"Тук е истински ад": Палестинци в Газа се борят за оцеляване
Източник: БТА

В последните 14 месеца семейството на Захра търси безопасно място в северната част на ивицата Газа. През декември те пристигат в град Газа. “Войната беше ужасна още от първия ден, но сега е истински ад”, казва Захра. Тя и семейството ѝ са се подслонили в частично разрушена къща в бежанския лагер Шати в град Газа, съобщи Deutsche Welle.

“Не знаем дали ще оцелеем или ще умрем преди да е свършила войната”.

Въпреки че израелската армия многократно предупреждава хората да се отправят на юг, семейството на Захра решава да остане там - отчасти защото се страхуват, че ако заминат, никога повече няма да могат да се върнат у дома.

“Не напуснахме северната част на Газа по-рано, защото знаехме, че бомбардират навсякъде и се надявахме военната операция да приключи скоро. Вместо стана още по-непоносимо. Къщата ни в Джабалия беше напълно разрушена преди месеци, а сега сме постоянно разселвани”, казва Захра. 

Израел и групировката Хамас, която е смятаната от ЕС, САЩ, Германия и редица други държави за терористична, са подложени на натиск от международната общност да постигнат споразумение за прекратяване на огъня. С него трябва да бъдат освободени последните останали заложници на Хамас и войната да спре, за да може цивилните в анклава да получат хуманитарна помощ. Въпреки това конфликтът не изглежда да върви към завършек. През уикенда израелската армия порази повече от 100 цели в ивицата Газа, след като Хамас преди това беше обстрелял Израел.

“Няма вода, няма храна, няма нищо”

Студеното и дъждовно зимно време наводнява палатките и другите импровизирани подслони, в които живеят много хора в Газа. Недостатъчно помощ достига до хората, предупреждават хуманитарните организации в последните седмици - част от проблема е разграбването на помощите, но и възпирането им от Израел. Гражданската защита в Газа обяви, че в неделя израелски удар е убил охранители, пазещи конвоите с помощи в южна Газа.

Джабалия и северната част на Газа сега са в епицентъра на нова атака на израелската армия, започнала през октомври. Израелците твърдят, че Хамас и други военизирани групировки са се прегрупирали там и затова призоваха цивилните да се евакуират. Палестинците и хуманитарните организации обаче казват, че вече няма безопасно място в ивицата Газа, а непрестанното разселване само задълбочава проблема. “Хората нямат храна, нямат вода, нямат хигиенни продукти, нямат нищо. Трябва да можем да доставим поне основните неща, нужни за оцеляване”, казва Джонатан Уитал, който пътува до Газа с делегация на ООН през декември. Уитал заяви, че в последните два месеца ООН е изпратила 140 молби до израелската армия за достъп до северната част на Газа. От Израел отговориха, че тези твърдения са “подвеждащи”.

Веднъж разселени на юг, няма да могат да се върнат?

ООН изчислява, че между 10 и 15 хиляди души все още се намират в северната част на Газа. Точна бройка обаче няма. Предполага се, че голяма част от региона е изравнена със земята. Това подклажа подозренията, че Израел има намерение да превърне територията в буферна зона след края на войната. Израелската армия отрича да е вкарала в действие т.нар. “План на генералите”, според който северна Газа трябва да бъде обезлюдена, а цивилните, които останат там - обявени за легитимни военни цели.

През миналата седмица членовете на Комисията по външни работи и отбрана в израелския парламент настояха в писмен вид пред министъра на отбраната Израел Кац да бъдат унищожени всички източници на вода, храна и енергия в региона, като изразяват недоволство, че израелската армия все още не е унищожила Хамас. Местните хора казват, че вече така или иначе има огромен недостиг на вода и храна, а постоянният обстрел прави почти невъзможно да се достигнат хуманитарните коридори или да се отпътува на юг.

Борба за оцеляване

Ивицата Газа сега е разделена на две от т.нар. коридор Нецарим - пътна артерия с военни контролни пунктове, която се простира от изток на запад. Ако палестинците навлязат в южната част на зоната, те вече не могат да се върнат на север. Разследващ доклад в израелския вестник „Аарец“ цитира войници, служещи в района, които казват, че няколко невъоръжени палестинци, които направили опит да се върнат на север, са били застреляни.

Според ООН близо 90% от населението на Газа, наброяващо около 2,1 милиона души, са били прокудени от родните им места. Напълно неясно е дали Израел изобщо някога ще им позволи да се върнат по домовете си.

