Предвиденото първоначално за март тази година присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство може да отнеме няколко години, заяви днес френския министър по европейските въпроси Лоран Вокиез, като отбеляза усилията на Букурещ в тази насока, съобщи Франс прес.
Отварянето на Шенгенското пространство за двете страни е тежко решение за бъдещето ни.
През техния район минава три четвърти от проблемната нелегална имиграция, минават голямата част от потоците на трафика на наркотици, на оръжие и дори на деца, каза Вокиез в предаването "Европейски кръстопът" на Радио Франс ентернасионал.
Ако са готови до три месеца - добре. Ако са готови след две години - ще стане след две години.
Ще се съгласим, когато сме сигурни, че границата се охранява както трябва, отбеляза той.
Предвид получените доклади това със сигурност няма да стане за три месеца, допълни министърът, признавайки, че Румъния полага много усилия.
Само че в Шенген не може да влезе само една от двете страни, те трябва да станат част от това пространство заедно, подчерта Вокиез.
Ако бъдат готови още тази година и ние имаме всички гаранции, принципно нямаме нищо против членството им, добави той.
По-рано днес обаче вътрешният министър Цветан Цветанов заяви, че
към 14 март всички процедури за техническата готовност на страната ни
за присъединяване към Шенген ще бъдат приключени.
Той каза, че резултатът от присъединяването на България към Шенгенската информационна система вече е факт - само за няколко месеца в страната са установени 1500 граждани, нежелани в Шенгенското пространство, за което са информирани международните ни партньори.
По думите на Цветанов, с влизането на България в Шенген, тези лица няма да могат да пребивават на територията на страната.
Вътрешният министър каза още, че между тези 1500 души няма българи.
Министър Цветанов присъства на форум, организиран от Институт "Отворено общество" за представяне на доклад на института за напредъка на България по присъединяването ни към Шенген.
В доклада си, от института констатират забавяне на мерките, заложени в Националния план за действие заприсъединяване на България към Шенгенското пространство и посочват, че от всички 159 мерки, 27 не са изпълнени в срок.
Министър Цветан Цветанов за пореден път заяви, че забавянето на подготовката на страната ни се дължи на забавянето на усвояването на средствата по Шенген от предишното правителство.
Той подчерта, че сега страната ни е усвоила на 100 процента парите, отпуснати от Европейската комисия.
По думите му след 14 март всички процедури по подготовката на държавата ни ще са изпълнени, а след това ще се извършват надграждащи мерки. Министърът заяви, че все пак никой не може да каже какво ще бъде политическото решение за приемане на България в "Шенген".
В доклада си от Институт "Отворено общество" отбелязват, че
през последния месец са предприети мерки за наваксване на изоставането.
При успешното им осъществяване и допълнително ускоряване на строителството по границите, рискът България да не изпълни всички условия за членство към 31 март може да бъде преодолян, смятат от института.
Докладът е резултат от гражданско наблюдение на изпълнението на Националния план за действие за пълното прилагане на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген и за премахването на контрола по вътрешните граници на ЕС.
Към 31 януари от всички 159 мерки 117 са изпълнени, 15 мерки са с предстоящ срок за изпълнение до 31 март 2011, а 27 мерки не са изпълнени. От тях 12 мерки са по-скоро неизпълнени и 15 са по-скоро изпълнени, добавят от института.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!