Търсят виновник за наводненията в Русия
Снимка от въздуха на пострадалия район   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Във връзка с масовата смърт на хора при голямото наводнение в руския Краснодарски край Следственото управление към Следствения комитет на Русия е възбудило наказателно производство за "причиняване на смърт на две и повече лица поради невнимание".

В хода на делото, което е възбудено по заповед на началника на ведомството Александър Бастрикин, ще бъде дадена юридическа оценка на действията на упълномощените органи за предупреждаване при извънредни ситуации, както и на готовността на силите и средствата за ликвидиране на последиците от стихийно бедствие, посочва ИТАР-ТАСС.

Следствието

"не разглежда като причина за наводнението в Кримския район изпускане на вода от Неберджаевското водохранилище",

заяви говорителят на Следствения комитет Владимир Маркин.

По думите на федералния министър на извънредните ситуации Владимир Пучков причината за наводнението "не е техническа". Той заяви днес пред жители на Кримск, че не е имало изливане на вода от водохранилището и увери хората, че язовирната стена е в изправност, предаде ИТАР-ТАСС.

Броят на загиналите при бедствието достигна 155,

съобщи говорител на оперативния щаб към федералното вътрешно министерство на Русия.

Най-много тела -139, са открити в района на град Кримск.

От регионалното следствено управление съобщиха, че преобладаващата част от загиналите са пенсионери; има и две деца. Засега неидентифицирани са 20 трупа.

Ройтерс цитира описанията на полицаи как хората са се покатервали на покриви и дървета, за да останат над повърхността на водата, която е покрила изцяло приземните етажи на някои сгради и е създала движещи се потоци по улиците.

Днес в района на бедствието бе възстановен железопътният трафик, който бе преустановен вчера. Говорител на пристанището в Новоросийск съобщи, че ще бъде възстановена работата и на петролния терминал. Говорителят не каза кога ще започне отново товаренето на зърно, като отбеляза само, че част от морския порт все още е

без електрозахранване.

По данни на службите за извънредни ситуации близо 30 хил. жилища в района на бедствието са без електричество и газ. Санитарните власти препоръчаха на туристите да не посещават в продължение на няколко дни плажовете в района на курорта Геленджик.

В административния район на град Кримск започнаха погребенията на загиналите, предаде ИТАР-ТАСС. Разноските се покриват от краевия и районния бюджет, съобщиха от местната администрация.

От утре в Краснодарския край започва

изплащането на помощи

за пострадалите в размер от 10, 50 или 100 хил. рубли. Семействата на загиналите ще получат по един милион рубли (24 760 евро) от федералния и още един милион от краевия бюджет.

По указание на президента Владимир Путин, който вчера пристигна в Кримск, ще бъдат построени жилища на всички, които са останали без покрив.

Путин е обявил 9 юли за ден на траур на територията на цялата Руска федерация във връзка с наводненията в Краснодарския край и с катастрофата в Украйна с автобус с руски поклонници, в която 14 души загинаха и 29 бяха ранени.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Обявиха червени и оранжеви кодове за опасни горещини във Франция

Свят Преди 7 часа

Според френските метеоролози се очаква жегата да се задържи трайно в страната

Сто британски депутати искат оставката на Киър Стармър

Сто британски депутати искат оставката на Киър Стармър

Свят Преди 8 часа

Премиерът многократно е заявявал, че ще се противопостави на всяко предизвикателство към лидерството му и настоява, че няма да „се оттегли“

,

Вулканично изригване в Индонезия рани тежко миньор

Свят Преди 9 часа

Изригването е продължило около четири минути

От Бруклин до Мондиала: Невероятната съдба на Фоларин Балогун

От Бруклин до Мондиала: Невероятната съдба на Фоларин Балогун

Любопитно Преди 10 часа

Майката на Фоларин Балогун не е допусната в самолета през 2001 г. заради напреднала бременност. Днес нападателят пише история със САЩ на Световното. Междувременно ФИФА показа първия в историята червен картон за расизъм

,

Кървава драма в Русия: Жена е убита, а петима са ранени при нападение с нож в мол в Краснодар

Свят Преди 10 часа

Атаката е извършена от 19-годишен мигрант, който не е познат на органите на реда

о

Исторически спор обтегна отношенията между Полша и Украйна

Свят Преди 11 часа

Украински министри и дипломати се отказват от полските си отличия след решението Варшава да отнеме най-високия орден на Зеленски

Съдът отне паспорта на съпругата на Педро Санчес и ѝ забрани да напуска Испания

Съдът отне паспорта на съпругата на Педро Санчес и ѝ забрани да напуска Испания

Свят Преди 11 часа

Бегоня Гомес остана без паспорт и ще трябва да се явява в съда два пъти в месеца. Крайнодесни организации настояват за поне 24 години затвор по обвинения в присвояване на обществени средства

След труден път към майчинството: Ан Хатауей чака трето дете

След труден път към майчинството: Ан Хатауей чака трето дете

Любопитно Преди 12 часа

Звездата от „Дяволът носи Прада“ трогна мрежата с мило видео. На 43 години носителката на „Оскар“ очаква третото си дете от своя съпруг Адам Шулман, с когото вече имат двама синове

.

Битката за Колумбия: Кой е Иван Сепеда и каква е връзката му с България

Свят Преди 12 часа

Син на функционер на комунистическата партия, Иван Сепеда напуска Колумбия още като дете

,

"Не, благодаря!": Тръмп с трета нападка срещу Джорджа Мелони за два дни

Свят Преди 12 часа

Президентът на САЩ обяви, че италианската премиерка го умолявала за снимка от съжаление, и я обвини, че е обърнала гръб на Вашингтон в конфликта с Иран.

ПП и "Да, България" ще издигнат общ кандидат за президент, но пазят името в тайна

ПП и "Да, България" ще издигнат общ кандидат за президент, но пазят името в тайна

България Преди 13 часа

Коалиционните партньори се разграничиха от думите на Атанас Атанасов, че се подготвя номинацията на Андрей Гюров, и обявиха, че се движат по официално споразумение

,

Кървава атака в Харков: Руска бомба срина жилищна сграда, има много жертви

Свят Преди 14 часа

Броят на загиналите достигна 9 души, сред които и 6-годишно момче. Спасители продължават да търсят оцелели под развалините, Кметството съобщава и за атака с дрон

Офицерския плаж във Варна

Скритата заплаха в морето: Какви бактерии дебнат във водата край Варна

България Преди 14 часа

Поредният червен флаг за здравето ни светна на Офицерския плаж във Варна. При рутинни проверки Регионалната здравна инспекция откри в морската вода силно завишени нива на две бактерии, чиито имена веднага задействаха алармата на специалистите – Ешерихия коли (Escherichia coli) и чревни ентерококи

,

До 70 евро за уикенд: Колко ще ни струва посещението на басейн в София това лято

България Преди 14 часа

Входът за плаж в София е скочил с до 5 евро на човек в сравнение с миналата година. За едно семейство уикендът край водата вече може да достигне 70 евро, а от КЗП започват масови проверки за спекула