“Не знаем каква ще е съдбата ни. Не знаем какво предстои. Но се молим на Господ тази война да свърши скоро и да можем да се върнем в домовете си, дори и да са напълно разрушени”, казва Захра. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

 

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зимна буря удари Швеция: Мъж загина, 40 000 домакинства са без ток

Зимна буря удари Швеция: Мъж загина, 40 000 домакинства са без ток

Свят Преди 3 часа

Студеното време също така е причинило широко разпространени транспортни проблеми

Зеленски пристигна в Канада

Зеленски пристигна в Канада

Свят Преди 3 часа

Украинският президент ще се срещне с министър-председателя на страната Марк Карни

„Той няма да говори за Доли“ – тайната любов на звездата, която остана далеч от прожекторите

„Той няма да говори за Доли“ – тайната любов на звездата, която остана далеч от прожекторите

Любопитно Преди 6 часа

Доли Партън, израснала в бедност и самота, намира любов в лицето на Карл Дийн – мъж, далеч от блясъка на шоубизнеса, с когото изгражда необичаен, но устойчив брак, докато тя превръща таланта си в световна слава и наследство

Земетресение от 7 по Рихтер разтърси Тайван

Земетресение от 7 по Рихтер разтърси Тайван

Свят Преди 6 часа

Към момента няма информация за пострадали или разрушения и не е обявена заплаха от цунами

„Хотелът на обречеността“ в Пхенян планира да отвори врати след 4 десетилетия

„Хотелът на обречеността“ в Пхенян планира да отвори врати след 4 десетилетия

Любопитно Преди 7 часа

Хотел „Рюгьонг“ в Пхенян е най-високата сграда в Северна Корея – 150 етажа и 330 метра височина, а пирамидалната му форма е позната на целия свят като символ на незавършените амбиции на страната

Столична община удължи договорите за чистота в девет района

Столична община удължи договорите за чистота в девет района

България Преди 8 часа

"Поредният заявен „апокалипсис“ се отлага", написа кметът на София във Facebook

Изненадващи факти за Коледа, които ще променят представата ви за празника

Изненадващи факти за Коледа, които ще променят представата ви за празника

Любопитно Преди 8 часа

Коледа крие много изненади: от езическите корени на елхата и имела, през забраната ѝ в Англия и месните пайове с кайма, до факта, че Дядо Коледа не е червен заради Coca-Cola, а Jingle Bells не е коледна песен и звучи от космоса

Тайната на Бари: Къде е погребан истинският Дядо Коледа

Тайната на Бари: Къде е погребан истинският Дядо Коледа

Любопитно Преди 8 часа

Град Бари претендира, че останките на брадатия старец са били погребани под църквата, която носи неговото име

Смяна на личен лекар през декември – НЗОК разяснява процедурите и здравните ни права

Смяна на личен лекар през декември – НЗОК разяснява процедурите и здравните ни права

България Преди 8 часа

Експерт от НЗОК разяснява за смяната на личен лекар, направленията и таксите

Исторически рекорди за златото – какво следва през 2026 г.?

Исторически рекорди за златото – какво следва през 2026 г.?

Свят Преди 8 часа

Цената на благородния метал се повиши с повече от две трети и общо 52 пъти обнови историческия си максимум, като стойността за първи път надхвърли границата от 4500 долара

Швейцария не може да се отбранява сама, предупреди ген. Зюсли

Швейцария не може да се отбранява сама, предупреди ген. Зюсли

Свят Преди 8 часа

Началникът на националните въоръжени сили на Швейцария заяви, че страната е готова за нападения срещу критичната си инфраструктура и за кибератаки

Русия удължи забраната за износ на бензин и дизел до 2026 г.

Русия удължи забраната за износ на бензин и дизел до 2026 г.

Свят Преди 8 часа

Временната забрана за износ на автомобилен бензин извън страната се удължава до 28 февруари 2026 г. включително

Боровец откри зимния сезон със светлинно и факелно шоу (СНИМКИ)

Боровец откри зимния сезон със светлинно и факелно шоу (СНИМКИ)

България Преди 9 часа

Тази година цената на дневната карта за възрастни е около 105 лева, младежката - 85, а детската - около 63

Почина Деян Кюранов – емблема на гражданското общество

Почина Деян Кюранов – емблема на гражданското общество

България Преди 9 часа

Деян Кюранов беше съосновател на Екогласност“ и СДС