Плагиатството свали германския министър на отбраната
Карл-Теодор цу Гутенберг   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Министърът на отбраната на Германия Карл-Теодор цу Гутенберг обяви, че подава оставка.

Причината е скандалът, избухнал в страната, след като той бе обвинен, а след това и уличен в плагиатство в докторската си дисертация по право.

Винаги съм готов да се боря, но силите ми имат предел, заяви 39-годишният Цу Гутенберг пред журналисти.

Министърът обясни, че е решил да се оттегли не само заради "неизрядната" дисертация, но и понеже постоянният фокус на общественото внимание върху нея заплашва да засенчи задълженията му да ръководи важната реформа във въоръжените сили и изпращането на войски в Афганистан. "Това е най-болезненото решение в моя живот", призна Гутенберг.

"Съжалявам много за неговото оттегляне, но разбирам личното му решение", каза Меркел в коментар по темата.

В средата на февруари беше разкрито, че министърът е

преписал 2/3 от докторската си дисертация,

без да се позове в достатъчна степен на използваните източници.

Опозицията поиска оставката му, но канцлерът Меркел го подкрепи, като каза, че е доволна от работата му като министър на отбраната.

Това предизвика гнева на академичната общност и вчера беше съобщено, че около 23 хил. германски учени са се подписали под писмо до Меркел, в което протестират срещу решението й да запази го запази на поста.

В опит да потуши скандала миналата седмица Цу

Гутенберг се отказа от докторското си звание,

като призна, че неволно е нарушил академичните стандартни, но същевременно обвини медиите, че са организирали "лов на вещици" срещу него.

Университетът в Байройт обаче започна разследване на дисертацията му, защитена през 2006 г., и сам отне титлата му.

Един от професорите в университета - Оливер Лепсиус, нарече Цу Гутенберг "мошеник", който е измамил учебното заведение.

Гутенберг твърди, че е бил затрупан от работа по дисертацията си, докато в същото време е полагал основите на новото си семейство и е започвал политическата си кариера. Той отбеляза, че е проявил "арогантност", като е вярвал, че може да се справи с всички тези задачи едновременно.

Преди случая министърът

бе смятан за най-популярния политик в Германия и евентуален кандидат за канцлер

Според проучвания на общественото мнение, направени в началото на скандала, той продължава да се радва на висока популярност сред избирателите и повечето от тях искат той да остане министър.

С елегантните си костюми, модерно зализана коса и заявения от самия него интерес към рокмузиката, Карл-Теодор Мария Николаус Йохан Якоб Филип Франц Йозеф Силвестър барон фон унд цу Гутенбер някога бе наричан "барона рокаджия".

Завършил право, бивш журналист и главен изпълнителен директор на фамилния бизнес, Гутенберг дори се появи на рокконцерт с група, изпълняваща кавъри на Ей Си/ Ди Си, облечен в тениска на Ей Си/ Ди Си.

Заедно с 34-годишната си съпруга Стефани - графиня и пра-правнучка на легендарния канцлер Ото фон Бисмар, Гутенберг се очерта като доста живописна и обаятелна фигура в иначе сериозните и предсказуеми германски политически среди.

Пра-прадядо му участвал в заговора от 20 юли за убийството на Хитлер а братът на пра-прадядо му бил екзекутиран за ролята си в същото начинание.

Посещението на Гутенберг при германския контингент в Афганистан за Коледа миналата година предизвика истинска медийна сензация в Германия.

Относително неизвестен, преди две години той пое икономическото министерство, точно когато Германия изпадна в най-сериозното си икономическо затруднение от 60 години, и бързо пое контрол над събитията. В един момент читателите на женско списание дори го избраха за най-сексапилния политик в страната.

Роденият в Мюнхен Гутенберг стана министър на отбраната през октомври 2009 г., след федералните избори. Той веднага пристъпи към реформиране на въоръжените сили и замрази задължителната военна служба.

Службата на Гутенберг като министър на отбраната не премина безоблачно. Той бе критикуван заради ръководена от германските сили бомбардировка в Афганистан, коствала живота на десетки хора, а също за скандал с учебен кораб на германския военноморски флот.

Скандалът се разразява в тежък момент за управляващите християндемократи, които претърпяха наскоро сериозно поражение на местните избори в Хамбург.

Той имаше отзвук и в съседна Австрия, където парламентарната група на Партията на зелените използва като повод обвиненията срещу Цу Гутенберг и предприе повторна проверка за плагитство на дисертацията на европейския комисар Йоханес Хан (Австрийска народна партия).

