Toyota постепенно може да спре дизеловите си модели
Източник: netinfo

П ри задаващите се още по-строги норми за вредните емисии, автомобилните производители ще трябва да помислят много сериозни дали (и как) ще продължат развитието на дизеловата технология, или ще пренасочат вниманието си към хибриди, водородни решения или електромобили.

Или просто биха могли да измислят много по-добро измамно решение за манипулиране на тестовете за вредни емисии, но нека не бъркаме в раната.

Един от тези производители е близо до взимане на подобно решение. Той е все още №1 в света по продажби, макар миналата година VW да бе много близко до това да го детронира. Същият отдавна е известен с хибридните си модели, в действителност е производителят, лансирал най-много хибриди на пазара. Вече има и сериен водороден модел, за който ще похарчи много над $1 млрд. само за изграждане на инфраструктура за зареждане в Япония.

Toyota обяви, че обмисля идеята да извади дизела от моделната си гама. Информацията не идва с краен срок, но дори и да бъде взето подобно решение, то няма да се случи много бързо.

Но пък няма и да е толкова дълъг процес, предвид факта, че основният пазар, където Toyota лансира дизелови автомобили, е Европа. А Старият континент не е пазарът, където идват основните печалби и продажби за компанията. В Щатите не се продават никакви дизелови модели, затова подобно решение не би имало никакво влияние в САЩ.

Карл Шлихт, Изпълнителен вицепрезидент на Toyota Europe, смята, че нещата не биха се променили драстично от тази страна на Атлантика. Той дава пример с Yaris, при който на дизеловите мотори се падат под 10%. По-трудно ще е при по-големите модели. RAV4 се продава предимно с дизел в Европа, макар да предлага бензинови и хибридни версии, докато за Land Cruiser има само дизелов вариант.

Но последната тенденция е, че в Европа клиентите започват леко да се отдръпват от дизела. Пред Autocar Шлихт заявява: „Всеки, който смята да инвестира в нов завод за дизелови автомобили, чийто жизнен цикъл може да е между 10 и 15 години, ще трябва да обмисли вероятността, че може да му е трудно да си върне инвестицията.“

Toyota вероятно е компанията, която най-лесно може да направи нещо подобно, тъй като има алтернативните технологии.

Проблемът в Европа е друг: нагласите на клиентите. Тях човек много трудно може да промени. Или поне процесът е много дълъг.

Вижте още:

И най-големият производител на електромобили в света е...

Истината за реалния разход на гориво

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕС призовава Иран да освободи Нобеловата лауреатка Наргес Мохамади

ЕС призовава Иран да освободи Нобеловата лауреатка Наргес Мохамади

Свят Преди 2 минути

На Мохамади бе присъдена Нобеловата награда за мир през 2023 за борбата ѝ срещу угнетяването на жените в Иран

Най-скъпо платените музиканти за 2025 г. в света

Най-скъпо платените музиканти за 2025 г. в света

Любопитно Преди 53 минути

Изминалата година отново доказа, че върхът на музикалния бизнес е запазен за онези, които умеят да съчетават изкуство с безпогрешен бизнес нюх

а

Германия разглежда саботажа и кибератаките от чужди сили като подготовка за война

Свят Преди 1 час

През последните месеци Германия и съюзниците ѝ са изправени пред поредица от хибридни атаки

Какво да има на новогодишната трапеза през 2026 г. – менюто, което Огненият кон „одобрява“

Какво да има на новогодишната трапеза през 2026 г. – менюто, което Огненият кон „одобрява“

Любопитно Преди 1 час

Менюто за 2026 г. – Годината на Огнения кон – трябва да включва зърнени ястия, огненоцветни плодове, леки салати, нежно месо, десерти с мед и топли напитки, за да привлечете изобилие, успех и добра енергия през цялата година

Мъск очаква хуманоидните роботи да са навсякъде

Мъск очаква хуманоидните роботи да са навсякъде

Технологии Преди 2 часа

Илон Мъск има нова любима технология и това са роботите. Той прогнозира, че те ще навлязат във всички аспекти на цивилизацията и това може да се случи сравнително скоро. Но наистина ли е така

ЕЦБ изписа във Франкфурт: Добре дошла, България!

ЕЦБ изписа във Франкфурт: Добре дошла, България!

Свят Преди 10 часа

Инсталацията беше тествана днес

Испания купува 30 изтребителя от Турция

Испания купува 30 изтребителя от Турция

Свят Преди 10 часа

Споразумението представлява важен етап за отбранителния сектор на Турция

Внучката на Кенеди почина само на 35 години

Внучката на Кенеди почина само на 35 години

Свят Преди 10 часа

Тя каза, че лекарите са открили рака малко след като е родила дъщеря си

САЩ обявиха санкции срещу Иран и Венецуела

САЩ обявиха санкции срещу Иран и Венецуела

Свят Преди 11 часа

Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на 10 лица и организации

Защитата на собственик на болница: Парите не са откраднати, а заприходени

Защитата на собственик на болница: Парите не са откраднати, а заприходени

България Преди 12 часа

Съдът потвърди парична гаранция от 100 хил. лв. за обвиняемия

Пожар в блок в София, евакуираха 20 души

Пожар в блок в София, евакуираха 20 души

България Преди 12 часа

На място са били изпратени два противопожарни автомобила

Хиляди хоспитализирани в игрални зали в България вместо в болници

Хиляди хоспитализирани в игрални зали в България вместо в болници

България Преди 13 часа

Данните на НАП обхващат първите шест месеца на 2025 г.

Централните банки ще обменят левове в еврозоната до 2 март

Централните банки ще обменят левове в еврозоната до 2 март

Свят Преди 13 часа

Обмяната ще се предоставя на определени за целта места

Тревога в Истанбул, танкери се сблъскаха в Мраморно море

Тревога в Истанбул, танкери се сблъскаха в Мраморно море

Свят Преди 14 часа

На мястото незабавно са били изпратени спасителни екипи

<p>Грешка №1 по празниците, не я повтаряйте</p>

Грешка №1 по празниците, не я повтаряйте

Любопитно Преди 15 часа

Струва си да знаете как да сведете до минимум вредите от алкохолните напитки

Огромен банков обир за 30 млн. евро в Германия

Огромен банков обир за 30 млн. евро в Германия

Свят Преди 15 часа

Обирът е станал вчера и е засегнал над 2500 клиенти на трезор