Франция: Ексминистър заподозрян в незаконно получаване на 25 хил. евро
Клод Геан   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Клод Геан, бившият министър на външните работи на Франция, който е бил и генерален секретар на Елисейския дворец, е заподозрян в незаконно получаване на голяма сума пари.

В негова банкова сметка са намерени

"подозрителни 25 хил. евро, изпратени от Йордания",

съобщиха източници от правораздавателната система, запознати с разследването.

Геан отказа да коментира случая.

Според списание "Експрес" по време на обиски, извършени в края на февруари в офисите и парижкия апартамент на бившия министър, сътрудници на прокуратурата са намерили доказателства, че той е поддържал редовни връзки с бизнесмените Зиад Такиедин, Александър Джухри и адвоката Робер Буржи. Тримата пък активно са работили с либийските власти по времето на Муамар Кадафи. Конфискуван е бил и мобилен телефон на Геан.

Обиските били извършени във връзка с разследване за незаконно финансиране на президентската предизборна кампания на Саркози през 2007 г. Следствието установило, че

в банкова сметка на ексминистъра са внесени 500 хил. евро.

Впоследствие Геан обясни, че е получил парите от малайзийски адвокат, на когото продал две картини на фламандския живописец от XVII в. Андрис ван Ертфелт. Геан подчерта, че не е специалист по изкуство и че е дал платната за цената, която му е била предложена от купувача. Политикът заяви, че полицията разполага с документи, които потвърждават сделката.

По време на обиските са били открити и много чекове, потвърждаващи, че много сметки са били обслужвани с пари в брой.

По думите на Геан са били намерени "не по-малко от 10 сметки за оказване на услуги на обща сума от 20-25 хил. евро". Всичко това са текущи разходи, обясни той.

Информация, че покойният либийски лидер Муамар Кадафи е финансирал кампанията на Саркози за пръв път се появи през март 2011 г., когато синът на Кадафи - Сейф ал Ислам, каза за телевизия "Евронюз", че либийските власти искат френският президент да им върне предоставените му средства. През май 2012 г., осем дни преди втория тур на президентските избори във Франция, френската информационна агенция "Медиапарт" съобщи, че Кадафи дал на Саркози 50 млн. евро за предизборни разходи. Като доказателство на сайта на агенцията бе публикувано постановление за предоставяне на тези пари, подписано от бившия либийски външен министър Муса Куса. Елисейският дворец опроверга тези твърдения. Самият Саркози още преди това ги отхвърлил като смехотворни.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трамвай дерайлира и се вряза в сграда в Белград

Трамвай дерайлира и се вряза в сграда в Белград

Свят Преди 2 часа

Двама пътници са получили сериозни травми под формата на счупвания на крайници

Иран разкри в какво състояние е върховният лидер Моджтаба Хаменей

Иран разкри в какво състояние е върховният лидер Моджтаба Хаменей

Свят Преди 2 часа

Хаменей е бил приет в болница на 28 февруари

Oбвинения за изтезания и сексуално насилие срещу Израел

Oбвинения за изтезания и сексуално насилие срещу Израел

Свят Преди 3 часа

Около 50 от активистите в глобалната хуманитарна флотилия за Газа са били приети в болница в Турция

Бунт и стрелба във венецуелски затвор, затворници подпалиха покрива

Бунт и стрелба във венецуелски затвор, затворници подпалиха покрива

Свят Преди 4 часа

Демонстрантите обвиняват ръководството в изтезания

Радев се срещна с американския и.д. помощник държавен секретар по европейките въпроси

Радев се срещна с американския и.д. помощник държавен секретар по европейките въпроси

България Преди 4 часа

Двамата са обсъдили стратегическото партньорство между двете държави

<p>Лили Иванова след втория концерт в зала &bdquo;Олимпия&ldquo;: Щастлива съм, показах моето изкуство</p>

Лили Иванова след втория концерт в зала „Олимпия“: Щастлива съм, показах моето изкуство, беше невероятно удоволствие

Любопитно Преди 5 часа

В продължение на почти два часа, най-голямото име в българската поп музика представи едни от най-големите си хитове, заедно с нови песни

Интензивен трафик след серията почивни дни, близо 500 хил. коли се прибират към София

Интензивен трафик след серията почивни дни, близо 500 хил. коли се прибират към София

България Преди 5 часа

Най-натоварено традиционно ще бъде движението в посока София по автомагистралите „Тракия“, „Хемус“ и „Струма“

,

Жертвоприношение в името на науката: Защо пръстите и зъбите на Галилео Галилей се пазят в музей

Любопитно Преди 5 часа

Когато Галилео умира през 1642 г., Католическата църква категорично отказва да позволи той да бъде погребан в осветена земя заради еретичните му за онова време теории

Дуейн Джонсън и Джулия Робъртс откриват 14-ото издание на „Великият понеделник”

Дуейн Джонсън и Джулия Робъртс откриват 14-ото издание на „Великият понеделник”

Любопитно Преди 6 часа

Гласуването вече е активно, а участниците в него могат да спечелят награди

САЩ и Иран охладиха надеждите за скорошен пробив в мирните преговори

САЩ и Иран охладиха надеждите за скорошен пробив в мирните преговори

Свят Преди 6 часа

Марко Рубио предупреди, че Вашингтон ще търси „алтернативни варианти“, ако дипломацията с Техеран се провали

Какво време ни очаква до края на май

Какво време ни очаква до края на май

България Преди 6 часа

Последната седмица на месеца ще започне с приветливо време

Арестуваха шофьора, превозвал мигранти край Бургас

Арестуваха шофьора, превозвал мигранти край Бургас

България Преди 6 часа

Мъжът е заловен късно снощи в Пловдив

ГДБОП задържа петима за контрабанда на наркотици през страната

ГДБОП задържа петима за контрабанда на наркотици през страната

България Преди 7 часа

Полицейската операция е започнала на ГКПП „Капитан Андреево“ на границата с Турция, съвместно с Агенция „Митници“

<p>Важно за пътуващите: Промени в движението на влаковете през Централна гара София</p>

Важно за пътуващите: Временни промени в движението на влаковете през Централна гара София

България Преди 7 часа

Те касаят организацията в източното направление между гарите Централна, Подуяне пътническа и Искър

След ремонт за 1,4 млн. лв. по ПВУ: Мухъл, влага и падаща мазилка в държавна психиатрия

След ремонт за 1,4 млн. лв. по ПВУ: Мухъл, влага и падаща мазилка в държавна психиатрия

България Преди 8 часа

Омбудсманът сезира Окръжната прокуратура в Габрово, Министерството на финансите, Сметната палата и Агенцията за държавна финансова инспекция

Емоционални признания и житейски уроци в новите епизоди на „SOS Разтребители“

Емоционални признания и житейски уроци в новите епизоди на „SOS Разтребители“

Любопитно Преди 8 часа

Не пропускайте новите епизоди на риалити формата от понеделник до сряда в 20:00 ч.