Когато чистият въздух е въпрос на разрешителни
Източник: iStock/Getty Images

Н е е нужно да изминаваме по 50 километра извън града, за да заведем семейството си да подиша чист въздух. Замърсяването на градската среда не е присъда, с която трябва да се съгласим и да си кажем, че все пак трябва да платим някаква цена за удобния си начин на живот в столицата или в големите градове.

Не. Чистият въздух е въпрос на здраве, на живот. Всеки от нас може активно да се включи в усилията за намаляване на нивата на замърсяване на въздуха.

И макар да сме сигурни, че няма смисъл да ви убеждаваме в ползата от чистия въздух за хората, ето няколко цифри в тази връзка:

  • Около 90% от градското население на Европа е изложено на замърсяване на въздуха в концентрации, считани за вредни за здравето*
  • 18 хиляди души годишно или по 50 души на ден умират вследствие на мръсния въздух*
  • Липсата на достатъчно кислород засилва тревожността и намалява възможността за концентрация

По-важното от фактите обаче е да намерим решение на този проблем - заедно като общество и институции, като предприемачи, като родители и просто като хора, които не трябва да избират между чист въздух и удобен живот в града.

Възможност за това дава едно събитие, организирано от Clean Air Fund. Става дума за т.нар хакатон „Подобряване на качеството на въздуха в България“, който е вдъхновен от проучването "Въздействие на замърсяването на въздуха върху кариерните решения на висококвалифицираните работници в София" и цели да събере хора със сходни идеи и интереси.

а
Източник: Clean Air Fund

Какво по-точно ще се случи там и защо е важно повече хора да се включат в тази инициатива, научаваме от Бирте Курбевайт, Анализатор за Европа и ръководител на проекта по стратегията на Clean Air Fund във връзка с СОР26.

Не е ли мръсният въздух проблем на тези, които замърсяват?

Замърсяването на въздуха е комплексна тема, която касае всички граждани и се причинява от множество фактори. Разбирането, че само определени организации и хора замърсяват въздуха, е неправилно. Всъщност всички ние по един или друг начин го правим, например, като използваме стари автомобили, отделящи голямо количество замърсяващи газове или като не се отопляваме по екосъобразен начин. Всички сме свързани и дори да се опитаме да намалим личния си отпечатък в замърсяването на въздуха, то все още е факт и проблем, на който хората е нужно да намерят решение. Добра възможност за споделяне на идеи за подобряване на въздуха е предстоящият хакатон – „Подобряване на качеството на въздуха в България“.

Как може в ежедневието си да направим така, че да замърсяваме въздуха по-малко?

Като за начало, бихме могли да сме по-отговорни и съзнателни как точно замърсяваме въздуха. Разбирането как влияем върху качеството му с всекидневните си действия би ни помогнало да намалим отпечатъка си. Можем да изберем да се отопляваме използвайки възобновяеми източници, или да се придвижваме до определено място чрез обществен транспорт, да караме велосипед или да вървим пеша вместо да използваме автомобил. Само преди два месеца беше представено проучване "Въздействие на замърсяването на въздуха върху кариерните решения на висококвалифицираните работници в София", с което можете да се запознаете на този линк. Целта на тази зона е да не бъдат допускани стари автомобили, които замърсяват в пъти повече от по-новите. Резултатите от изследването показаха, че дизеловите автомобили са основните замърсители на въздуха в София, тъй като при работата на двигателите си произвеждат 74% от азотния оксид (NOx) в града.

Как можем да повлияем на хората, които взимат решения в градовете, в които живеем?

Дискусията с тях винаги е предпочитан вариант, и ние от Clean Air Fund подкрепяме подобни инициативи. Това е част от причината поради която с нашите партньори – Зелена София, MOVE.BG, За Земята и VMware, организираме хакатон. Целта му  е да събере съмишленици и техните идеи да бъдат споделени с общини и компании от цяла България. Предложенията, които се надяваме да съберем, трябва да бъдат приложими за различните градове в страната. Участниците ще разполагат с 4 часа да формулират потенциални решения, като през цялото време ще бъдат насочвани от специалисти в областта. След това, всеки от отборите ще има 10 минути, за да представи идеите си пред жури, включващо представители на Clean Air Fund, VMware, Зелена София и Столична Община. Повече за събитието можете да научите тук.

