Киев отвърна на удара на Медведев
Източник: ЕПА/БГНЕС
Уа айна реагира днес остро на отправените вчера от руския президент Дмитрий Медведев обвинения в русофобство към украинския му колега Виктор Юшченко.

"Упреците за влошаване на отношенията между Киев и Москва са адресирани не към президента Юшченко и неговата политика, а към целия украински народ", обобщи днес шефът на канцеларията на украинския президент Вера Улянченко.

"За съжаление, младото руско ръководство се превръща в заложник на стари империалистически комплекси, които го карат постоянно да лелее образа на външния враг и да замени равноправния диалог със съседните държави с езика на обидите и заплахите", добавя тя.

В откритото си послание, публикувано във видеоблога на Кремъл, Медведев определи политиката на Украйна по време на управлението на Юшченко като "отдалечаване от принципите на приятелство и сътрудничество с Русия". Той нарече

украинския народ "от памтивека братски"

Предвид това руският лидер отлага изпращането на нов посланик в Украйна, докато взаимоотношенията между двете страни не се подобрят.

Очакваше се Михаил Зурабов да смени на поста бившия руски премиер Виктор Черномирдин, освободен през юни, след като едва не стана персона нон грата в Украйна заради неучтиви коментари във връзка с украински лидери.

Дмитрий Медведев се надява нормализирането на връзките между двете държави да се случи при едно бъдещо управление. На 17 януари в Украйна предстоят важни президентски избори, които ще изправят едни срещу други прозападните сили и личности, по-близки до руското ръководство.

Откакто дойде на власт през 2004 г. Виктор Юшченко развива близки отношения с ЕС, САЩ и действа за присъединяване на страната му към НАТО.

Русия се надява новото политическо ръководство в Киев да е готово да гради между страните ни отношения, които ще отговарят на очакванията на нашите народи и ще са в интерес на укрепването на европейската сигурност, подчерта Медведев.

Според руския лидер проблеми е имало и по-рано, но те са били естествени за ситуацията след разпадането на Съветския съюз, докато днес са в

нова криза, която се задълбочава

Създава се впечатление, че Украйна последователно се стреми към прекъсване на съществуващите икономически отношения с Русия, на първо място в областта на енергетиката, изтъкна той.

Според него така под заплаха се поставя стабилното използване на единната газопреносна система, осигуряваща енергийната безопасност на Русия, Украйна и много европейски страни.

Руският държавен глава обвини украинския си колега и в доставка на оръжие за грузинската армия по време на конфликта в Южна Осетия, довел до смъртта на "мирни жители и руски миротворци в Цхинвали".

"Онези в Киев, които доставяха въоръжения на грузинската армия и впрочем нямат намерение да спрат това и сега, изцяло споделят с Тбилиси отговорността за извършените престъпления".

Медведев упрекна Юшченко и заради упорития курс за влизане на страната му в НАТО, който според него "пренебрегва мнението на украинските граждани". Като "аргумент" се използват намеци за "руска заплаха" срещу сигурността на Украйна, а както чудесно знаете, такава няма и не може да има, увери той.

Логично продължение на "тази деструктивна линия" според него са "неспиращите опити да бъде затруднена практическата дейност на руския Черноморски флот", базиран в украински Крим.

Не на последно място Медведев говори за руския език, който "продължава да бъде изтласкван от обществения живот на страната, от науката, образованието, културата, медиите и съдебната практика". Той изтъкна и "пагубната намеса" на държавната власт в Украйна в работите на православната църква.

Виктор Юшченко оглави прозападната "оранжева революция" през 2004 г. в Украйна, преобърнала изборната победа на подкрепяния от Москва кандидат Виктор Янукович, която бе обявена за "подправена" от изборните наблюдатели.

