Зи исляли ли сте се колко въглероден двуокис ще бъде отделен в атмосферата за най-голямото спортно събитие на планетата? Вероятно не.
Южноафриканските власти обаче, заедно с посолството на Норвегия в страната, са го направили, и то още преди година.
Според съвместното им проучване въглеродните емисии от Световната купа по футбол за 2010 г. ще са близо 2,8 млн. тона - шест пъти повече от последното футболно първенство преди четири години в Германия или колкото емисиите за цяла година от над 1 млн. автомобила.
Макар Южна Африка да се стреми да разработва възобновяеми източници на енергия, като например първата в страната вятърна турбина, която бе пусната в действие преди седмица и ще захранва един от стадионите, световното първенство никак няма да е от полза за околната среда.
2 753 251 т въглероден двуокис ще е "отпечатъкът"
на Световната купа тази година, изчисляват експертите в доклада. Тук влизат международният и вътрешният транспорт за играчите и зрителите, изграждането на инфраструктура и енергията, изразходвана за стадионите и за престоя на гостите.
Британският в. "Гардиън" прави някои онагледяващи сравнения.
Според изданието глобалната футболна лудост ще създаде същото количество въглеродни емисии, които биха били отделени за 6000 полета с космически совалки, за 1 млрд. чийзбургера или за три тихи години на вулкана Етна.
За повишените вредни емисии има няколко фактора. Единият е, че много повече хора пристигат на игрите с международни полети, а не с влак или с кола, какъвто бе случаят със Световната купа в Берлин през 2006 г. Затова и делът на емисиите от международния транспорт е най-голям - според доклада те ще достигнат 1 856 589 т.
Междуградският транспорт, въздушен и наземен, със своите 484 589 т въглероден двуокис е на второ място, следван от изразходената енергия за престоя на играчите и туристите, която възлиза на 340 128 т вредни емисии. Главно защото Южна Африка все още разчита на електроцентрали на въглища, изтъква бразилският в. "Супермундо".
Според доклада 15 359 т въглероден двуокис ще бъдат отделени за построяване на инфраструктура в помощ на първенството. Недостигът на стадиони, например, означава, че трябва да се построят нови, т.е. да се произведе голямо количество цимент.
При производството на всеки тон цимент се отделя по тон CO2,
отбелязва бразилското издание. Южна Африка все пак взема мерки, за да намали въглеродния отпечатък на Световната купа.
Освен вятърната турбина, която е първата от планираните общо 25 турбини за производството на екоенергия, бе построена и мрежа за високоскоростни влакове, които да транспортират зрителите до стадионите.
Освен това правителството планира да засади стотици хиляди дървета в цялата страна.
Въпреки това според в. "Гардиън" ще излезе много "по-зелено", ако си стоите вкъщи и гледате мачовете по телевизията, както ще направят 93 млн. души по света.
За сравнение, гледането на цял мач ще е равностойно в екологичен аспект на купуването на две чаши капучино или бутилка бира.
Още по-зелено ще е, разбира се, ако поритате топка в близкия парк или на улицата.
Научете всичко за Световното първенство в РЮА на Sportni.bg/Worldcup2010.
Колко е вредно да ходиш на Мондиала
Глобалната футболна лудост ще създаде същото количество въглеродни емисии, които биха били отделени за 6000 полета с космически совалки, изтъква в. "Гардиън"
16 юни 2010, 11:15
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!