Ц елта на Русия на Балканите е да създава проблеми на Запада, да пречи на Европейския съюз (ЕС) и на НАТО да се справят с проблемите и така тези две институции да отслабнат.
Това заяви Майкъл Карпентър пред онлайн изданието EWB (Еuropean Western Balkans).
Карпентър е външнополитически съветник на предишния вицепрезидент на САЩ Джо Байдън и бивш зам.-помощник на министъра на отбраната на САЩ. В момента той ръководи център по политически науки към Пенсилванския университет. Интервюто е взето по време на международен форум в гр. Будва, Черна гора.
Има известно засилване на влиянието в Република Сръбска и Сърбия, както и в някои други страни, в които Русия има силни културни връзки. Ако погледнете хуманитарния център в Ниш, това е пример за място, където Русия ясно би искала да разшири своето присъствие в региона.
Но като цяло смятам, че руската роля на Балканите не е военна.
Мисля, че тя е съсредоточена най-вече върху нарушаването на европейското и трансатлантическото влияние, казва Карпентър.
Той не е съгласен да се използва терминът "мека сила" за Русия, защото по думите му, някои хора тълкуват този термин като привлекателната сила на определена идеология или набор от убеждения.
Не мисля, че руският модел на управление е привлекателен за другите страни, с изключение на някои корумпирани клептократи. Не мисля, че Русия е привлекателна сила, но смятам, че тя е разрушителна сила в "мек" смисъл, смята политологът.
EWB Interview, Michael Carpenter: Russian goal in the region is to weaken EU and NATO | European Western Balkans https://t.co/Kxy7WbsVQo
— Michael Carpenter (@mikercarpenter) 18 май 2017 г.
Спирайки се на Турция, Карпентър смята, че държавата става все по-авторитарна,
насочва към по-радикална посока и това е в съзвучие с някои от правителствата от региона на Персийския залив, които имат връзки с мюсюлманското братство.
Ако този сценарий се запази, тогава Турция ще играе много по-негативна роля в региона. Точно сега тя е на геостратегически кръстопът. Дали ще избере да стане по същество близкоизточна сила, или ще остане с единия крак на входа на Евроатлантическата общност - въпросът остават открит.
Нещо повече,
сближаването с Русия поставя много въпроси за външната политика на Анкара,
продължава експертът. Дали вижда бъдещето си с Русия чрез общи бизнес интереси, което ще бъде добре, но ще има отражение върху геополитиката им в Сирия, или пък ще се противопостави на Москва и ще продължи тесните връзки с Вашингтон и Брюксел. Това са много важни въпроси. Не мисля, че все още знаем отговора на тях.
Ердоган и Путин говориха как да заобиколят долара
Доматите, Асад и още нещо - трите проблема пред Русия и Турция
Турция и Русия се договориха за С-400
Не искам нито една страна, независимо дали е Сърбия, Беларус, Армения, или Азербайджан, да има лоши отношения с Русия. Това е и в интерес на САЩ. Но въпросът е на каква цена и въз основа на какви ценности.
Ако Турция в качеството си на съюзник на НАТО ще купува усъвършенствани системи за противовъздушна отбрана от Москва, това ще повдигне въпроса - защо, каква е целта на закупуването на руски оборудване и подкрепата за руския отбранителен индустриален комплекс в момент, когато Русия действа агресивно срещу други народи?
Hosting Ukrainian Foreign Minister @PavloKlimkin today for a great discussion in our office @PennBiden. pic.twitter.com/cr5Zxss0Kd
— Michael Carpenter (@mikercarpenter) 8 май 2017 г.
За мен Турция изпраща лош сигнал, коментира пред онлайн изданието Карпентър.
Големият въпрос тук е защо Анкара избра да се присъедини към Москва, която на свой ред има тактически съюз в Сирия с режима на алауитите, с Иран и ливанската организация Хизбула (всички те са шиити, докато Турция е сунитска, което е неестествено заради враждата между двата клона на исляма).
Според мен това е токсичен съюз. Защо Анкара се реши на обща кауза с Москва, особено по въпроса за Сирия? За мен това е много обезпокоително ново направление в турската външна политика, смята политологът.
Карпентър определи Балканите като регион, който е важен за САЩ повече от всякога.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!