Скандал с мигранти, Меркел е знаела за пропуски от 1 г.
Източник: Getty Images/Guliver

Г ерманският канцлер Ангела Меркел е под засилен натиск да вземе отношение по твърденията, че още миналата година е знаела за нередностите в работата в едно от управленията на Федералната служба по проблемите на бежанците и мигрантите, предаде Асошиейтед прес. За тези проблеми се разбра едва наскоро - че са удовлетворени молби на мигранти, които може да са имали екстремистко минало. 

Неделното издание на вестник "Билд" съобщи, че се е сдобило с документи, показващи, че Меркел е била информирана по въпроса още в началото на 2017 г. от бившия началник на Федералната служба по проблемите на бежанците и мигрантите.

Миналата седмица германският министър на вътрешните работи Хорст Зеехофер лиши до второ нареждане филиала на службата в Бремен от правомощия да се произнася по случаи на кандидати за убежище.

Причината бяха обвинения, че филиалът неправомерно е удовлетворил стотици молби за бежански статут.

Вчера генералният секретар на Германската социалдемократическа партия (коалиционните партньори на Меркел) Ларс Клингбайл заяви, че канцлерът трябва да обясни кога е научила за проблемите.

Австрия предупреждава за нов мигрантски "маршрут на джамиите"

Ще тръгнат ли мигрантите и през Черно море

Мъж намушка трима бежанци в Германия - не одобрявал миграционната политика

През 2015 и 2016 г. Германия прие над 1 милион бежанци и мигранти.

Вчера германското министерство на вътрешните работи потвърди, че от 2000 г. поради нарушаването на правилата в Бремен при обработка на молби за бежански статут е дадено разрешение за пребиваване в Германия на десетки хора, които може би са имали екстремистко минало, предаде ДПА.

Потвърждението дойде след журналистическо разследване, стигнало до извода, че в Бремен в над 80 случая са издадени разрешителни за пребиваване в Германия на хора, свързани с екстремистки среди. 

Правителството на най-голямата германска провинция – Бавария, разработва собствен план за ускоряване на процедурите по разглеждане на молбите на кандидатстващите за убежище и депортирането от страната на онези от тях, които получат отказ, съобщава вестник "Der Münchner Merkur", цитиран от Агенция "Фокус".

Планът, предложен от министъра на вътрешните работи на ФРГ и лидер на Християнсоциалния съюз (ХСС) Хорст Зеехофер предвижда създаването на специални центрове за първоначален прием на мигранти, в които по ускорена процедура ще бъдат обработвани молбите им за получаване на бежански статут. Оттам насетне мигрантите ще бъдат разпределяни в други съоръжения, но само при условие, че имат шансове за убежище. Останалите ще бъдат депортирани от Германия.

Планира се също създаването на центрове за временно настаняване на лицата, които се опитват да избегнат извеждането им от страната. Правото на пребиваване в Германия ще бъде отказано на онези мигранти, които създават проблеми в центровете за бежанци или използват сила срещу полицейски служители. Властите в Бавария ще осигурят допълнителни самолети за депортиране на отхвърлените кандидати за убежище.

Германия приключва с приема на бежанци от Гърция и Италия

Към настоящия момент за осигуряването на самолетите се грижи федералното правителство в Берлин. Зеехофер подчерта, че ускоряването на процедурите по депортиране на мигрантите ще направи Бавария по- малко привлекателна за кандидатстващите за закрила.

„Бихме искали да станем образец за другите федерални провинции“, подчерта лидерът на ХСС. Планът съдържа и други предложения, като например на кандидатстващите да не им бъдат раздавани пари, а специални карти, с които може да получават храна и дрехи. Съответната инициатива ще бъде разгледана в регионалния парламент в Мюнхен във вторник, 5 юни. Ако бъде одобрен, законът ще влезе в сила в началото на август. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Ягодовата луна“ изгрява на 29 юни – какво трябва да знаем за „най-сладкото“ пълнолуние

„Ягодовата луна“ изгрява на 29 юни – какво трябва да знаем за „най-сладкото“ пълнолуние

Любопитно Преди 2 часа

На 29 юни нощното небе ще бъде озарено от вълшебното пълнолуние, известно като „Ягодова Луна“. Макар името да обещава розов цвят, реалността зад този феномен е съвсем различна, а през 2026 г. ни очаква и любопитно астрономическо съвпадение

СЗО: Над 1300 са жертвите на горещата вълна в Европа

СЗО: Над 1300 са жертвите на горещата вълна в Европа

Свят Преди 3 часа

Днес в Чехия беше отбелязан втори температурен рекорд за два поредни дни, след като в Доксани, северно от Прага, бяха регистрирани рекордните 41,1 градуса

