няколко съвета на „Generation Awake“:

Напитки

Ако е лошо да се разхищава храна, това важи ли и за напитките? Помислете за течностите, които се изливат в мивката. Всеки път, когато изливате някаква напитка, не само се прахосва течността, но и водата и енергията, използвани за отглеждане на насажденията, обработката им, почистването на фабриката и пречистването на отпадните води, в които е изхвърлена напитката. 

Подобно на храната и тук има няколко прости начина да намалим количеството, което изхвърляме. 

Приготвяйте само толкова, колкото вероятно ще изпиете, особено когато става въпрос за чай и кафе, за чието производство са необходими много ресурси. 

Купувайте концентрирани напитки, за които се използва същата опаковка като за разредените, но траят по-дълго. 

Опитайте се да използвате продуктите, които вече не са в най-добрия си вид – например защо да не добавите останалото от снощи червено вино към соса за вечерята си?

Знаете ли защо стъклото е първокласен материал?

То може да е на 5000 години, но няма никакви признаци да излезе от мода – и с основание. Стъклото може да се използва повторно 100% и да се рециклира многократно. 

Ако е възможно, купувайте напитки в бутилки за многократна употреба: стъклените бутилки могат безопасно да се използват повторно, защото не губят свойствата си и лесно се почистват. 

Възползвайте се от схемите за връщане на бутилки. След това те се връщат на производителя, който може да ги използва повторно. Друга възможност е да използвате бутилките и бурканите като свещник или моливник. А ако ви е обзел творчески ентусиазъм, може да ги преработите, като направите закачалка за палта, лампа или полилей от стъклени бутилки. 

Друго решение е да дадете старите бутилки и буркани на някого, който може да ги използва. Ако давате стъкло за рециклиране, помислете за емисиите на парникови газове, които помагате да бъдат намалени: със спестената енергия от рециклирането на една бутилка един телевизор може да работи в продължение на 20 минути.

Кошчето за боклук не е разтегателно

Средно в Европа се рециклират или използват повторно само 40% от битовите отпадъци, а в някои държави повече от 80% от тях продължават да отиват в сметищата. 

Пълним кофите за смет с материали, които все още имат стойност; пилеем парите, енергията и природните ресурси – вода, метали, минерали, почви и растения – които първоначално са били използвани за производството на продукта. 

Като се има предвид, че всеки човек в Европа в момента произвежда средно около половин тон битови отпадъци, това са ужасно много загубени материали. 

Основната концепция на зелената икономика е превръщането на отпадъците в ресурс. Всичко може да се използва повторно, рециклира или компостира – това е въпрос на добро сортиране и правилно управление на отпадъците. 

Можете да започнете у дома, като намалите колкото може повече съдържанието на тази кофа за отпадъци; така ще направите първата крачка към изграждането на общество с нулеви отпадъци. 

Разбира се, постигането на тази цел изисква и иновации в проектирането и производството на изделия и управлението на отпадъците. Всички ние обаче можем да направим това: да купуваме само това, което ни трябва; да купуваме продукти, които могат да бъдат използвани повторно; да ремонтираме нещата, когато те се повредят; да използваме остатъците, преди да се развалят; да избягваме излишните опаковки и да продаваме или подаряваме нежеланите вещи; да заемем активна позиция по отношение на сортирането на отпадъците – в дома си, на работа и като съветваме семейството и приятелите си.

Използвате ли пълноценно хартията?

Никога не изхвърляйте хартия. На теория хартията може да се рециклира до шест-седем пъти, макар че в Европа – световен лидер в рециклирането на хартия – засега успяваме да я рециклираме от три до четири пъти. 

Въпреки това европейската хартиената промишленост вече използва повече рециклирана хартия от дървесна маса като суровина, като смесва рециклирани и първични влакна във възможно най-голямо съотношение, за да пести природни ресурси и енергия. 

За рециклирането на хартия е необходима 70% по-малко енергия отколкото за производството ѝ от прясно добити суровини. 

Дори и замърсената с храна хартия може да се рециклира, но не и тази в кофата ви за смет. 

Пластмасови отпадъци

Пластмасата е евтина, лека и здрава. Затова не е изненадващо, че световното производство на пластмаса е нараснало от 1,5 млн. т годишно през 1950 г. до 288 млн. т през 2012 г., като само в Европа се произвеждат 57 млн. т. 

Проблемът, срещу който се изправяме сега е, че пластмасовите отпадъци са навсякъде, а тяхното разграждане може да отнеме до 500 г. Пластмасовите отпадъци могат да се рециклират, но въпреки това едва една четвърт от тях се събират и рециклират в Европа. 

Пластмасата може да се топи и от нея отново да се изработват нови продукти като например бутилки, химикалки, градински мебели или варели за вода, или да се надробява и от нея да се произвежда полиестер за облекло. 

Например за изработката на горна дреха от полар за възрастен човек са необходими 25 двулитрови пластмасови бутилки. 

Въпреки това почти половината от пластмасовите отпадъци в Европа се изхвърлят в депа, като така нито се рециклират, нито се възстановяват. Със сигурност може да се каже, че отделянето на пластмасовите отпадъци за събиране е от жизнено важно значение, но намаляването на обема на отпадъците е първи приоритет. 

