Нов руски закон, разширяващ понятията за държавна измяна,
шпионаж и държавна тайна, влезе в сила днес, предаде АФП,
като се позова на московския вестник "Росийская газета".
Правозащитниците съзират в текста атака срещу опозицията в Русия, напомня агенцията.
Според документа, одобрен през октомври от двете парламентарни камари, държавна измяна извършва не само онзи, който предава секретни данни на чуждестранно правителство, но и онзи, който подпомага с консултации или финансови средства международни организации, замесени в "дейности, насочени срещу сигурността на Русия".
В законодателната уредба в тази област, действала до момента, не се споменаваха международните организации; тя се прилагаше само в случай на дейност, накърняваща "външната сигурност", напомня АФП.
Влезлият в сила закон въвежда и ново престъпление - узнаване на държавни тайни чрез незаконни средства, което се наказва с до четири години затвор.
Правозащитници и адвокати изразиха опасения, че за държавна
измяна ще може да бъдат съдени хора, споделящи информация с
международни неправителствени организации като "Амнести
интернешънъл" (Amnesty.org) или дори подали искове в Европейския съд по
човешките права, отбелязва АФП.
През октомври, когато горната камара на руския парламент - Съветът на федерацията, одобри закона, върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Катрин Аштън заяви, че е "разтревожена" от приетия текст, който според нея би могло да се използва за "сплашване".
Наскоро в Русия бе приет също закон, определящ като "чуждестранни агенти" организации, финансирани от чужбина; с друг бяха включени в "черен списък" някои сайтове от интернет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!