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Повдигнаха обвинения на шофьора от тежката катастрофа на АМ „Тракия”

България Преди 1 час

Той е задържан за срок от 72 часа с прокурорско решение

,

Световен рекорд на Гинес: Над 22 000 фенове с „плешиви перуки“ заляха концерт на Питбул

Любопитно Преди 1 час

Рапърът Питбул постави рекорд на Гинес за най-голямо събиране на хора с перуки, имитиращи плешивост. Точно 22 141 фенове се преброиха пред сцената в Лондон при 32-градусова жега, за да подкрепят своя идол в характерния му стил

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

България Преди 2 часа

Лошата новина в бюджета на ДОО е, че социалните плащания или обезщетенията остават същите, коментира лидерът на КНСБ

Десетки загинаха при наводнения в Бангладеш, над милион са блокирани

Десетки загинаха при наводнения в Бангладеш, над милион са блокирани

Свят Преди 2 часа

Най-малко 44 души загинаха, а над един милион са изолирани след опустошителни наводнения и свлачища в Бангладеш. Прекъснатите комуникации и липсата на ток затрудняват спасителите, докато армията доставя храна и вода с лодки

.

След седмици ограничения: Руските власти в Крим пуснаха гориво в 99 бензиностанции

Свят Преди 3 часа

Назначеното от Русия правителство в Крим обяви, че горивото вече е достъпно за свободна продажба в 99 бензиностанции. Мерките идват след седмици на ограничения и дефицит, предизвикани от украинските атаки срещу линиите за доставки

Наталия Киселова призова за повече доказателства по случая с полетите на Делян Пеевски

Наталия Киселова призова за повече доказателства по случая с полетите на Делян Пеевски

България Преди 3 часа

Бившият председател на парламента отбеляза, че основният въпрос остава „кой заплаща пътуванията на народния представител и с каква цел са те“

Сватбата на века: Тейлър Суифт плати 160 000 долара на Ню Йорк само за сигурност

Сватбата на века: Тейлър Суифт плати 160 000 долара на Ню Йорк само за сигурност

Любопитно Преди 3 часа

Певицата Тейлър Суифт покри разходите на Ню Йорк за засилената полицейска охрана по време на сватбата ѝ с Травис Келси. Церемонията е струвала над 20 млн. долара, като младоженците дариха и огромна сума за благотворителност

Радан Кънев е новият председател на "Демократи за силна България"

Радан Кънев е новият председател на "Демократи за силна България"

България Преди 4 часа

Националното събрание определи и насоките на формацията през следващия мандат

,

„Алтернатива за Германия“ представи 100-дневен план преди ключови провинциални избори

Свят Преди 4 часа

Според социологическите проучвания противопоставящата се на имиграцията АзГ има значителна преднина в Саксония-Анхалт пред консервативния Християндемократически съюз (ХДС) на канцлера Фридрих Мерц преди изборите на 6 септември

Трагедия шокира света: Футболист, играл на Световното, почина внезапно на 25 години

Трагедия шокира света: Футболист, играл на Световното, почина внезапно на 25 години

Свят Преди 4 часа

Южноафриканският футбол скърби за 25-годишния Джейдън Адамс. Тялото на халфа е намерено в къща в Кейптаун седмици след като той помогна на страната си да запише историческо представяне на Световното по футбол

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Свят Преди 5 часа

Айфеловата кула, Лувърът и музеят „Орсе“ ще затварят часове по-рано заради екстремните температури във френската столица. На фона на рекордно горещата вълна в Европа, властите във Франция вече съобщават за над 130 жертви на удавяния

,

Турция санкционира над 100 акушер-гинеколози заради цезарови сечения

Свят Преди 5 часа

Част от лекарите са временно отстранени от работа, а други са задължени да преминат допълнително обучение

,

След среднощна обсада: Освободиха жена, взета за заложник в супермаркет

Свят Преди 5 часа

Мащабна полицейска акция в Берлин приключи с неутрализирането на нападател, държал жена за заложник в супермаркет. Кризата е продължила през цялата нощ, като мотивите на извършителя все още се изясняват от германските власти

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Свят Преди 6 часа

При масирана нощна атака с над 120 дрона и 12 ракети, украинската отбрана не е успяла да спре балистичните удари, съобщи Зеленски. Има ранени в Киев, а в Париж предстои спешна среща на съюзниците за справяне с руската заплаха

Паника на пътя: Шофьор обърна колата си по таван след рязко спиране пред камера за скорост

Паника на пътя: Шофьор обърна колата си по таван след рязко спиране пред камера за скорост

България Преди 6 часа

Автомобилът се обърнал по таван, но не заради висока скорост – радарът не е отчел нарушение, а внезапният натиск е скъсал детайл от силно изгнилото купе

,

По заповед на главния секретар на МВР: Започват засилени проверки за тежкотоварните автомобили

България Преди 6 часа

Главният секретар на МВР разпореди незабавни съвместни проверки с „Автомобилна администрация“. Екипите ще следат за техническата изправност и документите на товарните превозни средства, като приоритет са машините с маса над 12 тона