Германският президент Хорст Кьолер подаде оставка, съобщиха световните агенции.
Решението му е във връзка с неотдавнашни критики заради негови изказвания за участието на Германия във военни мисии в чужбина и за търговските й интереси.
Думите на Кьолер, които предизвикаха скандал, бяха: "страна като Германия, която е силно зависима от външната търговия, трябва да е наясно, че военните интервенции са необходими за защита на германските интереси, например, когато става въпрос за търговски пътища, за предотвратяването на регионална нестаболност, която може да има негативен ефект върху нашата търговия, заетост и приходи".
Това изказване той направи на 22 май при изненадващо посещение на германския контингент в Афганистан.
"Съжалявам, че коментарите ми могат да предизвикат недоразумения по важен и труден за страната ни въпрос", каза днес президентът пред журналисти.
Той обяви оставката си дни след навършването на една година от преизбирането му за държавен глава.
Това е първият случай в следвоенната история на Германия, в който президент подава оставка.
Президентът подписва законите, утвърждава и освобождава от длъжност федералните министри и съдии, а също представя кандидатурата за федерален канцлер и го освобождава от длъжност. Останалите му функции са главно представителни.
Задълженията на Кьолер временно ще бъдат поети от председателя на горната камара на германския парламент Йенс Бьорнсен.
Новият президент ще бъде избран от депутатите на 30 юни.
67-годишният проф. Хорст Кьолер е от Християндемократическия съюз на Ангела Меркел. Той е първият финансист от световен ранг, който заема президентския пост в Германия.
Бил е шеф на Международния валутен фонд (МВФ) и е смятан за финансист с консервативни политически възгледи.
Роден е през 1943 г. в Хайденщайн, днешния полски град Скербешов.
Оставката на Кьолер бе възприета като сигнал за политическа нестабилност в Германия и еврото тръгна надолу.
В края на февруари темата Афганистан предизвика политическо напрежение и в Холандия, където коалиционното правителство на християндемократа Ян Петер Балкененде се разпадна заради невъзможността на неговата партия да постигне съгласие с основния си партньор - Партията на труда, за присъствието на холандския контингент в Афганистан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!