Споделете за някой положителен пример, за да оборим скептиците:

Един от начините за намаляването на замърсяването на въздуха, доказал своята ефективност, е въвеждането на нискоемисионна зона в града. В множество европейски градове е приложена тази практика и са отчетени незабавни резултати. Радваме се, че София ще последва този пример и ще забрани достъпа на стари дизелови автомобили в центъра на града от юни 2022г.

Кой може да се включи в хакатона?

В хакатона могат да се включат хора от цялата страна – независимо от тяхната възраст или професия. Целта ни е да съберем гражданите, които имат идеи и искат въздухът в градовете им да бъде по-чист. Регистрацията е отворена до 22 февруари както за индивидуални участници, така и за отбори до 5 души. Всички желаещи могат да се запишат на този линк. Класираните на първите 3 места отбори ще спечелят специални награди, включително електрически тротинетки, ваучери за аудио книги или ваучери за електрически тротинетки.


Източник: 

*eea.europa.eu/bg/themes/air/intro

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Танкер, плаващ под гръцки флаг, е ударен край руското пристанище Новоросийск в Черно море

Танкер, плаващ под гръцки флаг, е ударен край руското пристанище Новоросийск в Черно море

Свят Преди 8 минути

Гърция ще повдигне въпроса на ниво Европейски съвет, ако е необходимо

Тази AI хубавица обещава край на самотата

Тази AI хубавица обещава край на самотата

Технологии Преди 2 часа

Много хора страдат от самота, особено някои професии. Развитието на изкуствения интелект позволява създаване на нови устройства, които да помогнат на хората да са по-малко самотни, но доколко това е разумно и подходящо решение

Промените в наредбата за топлоснабдяване са готови

Промените в наредбата за топлоснабдяване са готови

България Преди 3 часа

Министерството на енергетиката публикува новите текстове за обществено обсъждане

България и САЩ обсъдиха удължаването на дерогацията за "Лукойл" и стабилността на енергийния пазар

България и САЩ обсъдиха удължаването на дерогацията за "Лукойл" и стабилността на енергийния пазар

България Преди 3 часа

Министър на енергетиката Трайчо Трайков разговаря с временно изпълняващия длъжността посланик на САЩ у нас Х. Мартин Макдауъл

Автобус помете няколко коли в София

Автобус помете няколко коли в София

България Преди 3 часа

Шофьорът е бил сам в превозното средство

Експлозия в еврейско училище в Амстердам

Експлозия в еврейско училище в Амстердам

Свят Преди 4 часа

Кметът на града Фемке Халсема определи случилото се като умишлено нападение срещу еврейската общност

Изтича срокът, в който могат да се правят промени в имената и състава на коалициите за изборите

Изтича срокът, в който могат да се правят промени в имената и състава на коалициите за изборите

България Преди 4 часа

Засега няма подадени заявления за това, каза заместник-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева

Рисковани ходове преобразяват терена в „The Floor”

Рисковани ходове преобразяват терена в „The Floor”

Любопитно Преди 5 часа

Кой ще атакува и кой ще заложи на сигурно – гледайте тази неделя от 20:00 ч. по NOVA

Почитаме св. Бенедикт - монахът, който промени Европа

Почитаме св. Бенедикт - монахът, който промени Европа

Любопитно Преди 5 часа

Той е роден около 480 г. в град Нурсия (сега Норча), Италия

Срути се скална маса по пътя Хвойна – Чепеларе, движението е затруднено

Срути се скална маса по пътя Хвойна – Чепеларе, движението е затруднено

България Преди 6 часа

На място работят екипи на пътноподдържащата фирма, които разбиват падналата скална маса, за да освободят пътното платно

Учените за първи път доказаха връзка между обикновената настинка и рака

Учените за първи път доказаха връзка между обикновената настинка и рака

Свят Преди 6 часа

Анализирани са медицински данни на възрастни над 40 години