Върховният съд отмени оправдателните присъди по делото "Политковска"
Четиримата подсъдими в залата през 2008 г.   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Рк кият върховен съд отмени оправдателната присъда на тримата заподозрени за убийството на журналистката Анна Политковска, като върна делото за преразглеждане, съобщиха руските агенции.

Съдът уважи иска на прокуратурата, която настоя за анулиране на решението от февруари и ново разследване, като се позова на нарушения на процедурата при първото дело.

На 19 февруари съдът оправда предполагаемите съучастници в убийството на известната руска журналистка след тримесечен процес, по време на който не станаха ясни нито мотивите за престъплението, нито поръчителят му.

Двамата чеченски братя Джабраил и Ибрахим Махмудови са подозирани, че са следили Политковска и са завели на местопрестъплениетопредполагаемия убиец.

Полицията все още не е успяла да арестува техния брат Рустам. Бившият полицай Сергей Хаджикурбанов, заподозрян в организиране на логистичната част на убийството, също беше оправдан.

Малко след като бе освободен от ареста обаче Хаджикурбанов отново бе задържан по обвинение, че изнудвал основния свидетел по делото Дмитрий Павлюченков за 350 хил. долара.

В Русия оказват натиск върху съдии и адвокати, твърди публикуван днес критичен доклад на Съвета на Европа за правосъдната система в страната.

В документа, написан от бившия германски министър на правосъдието Сабине Лойтхойзер-Шнаренбергер, се твърди, че съдиите са подложени в работата си на все по-голяма намеса и натиск от страна на висшестоящи да постановяват решения в полза на обвинението.

Цитират се и примери на подлагане на адвокати на тормоз.

В Русия още е жив съветският манталитет, където съдебната система се диктува от политическия елит въпреки похвалните на хартия реформи, се подчертава в документа.

Руският президент Дмитрий Медведев обеща да се бори за спазване на човешките права и срещу корупцията, да сложи край на правния нихилизъм в съдебната система.

По-рано тази година обаче бяха оправдани тримата обвинени като съучастници в убийството на критичната към Кремъл журналистка и бе заведен нов процес срещу петролния магнат Михаил Ходорковски, който вече излежава осемгодишна присъда.

Тези два случая засилват безпокойството, че борбата срещу правния нихилизъм, подета от президента Медведев, далеч не е спечелена, се казва в документа.

В него се дава оценка на правосъдните системи и на Франция, Великобритания и Германия. Лондон е посъветван да повиши отчетността на главния прокурор пред парламента, а Франция - да премахне длъжността съдия-следовател.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Около 1250 цивилни все още остават в Покровск

Около 1250 цивилни все още остават в Покровск

Свят Преди 24 минути

В последните седмици в Покровск се водят боеве между украинските и руските сили

Рустем Умеров е разпитан във връзка с корупционния скандал в Украйна

Рустем Умеров е разпитан във връзка с корупционния скандал в Украйна

Свят Преди 52 минути

Умеров ръководеше делегацията на Киев на мирните преговори тази пролет с руски представители в Турция

Съдия свали обвиненията срещу Тръмп за намеса в изборите в Джорджия

Съдия свали обвиненията срещу Тръмп за намеса в изборите в Джорджия

Свят Преди 2 часа

Адвокатът на Тръмп Стив Садоу, похвали отхвърлянето на обвиненията, заявявайки, че делото никога не е трябвало да бъде завеждано

Полша реагира на решението на ЕС за еднополовите бракове

Полша реагира на решението на ЕС за еднополовите бракове

Свят Преди 2 часа

Туск каза, че "никой няма да ни налага нищо по този въпрос"

Кремъл: Информационни течове саботират мирните преговори

Кремъл: Информационни течове саботират мирните преговори

Свят Преди 3 часа

Песков допълни, че постигането на мирно уреждане на конфликта в Украйна в момента е от първостепенно значение

На второ четене: Бюджетната комисия прие план-сметките на НЗОК и ДОО за 2026 г.

На второ четене: Бюджетната комисия прие план-сметките на НЗОК и ДОО за 2026 г.

България Преди 4 часа

Това се случи след скандали и блокада на заседанието

<p>Станков: В България има достатъчно горива, за разлика от Сърбия</p>

Жечо Станков: В България има достатъчно горива, за разлика от Сърбия

България Преди 4 часа

Той не вижда проблем дерогацията за “Лукойл” да бъде удължена

Европрокуратурата разби голяма схема за ДДС измами за над 78 млн. евро

Европрокуратурата разби голяма схема за ДДС измами за над 78 млн. евро

Свят Преди 4 часа

Арестите и претърсванията бяха извършени съвместно от офисите на Европейската прокуратура в Загреб и Венеция

<p>Кац предупреди, че няма да има &quot;спокойствие&quot; в Ливан</p>

Кац предупреди, че няма да има "спокойствие" в Ливан без сигурност за Израел

Свят Преди 4 часа

До изявлението се стига, след като през последните седмици Израел засили военните си операции в Ливан

От утре: Revolut спира да обработва левови преводи

От утре: Revolut спира да обработва левови преводи

България Преди 5 часа

Банката вече е информирала клиентите си чрез първоначално уведомление за прехода към новата валута

Расте броят на жертвите на смъртоносния пожар в Хонконг

Расте броят на жертвите на смъртоносния пожар в Хонконг

Свят Преди 5 часа

Около 700 жители са били евакуирани и настанени във временни центрове

Откриха нов начин за отслабване

Откриха нов начин за отслабване

Любопитно Преди 5 часа

Ензимът HSL стартира разграждането на мазнините, когато организмът се нуждае от енергия – например при гладуване или стрес

<p>Депутатите остават без паркоместа на&nbsp;площад&nbsp;&quot;Св. Александър Невски&quot;</p>

От 1 декември: Депутатите остават без паркоместа на площад "Св. Александър Невски"

България Преди 5 часа

Това става ясно от писмо на председателя на Народното събрание Рая Назарян до министъра на вътрешните работи Даниел Митов

Обвиниха украинец за умишлено убийство в "Студентски град"

Обвиниха украинец за умишлено убийство в "Студентски град"

България Преди 6 часа

Кървавият инцидент се разиграва на 22 ноември, а пострадалият почина на 25 ноември