Столицата на Италия бе парализирана от три масови протестни демонстрации, предаде ИТАР-ТАСС.
Първата, събрала около 30 хил. души, бе организирана от големите профсъюзи, които се обявяват в защита на правата на трудещите се в условията на криза и съкращаване на социалните гаранции.
"Невъзможно е да се движим напред, когато постоянно нарастват цените на горивата, а заедно с тях и данъците, като същевременно отнемат гаранциите за работа на трудещите се," заяви пред протестиращите лидерът на Общата италианска конфедерация на труда Сузана Камусо.
Паралелно с тази демонстрация се състоя и протестна акция против политиката на служебното правителство на Марио Монти. Към недоволните се присъединиха и представители на банковия сектор, след като кабинетът включи в пакета закони за либерализацията редица изменения, накърняващи интересите на банките.
"Данъците растат, петролът скача, а министрите на Монти са крадци",
скандираха хилядите активисти на една от демонстрациите. Останалите пък повтаряха: "Социална касапница! Това е правителство на огромни капитали!".
Според организаторите на събитията, в протестите са участвали близо 20 хил. души.
Най-накрая, през втората половина на деня, няколко хиляди души излязоха по римските улици, за да подкрепят движението "Не на TAБ". Членовете му от няколко месеца се опитват да блокират строителството на скоростната железопътна линия Торино-Лион. Този проект с дължина 989 км влиза в т.н. "средиземноморски коридор" и е приоритетен както за Италия, така и за ЕС. Критиците му обаче, сред които има видни политици и авторитетни експерти, твърдят, че той е нерентабилен.
Междувременно скандирайки "Това не е криза. Това е мошеничество", няколко стотин души демонстрираха в Мадрид.
Събота беше ден на протести,
планирани в осем испански града срещу "гнилите кредити" и "големите злоупотреби на банките", предаде АФП.
"Горе ръцете. Това е обир", скандираха протестиращите, включили се в демонстрацията заедно със семействата си, надувайки свирки и биейки барабани под прозорците на испанската централна банка и други банки. Протестът бе организиран по призива на Асоциацията на клиентите на банки.
Според това сдружение банките са извършили големи злоупотреби, които са били възможни заради крайно протекционистката политика на финансовия сектор, чиито елементи са така наречените прагови лихви, предвидени в договорите за редица кредити, задължаващи кредитополучателите да плащат много по-високи лихви от действащите в момента на пазара.
Чрез тази система, според Асоциацията на клиентите на банки, "четири милиона семейства плащат пет милиарда повече, отколкото е трябвало, и то с благословията на централната банка на Испания".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!