Унгарският президент Пал Шмит е оправдан в аферата с плагиатство, засягаща редактирането на неговата докторска дисертация от 1992 г. за физическото възпитание.
Това съобщи Компетентният комитет в Университета Semmelweis, но все пак призна за известни недостатъци в дисертацията.
"Според Комитета процесът на присъждане на докторска титла е в съответствие с тогавашните правила в Университета за физическо възпитание, макар и с някои недостатъци в дисертацията", се казва в доклада.
Според комитета един от недостатъците е, че тя е основана на значителен и необичаен буквален превод, който е можело да бъде констатиран от членовете на журито тогава. Това е било "професионална грешка".
Също така тогавашното висше учебно заведение, което е дало дипломата на Пал Шмит, вече не съществува, тъй като се е интегрирало в Университета Semmelweis.
Компетентният комитет беше създаден в края на януари и му беше даден срок от два месеца, за да разгледа обвиненията в плагиатство, отправени срещу президента.
В началото на тази година унгарският президент беше обвинен в плагиатство от български автор. Според обвиненията, част от тезите му, озаглавена "Анализ на програмата на съвременните олимпийски игри", съвпадат почти дословно с изследване, написано на френски език от Николай Георгиев - български спортен изследовател, който през 1987 г. бил дипломат в Лозана.
Шмит е споменал изследването на българина в библиографията към труда си, но никъде не е приложил бележки под линия, които да указват кои части цитира.
Още при избухването на скандала унгарският президент отхвърли обвиненията. Шмит е познавал лично Георгиев и двамата са си сътрудничели по време на своите изследвания.
69-годишният Шмит е печелил два пъти златен олимпийски медал. Той е получил докторската си степен от Университета за физическо възпитание в Будапеща през 1992 г.
Благодарение на спортната дипломация Шмит се издига до зам.-председател на партията ФИДЕС, преди да бъде избран за държавен глава.
Той стана президент на страната през 2010 г., когато управляващата дясна партия ФИДЕС получи мнозинство и го избра за петгодишен мандат.
Президентският пост е основно с церемониални функции в Унгария, въпреки че държавният глава може да връща закони за преразглеждане в парламента или да ги изпраща във Върховния съд на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!