До 2027 г. електромобилите ще станат по-евтини за производство от конвенционалните модели
Източник: BMW

Ц еновият паритет са смята за един от крайъгълните камъни, който да послужи за основа електромобилите да превземат автомобилния пазар. Проучване на BloombergNEF, за което пише The Guardian, предполага, че това може да се случи най-рано през 2027 г., поне що касае производството им на европейския пазар.

Нещо повече, по-големите автомобили, каквито са SUV-моделите и кросоувърите, се очаква да струват по-евтино от техните конвенционални аналози през 2026 г. По-малките автомобили ще започнат да се конкурират ценово с аналогичните им модели с ДВГ година по-късно.

Какво се е променило за последната половин година не се казва, но в края на миналата година, отново анализ на BloombergNEF казваше, че през 2023 г. не само ще бъде постигнат паритет в цените, но и електромобилите ще станат толкова печеливши, колкото са конвенционалните модели, при това без помощта на данъчни облекчения.

Цените на електромобилите и конвенционалните коли ще се изравни през 2023 г.

Сега докладът на BloombergNEF сочи, че до 2030 г. електрическите коли ще са по-евтини от тези с ДВГ, като това ще е още преди да се вземат предвид данъчните облекчения.

Една от причините за това са огромните инвестиции, които всяка компания прави в електромобилите, като самите инвестиции са съпроводени с появата на все повече нови модели и специални платформи. Това ще доведе до икономии от мащаба.

BloombergNEF предвижда, че до 2026 г. средната цена на автомобил от средния клас ще е 19 000 евро (бензин или електричество). До 2030 г. предвижданията са, че средната цена на електромобил ще е 16 300 евро преди облагане, докато цената на автомобил с ДВГ ще се увеличи леко до €19 900 евро.

Това изглежда доста сериозна промяна на фона на днешната средна цена за електрически модели, която е 33 300 евро преди данъци, докато средната цена на конвенционален автомобил с ДВГ днес е 18 600 евро. Но анализът на BloombergNEF е един от най-консервативните, отбелязва The Guardian. Инвестиционната банка UBS предвижда паритет в цените да се постигне през 2024 г.

Паритет в цените на е-колите и конвенционалните автомобили до 2024 г.

Пълно единодушие има за цените на батериите, които спадат много бързо. Проучване, поръчано от организацията Transport & Environment, предсказва, че цените на батериите ще спаднат с 58% през следващото десетилетие. Това може да свали цената им до $58 за kWh, което е много под границата от $100/kWh, която мнозина смятат за друг основополагащ крайъгълен камък в масовото проникване на електромобилите на пазарите в Европа.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

На прицела на еколозите са лекотоварните автомобили

BMW ще намали палитрата от възможни задвижвания наполовина

26 автомобила спорят за приза „Кола на година в България”

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Трагедия край Харков: Един загинал и двама ранени след взрив на мина до автобусна спирка

Свят Преди 7 часа

Трима мирни граждани са задействали скрито взривно устройство в село на броени километри от руската граница

Дженифър Лопес и децата на Бен Афлек заедно на концерт след развода

Дженифър Лопес и децата на Бен Афлек заедно на концерт след развода

Любопитно Преди 8 часа

Певицата заведе тийнейджърите на шоуто на Ариана Гранде в Лос Анджелис и доказа, че са запазили сплотените си отношения

,

Магията на Стоунхендж: Над 20 000 души посрещнаха лятното слънцестоене

Любопитно Преди 10 часа

С радостни възгласи и цветя в косите хиляди приветстваха най-дългия ден в годината пред древния мегалит

,

Бунт в Прага: Хиляди на протест в защита на независимите медии

Свят Преди 10 часа

Чехите излязоха по улиците срещу плановете на правителството на Андрей Бабиш да ореже бюджетите на обществената телевизия и радио

Нетаняху: Израел няма да позволи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие

Нетаняху: Израел няма да позволи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие

Свят Преди 11 часа

Нетаняху също така заяви, че израелските сили ще останат в Южен Ливан толкова дълго, колкото е необходимо

,

От Родопите до Белия дом: Село Забърдо праща каски с гълъби на Тръмп и папата

България Преди 11 часа

След като миналата година „евробабите“ изпяха песен за американския президент, сега селото има нова амбиция

За първи път в историята: Крал Чарлз III обявява колко данъци плаща

За първи път в историята: Крал Чарлз III обявява колко данъци плаща

Любопитно Преди 11 часа

Бъкингамският дворец предприема безпрецедентен ход в името на по-голяма отчетност и прозрачност пред обществото

Тръмп взриви мрежата: Киър Стармър ще подаде оставка

Тръмп взриви мрежата: Киър Стармър ще подаде оставка

Свят Преди 12 часа

Президентът на САЩ обяви в „Трут соушъл“, че британският премиер се е провалил сериозно в имиграцията и енергетиката

Джей Ди Ванс: Преговорите с Иран са повратна точка, Тръмп призова за ново начало

Джей Ди Ванс: Преговорите с Иран са повратна точка, Тръмп призова за ново начало

Свят Преди 12 часа

Делегации на Вашингтон и Техеран започнаха технически разговори в швейцарски курорт с посредничеството на Катар и Пакистан

.

Голямо откритие: Археолози откриха най-ранния храм на Херакъл край Петрич

Любопитно Преди 13 часа

Ръководителят на разкопките обясни архитектурната приемственост в античния град и отправи важен апел за точното интерпретиране на историята

,

Създадоха първата българска програма за обучение на служители с изкуствен интелект

Любопитно Преди 13 часа

Сред първите, които проявяват интерес към подобни обучения, са счетоводни и одиторски компании

.

В знак на протест: Трима бивши украински президенти връщат ордените си заради Зеленски

Свят Преди 14 часа

Решението е последвано от отнемането на полския орден на украинския президент Володимир Зеленски

,

Никога не купувайте ягоди, ако забележите това - рискът е твърде висок

Любопитно Преди 15 часа

Дори само една повредена ягодка в контейнера може да съсипе цялата покупка за часове. Вижте кои са трите златни правила при избора на плодове и как правилно да ги съхранявате в хладилника

<p>Блъснатите край Ботевград работници&nbsp;не са служители на АПИ</p>

АПИ: Блъснатите край Ботевград работници не са наши служители

България Преди 15 часа

Тримата мъже са работници на пътноподдържаща фирма и са извършвали косене и почистване на пътя в сигнализиран участък, посочват от Агенцията