Мазут изплува и на „Градина“, плажуващи сигнализират за замърсяване (СНИМКИ/ВИДЕО)

Мазут изплува и на „Градина“, плажуващи сигнализират за замърсяване (СНИМКИ/ВИДЕО)

България Преди 3 часа

Плажове по Южното Черноморие са осеяни с мазут, туристи алармират за замърсяването в социалните мрежи

„Славия“ потъна в скръб: Изпратиха загиналите в тежката катастрофа на „Тракия“ Мишо и баща му

„Славия“ потъна в скръб: Изпратиха загиналите в тежката катастрофа на „Тракия“ Мишо и баща му

България Преди 4 часа

Президентът Венцеслав Стефанов спря всички лагери и турнири на клуба; отборите вече ще пътуват само с лицензиран транспорт

Трагедия във Франция: 11 загинали при катастрофа на самолет с парашутисти

Трагедия във Франция: 11 загинали при катастрофа на самолет с парашутисти

Свят Преди 4 часа

Лекомоторната машина, собственост на местна школа, се разби в град Томблен; сред жертвите са петима инструктори и петима обучаеми

Професор от УМБАЛ "Александровска" обяви безсрочна гладна стачка

Професор от УМБАЛ "Александровска" обяви безсрочна гладна стачка

България Преди 4 часа

Синдикат „Защита“ алармира за дисциплинарно производство срещу нея след искане за прозрачност на заплатите в ръководството; известено е Министерството на здравеопазването

Сърбия връща задължителната военна служба от март 2027 г.

Сърбия връща задължителната военна служба от март 2027 г.

Свят Преди 4 часа

Президентът Александър Вучич обяви въвеждането на 75-дневна служба за младежи до 30 години по време на мащабна военна демонстрация в Батайница

Масирана атака с украински дронове порази петролни рафинерии в Русия

Масирана атака с украински дронове порази петролни рафинерии в Русия

Свят Преди 4 часа

Киев порази петролни обекти в Краснодарския край и Ярославска област, Москва докладва за свалени 213 безпилотни апарата на фона на засилваща се горивна криза

Огромен пожар гори край Околовръстното шосе в Пловдив (ВИДЕО)

Огромен пожар гори край Околовръстното шосе в Пловдив (ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Четири пожарни екипа и доброволци се борят с пламъците край Околовръстното шосе, гъст черен дим покри небето над града

Германия отчете най-топлата нощ в историята си, жегата разтопи трамвайните релси в Лайпциг

Германия отчете най-топлата нощ в историята си, жегата разтопи трамвайните релси в Лайпциг

Свят Преди 5 часа

Температурите през нощта достигнаха рекордните 29,4 градуса, докато екстремните горещини блокираха градския транспорт в Саксония

Адските жеги във Франция: Над 1000 жертви на горещините само за броени дни

Адските жеги във Франция: Над 1000 жертви на горещините само за броени дни

Свят Преди 5 часа

Националната агенция по здравеопазване отчете скок на смъртността с над 40% на ден, определяйки горещата вълна като по-интензивна от черния рекорд през 2003 г.

Русия превзе две села в Украйна и унищожи два изтребителя МиГ-29

Русия превзе две села в Украйна и унищожи два изтребителя МиГ-29

Свят Преди 5 часа

Военното министерство в Москва докладва за напредък в Днепропетровска и Запорожка области и успешен удар по военно летище

Огнена трагедия във Варна: 58-годишна жена загина при пожар в къща

Огнена трагедия във Варна: 58-годишна жена загина при пожар в къща

България Преди 5 часа

Огнеборците в страната са потушили общо 91 пожара и са реагирали на 135 сигнала за произшествия през изминалото денонощие

Трагедия в Смядово: 18-годишен неправоспособен шофьор загина, след като излетя в речно корито

Трагедия в Смядово: 18-годишен неправоспособен шофьор загина, след като излетя в речно корито

България Преди 5 часа

Несъобразена скорост в завой обърна автомобила в река Смядовска, 17-годишен спътник се бори за живота си в шуменската болница

Военна техника и личен състав тръгват по пътищата на страната към полигон „Корен“

Военна техника и личен състав тръгват по пътищата на страната към полигон „Корен“

България Преди 5 часа

Автоколоните на Сухопътните войски ще се придвижват по републиканската пътна мрежа на 29 юни и 4 юли под ескорт на „Военна полиция“

Бойко Борисов

Борисов за контрола на цените: Всички без ГЕРБ искаха безвремие

България Преди 6 часа

От отличник във финансовата сфера, страната ни вече е в реална наказателна процедура, предупреди лидерът на ГЕРБ. Партията подготвя нови министри чрез национална академия за млади лидери