Изкуственият интелект вече не може да бъде спрян
Източник: iStock

В незапният рязък възход на изкуствения интелект (AI) предизвика не само ентусиазъм, но и спорове. ИТ браншът се разделя на подкрепящи технологията и скептици, които се притесняват от развитието ѝ.

Миналата седмица беше разпространено и отворено писмо, в което имена като Илон Мъск и Стив Возняк подкрепяха идеята компаниите да спрат разработката и експериментите с AI за поне 6 месеца. Идеята е през това време да се въведат общи правила за разрботката и етиката на AI.

Очаквано писмото беше посрещното и с доста критики. Включително и от учени, чийто проучвания са цитирани в него. Те казват, че данните им са използвани избирателно и с цел да се хиперболизира проблемът, което всъщност може да направи решаването му по-трудно.

Google обнови Bard с по-умни възможности

В коментар за сп. Wired още експерти казват, че предложението да бъде спряна разработката на AI няма как да бъде изпълнено. Развитието на изкуствения интелект вече е в такава фаза, че той не може да бъде спрян. Неизбежно е технологията да бъде раелизирана, казва д-р. Саша Лчуиони, експерт по изкуствен интелект и климат.

Бил Гейтс: Започна ерата на изкуствения интелект

Според нея не трябва да се гледа толкова в далечните потенциални проблеми, а да се обърне внимание на настоящите рискове на AI. Вече има множество предложения от различни експерти, които трябва да се обсъдят и приложат, казва Лучиони.

Предприемачът Даниел Финигън казва, че "AI е огледало на нашите общества. Знаем как да го направим по-безопасен, но избираме да не го правим, защото много от основните ни институции са счупени".

Може ли изкуственият интелект да бъде „отровен“

CAIDP: GPT-4 е опасен и трябва да бъде спрян

Според него "AI просто осветява, че те не са годни и затова идващата вълна от AI регулации ще бъде критична за нашето бъдеще". Изкуствен интелект ще има по един или друг начин и е въпрос как да бъде регулиран разумно, а не да бъде спиран, смятат експертите.

Наследникът на ChatGPT е още по-умен и "визуален"

Китайският отговор на ChatGPT се казва ERNIE Bot

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

– Скъпи, ще изхвърлиш ли боклука? – Разбира се, миличка! – Още днес? – Сега вече прекаляваш с изискванията!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Експерти съветват: Не отлагайте покупката на жилище за след еврото

Експерти съветват: Не отлагайте покупката на жилище за след еврото

България Преди 2 минути

„Не може да се ангажираме с прогнози, но със сигурност очакваме да има повишение на цените след въвеждането на еврото“, допълват експертите

Цената на кафето расте: до 50 стотинки повече за вашата глътка

Цената на кафето расте: до 50 стотинки повече за вашата глътка

България Преди 15 минути

По думите на кафе експерта Йордан Дъбов „между 3 и 4 лева струва добро кафе, 4–5 лева — много добро, а над 6 лева — отлично“

Как да търсим още по-ефективно в Google

Как да търсим още по-ефективно в Google

Технологии Преди 2 часа

Няколко семпли съвета могат да направят голяма разлика

Зеленски: Русия изчаква влошаване на времето, за да атакува енергийни обекти

Зеленски: Русия изчаква влошаване на времето, за да атакува енергийни обекти

Свят Преди 10 часа

Руски дронове и ракети снощи поразиха украински енергийни обекти и причиниха прекъсване на електроснабдяването в някои части на Киев

,

Съдът остави в ареста Благомир Коцев

България Преди 10 часа

Коцев продължава да е кмет на Варна и може да повлияе на неразпитаните свидетели, смята съдът

,

Това е търговска тайна: В кои дни се продават най-евтините самолетни билети

Любопитно Преди 10 часа

Всеки, който планира пътуване, се надява да намери страхотна оферта за самолетни билети

,

Около 200 000 души са се завърнали в северната част на Ивицата Газа

Свят Преди 11 часа

Това стана, след като на 10 октомври влезе в сила примирието между Израел и терористичната групировка Хамас

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Свят Преди 11 часа

Новината потвърди ръководителят на Бюджетната служба на Белия дом Ръс Воут

,

Силен взрив във военен завод за експлозиви в Тенеси

Свят Преди 12 часа

Взривната вълна е била почувствана на километри

.

Великобритания, Франция и Германия искат да възобновят преговорите за ядрената програма на Иран

Свят Преди 12 часа

Европейските сили посочиха, че активирането на механизма за възстановяване на санкциите е „правилна стъпка“

,

Германия издирва българин за сексуално насилие над дете

България Преди 12 часа

Мъжът е избягал в чужбина след присъдата

а

Мелания Тръмп: Водя директен диалог с Путин за съдбата на украинските деца

Свят Преди 12 часа

Тя заяви, че осем деца са били върнати при близките си през последните 24 часа след преговори между нейния екип и представителите на Путин

,

Тръмп обмисля "сериозно увеличение" на митата върху вноса на китайски стоки

Свят Преди 13 часа

Китай произвежда над 90 на сто от преработените редкоземни елементи и редкоземни магнити в света

и

Мътна вода във Великотърновско след проливните дъждове

България Преди 13 часа

Водата не е опасна за здравето, но от РЗИ препоръчват да се използва бутилирана за пиене

,

Френски центристки лидер: Макрон ще избере нов премиер през следващите часове

Свят Преди 13 часа

Той каза, че не е останал с впечатлението, че президентът възнамерява да разпусне парламента

,

Край на стикера за технически преглед на стъклото на колата

България Преди 14 часа

Министерството на транспорта и съобщенията предлага преминаване изцяло към електронни документи, които да удостоверяват техническата изправност на пътните превозни средства