Над 350 хил. души казаха "не" на Берлускони
Източник: ЕПА/БГНЕС

Над 350 хил. души се събраха днес в центъра на Рим, за да кажат "не" на италианския премиер Силвио Берлускони.

Демонстрацията с искане за оставката му, която премина под мотото "Ноу Берлускони дей", бе свикана по призив, отправен преди два месеца от група блогъри.

Организаторите избраха за свой символ виолетовото - "единственият оставен свободен цвят",  за да афишират своята независимост от традиционните политически партии.

Повечето от демонстрантите, сред които имаше голям брой младежи и жени, носеха шалове, тениски или пуловери в различни оттенъци на виолетовото. Мнозина си бяха сложили маски с образа на Берлускони с написано "не" на челото.

Представители на крайнолеви формации и голям брой активисти на основната опозиционна сила - Демократическата партия, дойдоха, за да подсилят редиците на протестиращите и да окажат логистична подкрепа на блогърите, които по принцип се борят за разнородни каузи.

По-голямата част от издигнатите лозунги засягаха съдебните премеждия на Берлускони, срещу когото в момента се водят два процеса - за подкупване на свидетели (аферата Милс) и за данъчни измами.

"Политиката се прави с чисти ръце"и "Подай оставка и приеми да бъдеш съден", гласяха някои от тях. Демонстрантите скандираха по адрес на премиера "мафиот".

Участниците в проявата бяха водени от разнообразни каузи.

Така например режисьорът Нани Морети осъди хегемонията на Берлускони в италианския телевизионен ефир, еколози протестираха срещу планираното построяване на мост над Месинския проток, който отделя континентална Италия от остров Сицилия, правозащитници демонстрираха срещу отношението към имигрантите, а едно движение настояваше да бъде разкрита истината за смъртта на съдията Паоло Борселино, убит през 1992 г. в Палермо при бомбен атентат, приписван на мафията.

Подобни демонстрации бяха проведени още в Париж, Лондон и Сидни.

Сякаш Берлускони си няма достатъчно проблеми, та трябваше да бъде изложен и на риска да бъде "прободен с игли".

Италиански бизнесмен вече продава вуду-кукла на премиера,

посочва Ройтерс.

Бизнесменът Марко Дариго отбелязва, че целта му не е да обиди премиера. Цялата идея е сатирична, обяснява той.

"Винаги съм гласувал за Берлускони. Аз съм негов най-верен привърженик и се надявам, че "куклата вуду" ще се превърне в талисман", споделя още Дариго.

Синята кукла върви в комплект със сатиричната книга "Вуду за президента" и с комплект игли и може да се купи по интернет.

На фигурката са написани фразите: "Нашата популярност – 72%" или "Аз научих Милан как да играе футбол", "На мен ми вярват".

В книжката приложение, написана уж през 2057 г., се обяснява, че "куклата вуду" е дошла от миналото, където "проклетите комунисти" с помощта на черна магия през 2021 г. са "свалили империята на Силвио Берлускони".

Берлускони многократно е обвинявал опозиционни политически партии, че са пълни с комунисти, които мечтаят да го унищожат.

От куклата трябва да се възползват само привърженици на Берлускони, за да му помогнат да се справи с неприятелите. С други думи, италианската версия предлага не забиване на игли в изображението на политика, а напротив тяхното изваждане.

Книгата и куклата са придружени от текст, който уверява премиера и неговите адвокати, че целта на куклата е чисто сатирична.

Миналата година френският президент Никола Саркози заведе дело и искаше да бъде забранена вуду-кукла, изобразяваща него самия, която се продаваше в комплект с инструкции за употреба.

Съдът отхвърли иска на президента, като едно от основанията, на които се позова, беше "правото на човек да се шегува".

