Днес, на 26 септември, отбелязваме Европейския ден на езиците. Инициативата, чието начало постави Съветът на Европа, вече е на 11 години.
Във всички европейски държави в рамките на седмицата около 26 септември се провеждат различни инициативи, които имат за цел да насърчават многоезичието на Стария континент.
Тази година българското събитие по традиция ще бъде в неделя, 30 септември, от 11:00 ч. пред Народния театър "Иван Вазов", и в него ще участват членовете на мрежата на културните центрове на страните от ЕС (EUNIC).
Британският съвет и консорциум от партньори и изследователи представят днес резултатите от мащабно проучване на езиковите политики в Европа, осъществено по глобалния проект "Европейско езиково богатство".
От организацията посочват, че Европа разполага с истинско езиково съкровище - 23 официални езика и повече от 60 местни общности, които говорят на регионален или на малцинствен език, а към тях се добавят и езиците на гражданите с произход от други държави и континенти.
Проучването за България, направено от Софийския университет "Св. Климент Охридски" като партньор на проекта "Европейско езиково богатство", показва "голям ентусиазъм и желание за учене на чужд език от най-ранна детска възраст, но понякога обучаващите кадри са недостатъчни, за да задоволят нуждите в повечето региони на страната".
От организацията допълват, че все още има какво да се желае за практическото прилагане на системното обучение на децата от регионалните и малцинствените групи.Друг извод от българското проучване гласи, че бизнесът и работодателите изискват владеенето на чужди езици, но много малко от тях подкрепят обучението на персонала.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!