Янукович, който бе два пъти премиер на страната, в момента оглавява опозиционната Партия на регионите, като според социологическите проучвания тя ще бъде сериозен опонент в предизборната надпревара през януари.
Шефът към служителя: – Защо закъсня? – Шефе, алармата ми не звънна... явно съм я настройвал на режим "работа от вкъщи".
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дрон над летището във Франкфурт, 41-годишен мъж е арестуван

Дрон над летището във Франкфурт, 41-годишен мъж е арестуван

Свят Преди 18 минути

Няма данни 41-годишният задържан да има връзка с Русия

Председателят на Висшия адвокатски съвет коментира казуса с и.ф. главен прокурор

Председателят на Висшия адвокатски съвет коментира казуса с и.ф. главен прокурор

България Преди 26 минути

Проблемът с изпълняващия функциите главен прокурор рефлектира в актовете на Върховния касационен съд, каза той

Израел е нанесъл удари в Газа въпреки призива на Тръмп

Израел е нанесъл удари в Газа въпреки призива на Тръмп

Свят Преди 2 часа

20 къщи са били разрушени по време на нощните бомбардировки, твърди Махмуд Басал

<p>Бурята &quot;Ейми&quot; спря десетки полети на летище&nbsp;в Амстердам</p>

Бурята "Ейми" спря десетки полети на летище "Схипхол" в Амстердам

Свят Преди 2 часа

Кралският метеорологичен институт на Нидерландия издаде предупреждение за ветрове, достигащи 90 км/ч по нидерландското крайбрежие

Световни реакции на призивите на Тръмп за край на бомбардировките в Газа

Световни реакции на призивите на Тръмп за край на бомбардировките в Газа

Свят Преди 2 часа

Групировката "Хамас" каза, че е готова да освободи заложниците и се съгласи с някои от условията в плана на Тръмп

Вълна от протести заля Европа заради войната в Газа

Вълна от протести заля Европа заради войната в Газа

Свят Преди 2 часа

В Италия се събраха над 2 милиона души на демонстрация в подкрепа на жителите на Газа

Израел е готов за мирни преговори в Египет по плана на Тръмп

Израел е готов за мирни преговори в Египет по плана на Тръмп

Свят Преди 3 часа

Представителите са готови да заминат до ден

Гуцанов: Санкциите в резултат на засилените проверки срещу сивия сектор са за около 10 млн. лв.

Гуцанов: Санкциите в резултат на засилените проверки срещу сивия сектор са за около 10 млн. лв.

България Преди 3 часа

Той подчерта, че приходите от платени данъци в бюджета през тази година са нараснали, но не се ангажира с точна сума на увеличението

Още един съквартирант напуска Big Brother тази вечер

Още един съквартирант напуска Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 3 часа

Зрителите могат да подкрепят четиримата номинирани в приложението NOVA PLAY

Провокативният Симеон Кралев се завръща на Арената на “Игри на волята” тази вечер

Провокативният Симеон Кралев се завръща на Арената на “Игри на волята” тази вечер

Любопитно Преди 3 часа

Той ще участва в кастинг битка срещу любител на екстремни преживявания

Стрелба в Ница, двама убити и петима ранени

Стрелба в Ница, двама убити и петима ранени

Свят Преди 3 часа

По случая тече разследване по подозрение в предумишлено убийство

След заплахата от дронове: Летището в Мюнхен възобнови работа

След заплахата от дронове: Летището в Мюнхен възобнови работа

Свят Преди 3 часа

Въпреки това пътниците бяха предупредени да очакват закъснения през целия ден

Може ли сателит да разкрие тайните на Вселената?

Може ли сателит да разкрие тайните на Вселената?

Любопитно Преди 3 часа

Професор по Космос, който е помогнал за проектирането на новаторски спътник, заяви, че той „дълбоко ще промени разбирането ни за Вселената“

Снимката е архивна

Пътнически влак бе ударен при руска атака срещу жп гара в Украйна, много ранени (ВИДЕО)

Свят Преди 4 часа

"Руснаците не може да не са знаели, че ударът е насочен към цивилни", заяви Зеленски

"Продължаваме промяната" пращат сигнал в прокуратурата срещу Борислав Сарафов

"Продължаваме промяната" пращат сигнал в прокуратурата срещу Борислав Сарафов

България Преди 4 часа

ВКС определи, че след 21 юли той вече не може да заема поста изпълняващ функциите главен прокурор

Председателят на ВКС: Върховенството на закона е ценност от основно значение

Председателят на ВКС: Върховенството на закона е ценност от основно значение

България Преди 4 часа

От Върховния касационен съд излязоха с позиция