Наблюдават се все повече острови от пластмасови отпадъци в моретата и океаните. Там те се разпадат на микроскопичен „пластмасов прах“, чиято петролна основа привлича други вредни химикали в океана. Те се концентрират върху частиците, достигайки нива, които са до един милион пъти по-високи от тези в морската вода, като образуват малки хапчета отрова. 

Рибата и морските птици поглъщат тези частици, които така постъпват в хранителната верига и накрая могат да се окажат в нашата чиния. 

Освен като се присъединим към Европейския ден за почистване (LetscleanupEurope.eu – у нас датата за масово доброволно почистване е 26 април), можем да помогнем за намаляването на отпадъците в морските води, като се погрижим да изхвърляме отпадъците си внимателно, когато сме навън, и избягваме найлоновите торбички за еднократна употреба, както и другите ненужни пластмасови опаковки.

Повече на GenerationAwake.eu/bg 

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
От 1 януари: Поскъпват таксите за туристите в Гърция

От 1 януари: Поскъпват таксите за туристите в Гърция

Свят Преди 6 часа

Те са за хотелите, круизите и пътищата и се въвеждат заради новия климатичен данък, който измества досегашния туристически

Информатор на OpenAI е намерен мъртъв в Сан Франциско

Информатор на OpenAI е намерен мъртъв в Сан Франциско

Свят Преди 7 часа

През последните месеци Баладжи се изказа публично срещу практиките на компанията за изкуствен интелект

Арестуваха бивш министър на отбраната на Бразилия за готвен преврат

Арестуваха бивш министър на отбраната на Бразилия за готвен преврат

Свят Преди 10 часа

Брага Нето също така е бил началник на канцеларията на бившия президент Жаир Болсонаро

Кой е Михаил Кавелашвили – бившият футболист, който стана президент на Грузия

Кой е Михаил Кавелашвили – бившият футболист, който стана президент на Грузия

Свят Преди 10 часа

Кавелашвили играе като нападател за английския отбор „Манчестър сити“ в периода 1995-1996 г.

От прокурор суперзвезда до президент: Историята на сваления Юн Сук-йол

От прокурор суперзвезда до президент: Историята на сваления Юн Сук-йол

Свят Преди 11 часа

Той е обвинен, че е подкопал южнокорейската демокрация, след като на 3 декември въведе военно положение

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозайки

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозайки

Свят Преди 11 часа

Той вероятно е с произход от племето микстеки и е инкрустиран с мозаечни плочки

Актьорите от "Малкълм" се събират отново, ще снимат нови епизоди

Актьорите от "Малкълм" се събират отново, ще снимат нови епизоди

Любопитно Преди 11 часа

Това ще се случи 25 години след първите снимки на продукцията

Путин се срещна с бившия казахстански президент Назарбаев

Путин се срещна с бившия казахстански президент Назарбаев

Свят Преди 12 часа

Предишната среща между Путин и Назарбаев се състоя в края на 2023 г.

Силни взривове отекнаха в Одеса; градът и областта са атакувани с ракети

Силни взривове отекнаха в Одеса; градът и областта са атакувани с ракети

Свят Преди 12 часа

Местните власти призоваха всички граждани да се укрият в бомбоубежища

Съдът освободи под гаранция двамата обвинени за източване на държавния бюджет

Съдът освободи под гаранция двамата обвинени за източване на държавния бюджет

България Преди 12 часа

Съдът не уважи искането на прокуратурата Живодар Терзиев и Борис Иванов да бъдат задържани под стража

Израел нанесе десетки удари в Сирия

Израел нанесе десетки удари в Сирия

Свят Преди 13 часа

Унищожени са няколко цели, включително изследователски център северно от Дамаск

"Българската Коледа" дарява модерно оборудване на Неонатологичното отделение в МБАЛ Благоевград

"Българската Коледа" дарява модерно оборудване на Неонатологичното отделение в МБАЛ Благоевград

Вдъхновени истории Преди 13 часа

С него много по-точно ще се извършват диагностични процедури, които са задължителни за недоносени или рисково родени бебета

Адвокат поиска да бъде отхвърлен иска срещу Джей Зи, обвинен в изнасилване

Адвокат поиска да бъде отхвърлен иска срещу Джей Зи, обвинен в изнасилване

Свят Преди 13 часа

Според защитника има несъответствия в твърденията на ищцата

змия

Мъж откри отровна змия под възглавницата си

Любопитно Преди 13 часа

„Не е нещо, което искате да имате в леглото си“

Асен Василев: Нека Борисов да подпише декларацията и ще започнем разговори

Асен Василев: Нека Борисов да подпише декларацията и ще започнем разговори

България Преди 14 часа

Съпредседателят на "Продължаваме - Промяната" коментира още и Бюджет 2025

След побоя: Разбиха витрината на фризьорския салон на Борислав Сапунджиев (СНИМКА)

След побоя: Разбиха витрината на фризьорския салон на Борислав Сапунджиев (СНИМКА)

България Преди 14 часа

Свидетел казал на потърпевшия, че маскиран мъж счупил стъклото с бутилка