Впоследствие апелативен съд постанови, че куклата представлява обида, но не забрани продажбата й. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кървав удар по Харков уби 2-годишно дете и още двама души

Кървав удар по Харков уби 2-годишно дете и още двама души

Свят Преди 36 минути

Броят на ранените по време на атаките срещу Харков "непрекъснато нарастват"

Русия поставя ултиматум: Мир с Украйна само срещу гаранции за сигурността на Москва

Русия поставя ултиматум: Мир с Украйна само срещу гаранции за сигурността на Москва

Свят Преди 52 минути

Кремъл има право "също да получи ефективни гаранции за своята сигурност"

Южна Корея и САЩ започват годишните си летни военни учения

Южна Корея и САЩ започват годишните си летни военни учения

Свят Преди 1 час

Северна Корея от своя страна отдавна ги определя като "репетиция за инвазия"

<p>27 основни продукта под наблюдение за изкуствено поскъпване</p>

Представят динамиката на цените за последните 7 дни

България Преди 1 час

Наблюдават се цените на 27 основни хранителни продукти, сред които плодове и зеленчуци на едро

Взривове в Одеса, над 25 дрона атакуваха града

Взривове в Одеса, над 25 дрона атакуваха града

Свят Преди 1 час

Регионалните власти призоваха жителите незабавно да се укрият в бомбоубежища

Пожар гори на сметището в пловдивското село Шишманци

Пожар гори на сметището в пловдивското село Шишманци

България Преди 1 час

На място работят четири екипа огнеборци

<p>Какви са очакванията от срещата между Тръмп и Зеленски във Вашингтон</p>

След срещата с Путин: Какви са очакванията от разговорите между Тръмп и Зеленски във Вашингтон

Свят Преди 1 час

Украинският президент ще разговаря с държавния глава на САЩ в Белия дом

Гаспачо с диня: Перфектната студена супа за лятото

Гаспачо с диня: Перфектната студена супа за лятото

Любопитно Преди 1 час

В горещите летни дни всички сме изправени пред дилемата какво да ядем и гаспачото е идеална опция

След катастрофата на „Възкресение": Живеещи в отсечката се оплакват - превърната е в писта

След катастрофата на „Възкресение": Живеещи в отсечката се оплакват - превърната е в писта

България Преди 2 часа

На бул. „Възкресение” се карало с високи скорости и имало чести инциденти, казват хората

<p>Мащабни протести в Израел: Десетки хиляди искат край на офанзивата в Газа</p>

Мащабни протести в Израел: Десетки хиляди искат край на офанзивата в Газа и освобождаване на заложниците

Свят Преди 2 часа

Дори бивши ръководители на израелската армия и разузнавателни служби вече призовават за сделка за прекратяване на войната

Сателитна снимка на урагана "Ерин"

Ураганът "Ерин" в САЩ се засили до четвърта категория

Свят Преди 2 часа

В Пуерто Рико над 150 000 души вече са без ток

<p>Пеевски: Институциите да затегнат контрола и санкциите за бързите кредити</p>

Делян Пеевски поиска институциите да затегнат контрола и санкциите за бързите кредити

България Преди 2 часа

„Хората трябва да бъдат пазени от капана „лесни пари”, смята лидерът на „ДПС – Ново начало”

Магичната красота на Царска Бистрица

Магичната красота на Царска Бистрица

Любопитно Преди 2 часа

Царска Бистрица е много важна част от историята на последната българска царска династия

<p>Празник е! Почитаме светецът на българската душа</p>

Празник е! Почитаме светецът на българската душа

България Преди 2 часа

Православната църква почита паметта на свети Иван Рилски Чудотворец – небесният закрилник на българския народ

Близо 100 човека продължават да гасят пожара в Пирин

Близо 100 човека продължават да гасят пожара в Пирин

България Преди 2 часа

На помощ са се притекли и много доброволци, тъй като площта на огъня е огромна

Омбудсманът внася в НС искане за назначаване на свой заместник

Омбудсманът внася в НС искане за назначаване на свой заместник

България Преди 3 часа

В петък се проведе изслушване на тримата кандидати за поста