Климатични аномалии - все по-често
Източник: ЕПА/БГНЕС
Км матичните аномалии в глобален мащаб ще стават все по-чести в най-близко бъдеще. Ще има засушавания и наводнения с разрушителни последици за много страни.

Такива са изводите в доклад, представен от Междуправителствената експертна група на ООН за климатичните промени.

Според документа, разработван в течение на две години от над 100 международни експерти, сигурно е, че през този век ще расте броят на дните, когато в различни региони ще се регистрират максимални температури. Температурните рекорди със знак минус ще намалеят. Засухата ще зачестява, ще трае по-дълго и през тези периоди ще има по-големи жеги.

Твърде е вероятно в редица региони да нарасне максималната скорост на вятъра при тропически циклони, макар че средногодишният брой на самите циклони може да намалее или да остане на досегашното равнище.

Анализите сочат, че през изследвания 25-годишен период бележат траен растеж общите щети, нанесени от стихийни бедствия на различни държави. Капризите на времето и климатичните катаклизми носят най-големи загуби на развиващите се страни.

Според учените някои от тези тенденции са обратими. Екипът изтъква, че е необходимо да се намалят емисиите на парникови газове и да се вземат други мерки за предотвратяване на глобално затопляне.

Докладът е публикуван в навечерието на конференцията от 28 ноември до 9 декември в Дърбан (Южна Африка) (unfccc.int/meetings) на участниците в Рамковата конвенция на ООН за промените в климата. Там ще бъде обсъждано изпълнението на споразуменията от предишния форум в мексиканския курорт Канкун, а също и бъдещето на протокола от Киото.

Първата фаза от ангажиментите, наложени от този протокол, изтича през 2012 г.

В същото време САЩ заявиха, че няма да приемат ново споразумение за климата през следващото десетилетие, докато Китай и другите големи развиващи се страни не се ангажират със същите стандарти за намаляване на въглеродните емисии. Шестнайсет големи икономики и Европейският съюз се срещнаха на неофициални разговори преди срещата на ООН в Дърбан.

Пет други страни, включително Еквадор и Аржентина, се присъединиха към неформалните разговори, които се провеждат редовно откакто президентът Барак Обама встъпи в длъжност през 2009 г.

Американският преговарящ Тод Стърн заяви, че двудневните разговори са били "конструктивни", но отбеляза, че администрацията на Обама не може да подпише споразумение, което не би получило подкрепа в Конгреса. Той посочи, че е невъзможно да отиде в Конгреса и да каже, че САЩ ще се ангажират с определено намаляване на емисиите и други мерки, докато Китай и други нововъзникващи икономики са освободени от такива задължения.

Американският конгрес отказа да ратифицира Протоколът от Киото от 1997 г., който освобождава Китай и други развиващи се страни от намаляването на емисиите. Общо САЩ и Китай произвеждат 40% от световните емисии, смятани за отговорни за глобалното затопляне.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Арестуваха турски шофьор на тир за подкуп на полицаи край "Капитан Андреево"

Арестуваха турски шофьор на тир за подкуп на полицаи край "Капитан Андреево"

България Преди 5 минути

Срещу него е образувано досъдебно производство

<p>САЩ връщат оръжията в играта, Украйна плаща с националното си богатство</p>

Тръмп одобри продажбата на оръжиe за Украйна

Свят Преди 23 минути

Преди ден Киев и Вашингтон сключиха сделка за полезните изкопаеми

Сензор на НАСА разкрива неизвестен пожар в Алабама

Сензор на НАСА разкрива неизвестен пожар в Алабама

Свят Преди 45 минути

Според НАСА процесът - от откриването до предупреждаването на пожарникарите - е отнел само няколко минути

Жена е в критично състояние след тежка катастрофа във Великотърновско

Жена е в критично състояние след тежка катастрофа във Великотърновско

България Преди 47 минути

Инцидентът е станал в района на кръстовището за село Обединение

<p>Половинтонен <strong><span style="color:#ff0000;">космически кораб</span></strong> ще падне на Земята</p>

Половинтонен космически кораб ще падне на Земята до дни

Любопитно Преди 49 минути

Твърде рано е да се знае къде може да падне космическия кораб от ерата на СССР или колко от него ще оцелее при повторно навлизане в атмасферата

Кенеди-младши разкри тревожни данни за възрастта, на която децата навлизат в пубертета

Кенеди-младши разкри тревожни данни за възрастта, на която децата навлизат в пубертета

Свят Преди 53 минути

Робърт Ф. Кенеди-младши разкри тревожни данни относно възрастта, на която децата навлизат в пубертета

Масирана руска атака в Украйна

Масирана руска атака в Украйна

Свят Преди 1 час

Украинските ВВС посочиха, че са свалили 64 летателни апарата

Ето кога ще се изплащат пенсиите и обезщетенията за месец май

Ето кога ще се изплащат пенсиите и обезщетенията за месец май

България Преди 1 час

Датата за изплащане на обезщетенията за безработица е 15 май

Бенямин Нетаняху

Израел атакува цел до президентския дворец в Дамаск

Свят Преди 1 час

За втори път Израел нанася удар в Сирия в рамките на няколко дни

Reuters: ООН обмисля мащабна реформа

Reuters: ООН обмисля мащабна реформа

Свят Преди 1 час

Меморандумът съдържа редица предложения, които, ако бъдат приети, ще представляват най-големите промени от десетилетия насам

Празник е! Имен ден имат...

Празник е! Имен ден имат...

Любопитно Преди 2 часа

На 2 май почитаме паметта на равноапостолния княз свети Борис-Михаил и на свети Атанасий Велики

Шофьор помете колчета на бул. "Черни връх" в София

Шофьор помете колчета на бул. "Черни връх" в София

България Преди 2 часа

Отказал е да даде проба за алкохол и наркотици

"Хамас" с готовност да се откаже от властта?

"Хамас" с готовност да се откаже от властта?

Свят Преди 2 часа

Кой би могъл да управлява занапред ивицата Газа?

Сателит ще “претегли” въглерода в тропическите гори

Сателит ще “претегли” въглерода в тропическите гори

Свят Преди 2 часа

Радарна мисия от Космоса ще помогне на учените да разберат по-добре колко въглерод съхраняват "белите дробове на Земята"

<p>Шефът на пловдивската митница остава за постоянно в ареста</p>

Шефът на пловдивската митница Мирослав Беляшки остава за постоянно в ареста

България Преди 2 часа

Той бе задържан при специализирана полицейска операция в сряда

Напрежението на протеста в Хасково ескалира, замеряха полицейското управление с камъни

Напрежението на протеста в Хасково ескалира, замеряха полицейското управление с камъни

България Преди 2 часа

Имаше разхвърляни кошове за отпадъци, а част от сградата беше обляна с червена боя