Кипърски съд призна член на "Хизбула" за виновен в планиране на атентат
Източник: netinfo

Кипърският съд призна за виновен по пет обвинения 24-годишния ливанец Хошам Талеб Якуб, задържан в Кипър по подозрение, че планира терористично нападение срещу израелски туристи на острова, съобщава електронното издание на кипърския гръцки вестник "Филелефтерос".

Якуб, който призна, че е член на групировката "Хизбула", беше арестуван през лятото на миналата година - две седмици преди бомбения атентат в Бургас, при който бяха убити петима израелски туристи. За атентата София обвини "Хизбула", а организацията отрече участие в нападението.

Днес Наказателният съд в Лимасол излезе с решение от 80 страници по случая, което беше прочетено в присъствието на журналисти.

Ливанецът, който има шведски паспорт, беше признат за виновен по обвинението за участие в престъпна организация, участие и приемане да извърши престъпление, както и за узаконяване на приходи от незаконна дейност на престъпна организация.

Съдът го оправда по три обвинения.

Съдебната процедура ще продължи на 28 март, когато ще бъде произнесена присъдата.

 За три от обвиненията законът предвижда лишаване от свобода до 14 години, а за останалите две - до три години.

Според свидетелските показания на обвиняемия, чието кодово име е Уаел, той е получавал нареждания от друг член на "Хизбула" с името Айман. На срещите им Айман винаги бил с покрито лице.

От декември 2011 г. до януари 2012 г. ливанецът е получил нареждания за шест мисии на "Хизбула", една от които е била в Кипър. Той е трябвало да създава впечатлението, че е бизнесмен, който се интересува от търговия на кипърски продукти. От бележника на обвиняемия става ясно обаче, че кодирано е отбелязвал информация за изралески самолетни полети и автобуси, превозващи туристи от Израел в конкретни хотели в Кипър.

Пред съда ливанецът призна,

че е заснел старата болница на Лимасол, проучил е мерките за сигурност и е картографирал района, полицейското управление на града и сградата на пътната полиция.

Комуникацията с "Хизбула" е ставала чрез интернет кафенета в Лимасол и Никозия, които не разполагат с камери за видеонаблюдение и не записват данните на клиентите си.

Мъжът е получил нареждания да купи три карти за мобилни телефони, които е предал на Айман и да открие места за срещи в Лимасол и Ларнака. Той е трябвало да намери ресторант в Лимасол, посещаван от израелци и да научи цените за наем на складове. Разходите по мисиите на ливанеца се поемали от "Хизбула" като той самият е получил възнаграждения в размер на 4800 долара.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп взриви NYT: Не ми трябва международно право, прав съм за всичко

Тръмп взриви NYT: Не ми трябва международно право, прав съм за всичко

Свят Преди 4 минути

"Зеленски има само едно нещо. Доналд Тръмп", заяви президентът в широкообхватното си интервю

Снимката е илюстративна

Край на мистерията: ДНК тест потвърди съдбата на изчезналия в Босфора плувец

Свят Преди 8 минути

След изчезването на Свечников, близките му незабавно заминаха за Истанбул, за да предоставят проби за ДНК

Зоуи Кравиц смята Хари Стайлс за нейната „сродна душа“

Зоуи Кравиц смята Хари Стайлс за нейната „сродна душа“

Любопитно Преди 31 минути

Двамата бяха забелязани за първи път да се целуват и държат за ръце в Лондон и Рим през август 2025 г.

Докато Иран кърви, богатите деца на режима се забавляват

Докато Иран кърви, богатите деца на режима се забавляват

Свят Преди 32 минути

„Техният начин на живот вбесява гражданите на Иран, особено поколението Z в тяхната възрастова група, главно защото виждат как тези богати деца живеят – без отговорност за нищо, което правят“

МВР с важна информация за българите в Белгия

МВР с важна информация за българите в Белгия

Свят Преди 41 минути

От 25 до 30 януари железопътният трафик в страната ще бъде прекъснат поради протест

15-годишно момче загина при руска атака в Одеса

15-годишно момче загина при руска атака в Одеса

Свят Преди 49 минути

Дрон е ударил жилищен блок през нощта

<p>Европейският съюз има &quot;сериозни проблеми&quot;</p>

Навроцки: Напрежението около Гренландия не означава, че сме забравили за Украйна

Свят Преди 49 минути

Навроцки подчерта, че Съединените щати са най-важният съюзник на Полша

Рюте в Давос: Европа е в безопасност, но фокусът на НАТО трябва да остане върху Украйна

Рюте в Давос: Европа е в безопасност, но фокусът на НАТО трябва да остане върху Украйна

Свят Преди 1 час

Генералният секретар на НАТО заяви на форума в Давос, че трансатлантическият съюз остава ключов за сигурността, докато войната в Украйна продължава и Русия увеличава натиска

„Драконова люлка“ се счупи и рани 14 ученици на панаир в Индия

„Драконова люлка“ се счупи и рани 14 ученици на панаир в Индия

Свят Преди 1 час

Четиринадесет ученици от местно държавно училище са ранени при инцидента

Кола блъсна 16-годишно момче на пешеходна пътека в Шумен

Кола блъсна 16-годишно момче на пешеходна пътека в Шумен

България Преди 1 час

Пострадалият младеж е откаран за преглед в болница, няма опасност за живота му

Трима убити при стрелба в Австралия, извършителят се издирва

Трима убити при стрелба в Австралия, извършителят се издирва

Свят Преди 1 час

Мъж е откаран в болница в тежко, но стабилно състояние

Автобус отнесе спирка в Пловдивско, шофьорът избяга

Автобус отнесе спирка в Пловдивско, шофьорът избяга

България Преди 1 час

Според очевидци автобусът спрял на спирката нормално, но при тръгването я ударил и напуснал мястото на катастрофата

<p>НАСА разкри ще изчезне ли гравитацията на Земята на 12 август</p>

Ще изчезне ли гравитацията на Земята на 12 август? НАСА разкри истината зад конспиративната теория

Любопитно Преди 1 час

Поддръжниците на странната теория вярваха, че през ноември 2024 г. е "изтекъл" таен документ, разкриващ т.нар. "Проект Anchor" на НАСА

Челна катастрофа в Бургаско, жена е с опасност за живота

Челна катастрофа в Бургаско, жена е с опасност за живота

България Преди 1 час

Пътният инцидент е станал между селата Чубра и Лозарево