"Кланицата" на Асад: Зловещият затвор Седная
Източник: iStock

С нимки показват как десетки мъже излизат от тясна килия във военния затвор Седная. Лицата им са изпити и бледи, някои имат сили само да пълзят. Не могат да повярват на късмета си, че напускат това ужасно място, пише германската обществена медия АРД, съобщи Deutsche Welle.

Изтезания и екзекуции

Седная има ужасна слава. Сирийците наричат този затвор "кланицата". Според „Амнести Интернешънъл“ там са екзекутирани десетки хиляди политически затворници - без съд и присъда. Изтезанията са били ежедневие.

Ахмед Мазхар Саадо също е бил в този затвор, а сега живее в изгнание в Турция. Описва себе си като опозиционер на сирийския режим. Пред една арабска телевизия разказва какво е видял в Седная. "Един търговец от Дамаск беше в затвора заедно с мен. Унижаваха го, измъчваха го безкрайно, докато не загуби разсъдъка си и не полудя. Хвърлиха го на пода и го оставиха там, докато не умря", казва той, цитиран от АРД.

Хиляди са освободени от затворите

През последните няколко дни бунтовниците освободиха хиляди затворници от затворите. Не е изключено сред тях да има и престъпници. Но също така и политически затворници, които са били задържани там, без роднините им да знаят за това. И тези хора не са никак малко.

Ахмед Рахал пък е бил част от режима на Асад. Сега той живее в Истанбул и се изявява по телевизията като военен експерт: „За Сирия се казва, че в страната има повече затвори и лагери за интерниране, отколкото училища и болници. Затова и хората там живеят в страх и паника“, цитира думите му АРД.

Един ден след падането на режима на Асад сирийските „Бели каски“ обявиха, че сега ще издирват подземни затвори, за които разказвали някои от освободените затворници. Частната хуманитарна организация стана известна с това, че по време на гражданската война в Сирия се грижеше за хората в опозиционните райони.

Ръководителят на „Белите каски“ Раед ал Салех казва: „Все още издирваме затворници. Но смятам, че в Седная вече не са останали задържани. Въпреки това работим с всички сили и не губим надежда, че ще помогнем на още хора“.

"Асад трябва да отговаря за военни престъпления и престъпления срещу човечеството"

Дългогодишният сирийски диктатор беше свален от власт и избяга от страната, но засега не е ясно как ще изглежда Сирия в бъдеще. Бившите затворници, много от които вероятно са невинни, ще трябва да преодолеят психическите си травми, както и техните семейства. Всички те ще искат справедливост.

За бившия затворник Ахмед Мазхар Саадо е ясно едно: Башар Асад, който получи убежище в Русия заедно със семейството си, трябва да бъде съден. „Сирийският народ няма да мълчи и няма да се успокои, докато този престъпник не бъде изправен пред Международния наказателен съд, за да отговаря за военни престъпления и за престъпления срещу човечеството“, казва той пред АРД.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Понякога си казвам: Спри да пиеш, Пешо! После продължавам, защото не се казвам Пешо.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Среброто е удвоило стойността си: Поддържа ли златото същото темпо

Среброто е удвоило стойността си: Поддържа ли златото същото темпо

Свят Преди 8 часа

Търсим причината в дефицита на доставките, несигурността в тарифите и очакванията за намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв

,

Шестима миротворци на ООН от Бангладеш загинаха при удар с дрон в Судан

Свят Преди 8 часа

Временният лидер на страната Мохамад Юнус заяви, че е „дълбоко натъжен“ от случилото се

.

Учени откриха изненадваща причина за хроничното бъбречно заболяване

Любопитно Преди 10 часа

Бъбреците работят неуморно всеки ден, без да привличат внимание, но изпълняват жизненоважна роля за организма

,

ЕС призова Иран да освободи носителката на Нобелова награда за мир за 2023 г. Наргес Мохамади

Свят Преди 11 часа

Тя е арестувана в Иран заедно с още най-малко осем активисти

Стрелба срещу американски войници в Сирия

Стрелба срещу американски войници в Сирия

Свят Преди 11 часа

Инцидентът е първият по рода си, откакто ислямистките сили свалиха дългогодишния сирийски лидер Башар Асад

,

Влиза в сила новият график за движение на влаковете на БДЖ

България Преди 11 часа

В повечето региони на страната се запазва досега действащото разписание

Масов протест срещу режима на Орбан след разкрития за малтретиране на деца

Масов протест срещу режима на Орбан след разкрития за малтретиране на деца

Свят Преди 12 часа

Хиляди унгарци демонстрираха в Будапеща от центъра на Пеща през Дунав към кабинета на Орбан в замъка Буда

Американците смятат, че Тръмп е знаел за предполагаемите престъпления на Епстийн

Американците смятат, че Тръмп е знаел за предполагаемите престъпления на Епстийн

Свят Преди 12 часа

Проучването подчерта колко обезпокоително може да бъде предстоящото предаване на документи за Тръмп, особено преди големия краен срок следващия петък

,

Над 1 милион домакинства в Украйна останаха без ток след голяма руска атака

Свят Преди 12 часа

Русия често взима на прицел енергийната инфраструктура на Украйна от началото на войната

.

Пикантна храна: Лекар посочи ползите и вредите

Любопитно Преди 13 часа

Идеята, че пикантните храни могат да „ускорят метаболизма“, е доста популярна, но няма убедителни научни доказателства

,

Израелската армия обяви, че е убила високопоставен командир от "Хамас" в Газа

Свят Преди 13 часа

При удара в град Газа е била поразена кола

,

Властите в Газа предупредиха за хуманитарна катастрофа след бурята в Газа

Свят Преди 13 часа

Повече от 53 000 палатки са били повредени, унищожени или отнесени от водата

Антон Кутев: Президентът може да подаде оставка преди назначаването на служебен кабинет

Антон Кутев: Президентът може да подаде оставка преди назначаването на служебен кабинет

България Преди 13 часа

Румен Радев не би тръгнал с проект с проксита и подставени хора, допълни той

„Живият Нострадамус“ предсказа проблеми със здравето на Путин през 2026 г.

„Живият Нострадамус“ предсказа проблеми със здравето на Путин през 2026 г.

Свят Преди 13 часа

Психологът Атос Саломе придобива славата си, след като прави няколко предсказания, които впоследствие се сбъдват

.

След сделка със САЩ: Беларус освободи лидери на протестите и нобелов лауреат

Свят Преди 14 часа

Беларуският президент Александър Лукашенко бе арестувал хиляди свои опоненти, критици и протестиращи след изборите през 2020 г.

Танкерни войни в региона на Карибите – САЩ засилват натиска върху Венецуела

Танкерни войни в региона на Карибите – САЩ засилват натиска върху Венецуела

Свят Преди 14 часа

Американският лидер Доналд Тръмп обяви, че дните на венецуелския му колега във властта „са преброени“