Путин заповяда пълна бойна готовност на Северния флот
Владимир Путин   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Р уският президент Владимир Путин заповяда да се приведат в пълна бойна готовност Северния флот, отделни съединения на Въздушно-десантните войски и Западния военен окръг.

Това се прави в рамките на внезапна проверка, съобщи министърът на отбраната Сергей Шойгу, цитиран от ТАСС.

В започната днес от 08.00 ч. московско време проверка на бойната готовност участват 40 хил. военни, 3360 единици военна техника, 41 бойни кораби, 15 подводници, 110 самолета и хеликоптера.

Основна задача на проверката е да се преценят възможностите на руския Северен флот да гарантира военната сигурност на Русия в Арктика, посочи Шойгу.

По думите му, президентът Путин е решил да провери бойната готовност на флота и да прецени доколко е възможно той да бъде подсилен.

„Новите предизвикателства и заплахи за военната сигурност изискват по-нататъшно повишаване на бойните възможности на въоръжените сили“; трябва със „специално внимание да се следи състоянието на новоформираното стратегическо обединение по северното направление“, подчерта министърът.

Предвижда се по време на проверката руските военни да подсилят войсковата групировка на Нова земя и Франц-Йосифова земя, също и да тренират унищожаване на военноморска групировка на условен противник. Ще бъдат проверени нормативите за време, след което предстоят контролни занятия, стрелби и тактически учения. Войските ще изпълняват примерни задачи като прегрупиране на специални сили с покриване на големи разстояния, защита на държавната граница във въздуха и по море, също и по суша в условията на Крайния Север, логистично осигуряване, действия срещу диверсанти и др.

Шойгу нареди Генералният щаб да осигури от утре стратегическа командно-щабна тренировка на силите, заети в проверката, с централните органи за военно управление.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Укринформ: Зеленски предупреди за възможен масиран руски удар днес

Укринформ: Зеленски предупреди за възможен масиран руски удар днес

Свят Преди 4 часа

По-рано президентът на Украйна съобщи, че Русия планира по-нататъшно разполагане на станции за управление на дронове с голям обсег

,

Германия призова Унгария да даде обяснения по обвиненията за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 4 часа

Обвиненията предизвикаха възмущение от страна на Европейската комисия и в столиците на ЕС

,

Самолет се сблъска с пожарен автомобил на летище в Ню Йорк, има загинали и ранени

Свят Преди 6 часа

Летателният апарат е ударил превозното средство със скорост около 39 км/ч

,

Катастрофа между три камиона затвори временно Прохода на Републиката

България Преди 6 часа

Произшествието е станало в района на село Вонеща вода

Зеленски предупреди: Русия гради станции за далекобойни дронове в Беларус

Зеленски предупреди: Русия гради станции за далекобойни дронове в Беларус

Свят Преди 8 часа

Украинският президент се позова на данни от разузнаването и разпореди спешно информиране на западните партньори за плановете на Москва да използва съседната страна за нови атаки

След заплахи от Техеран: Тръмп отлага военните удари срещу иранските електроцентрали

След заплахи от Техеран: Тръмп отлага военните удари срещу иранските електроцентрали

Свят Преди 8 часа

Американският лидер удължи и крайния срок за отваряне на Ормузкия проток

Вечер на адреналин, блясък и мощни коли: Palms Bеt в сърцето на FAST & FURIOUS ‘26

Вечер на адреналин, блясък и мощни коли: Palms Bеt в сърцето на FAST & FURIOUS ‘26

Любопитно Преди 9 часа

Гостите бяха посрещнати от впечатляваща автомобилна селекция, която още с пристигането зададе настроението на вечерта

,

Три язовира у нас преливат, други девет са почти пълни

България Преди 9 часа

Язовир „Асеновец", „Пчелина" и „Панчарево" са достигнали максималния си капацитет, а от министерството започнаха контролирано изпускане на водоемите „Студена", „Тракиец" и „Ахелой"

Руската ПВО свали самолета на популярен блогър край Москва, обърка го с дрон

Руската ПВО свали самолета на популярен блогър край Москва, обърка го с дрон

Свят Преди 9 часа

Авиационният блогър Павел Кошкин и неговият спътник Вадим М. са били разстреляни, докато летели с малък самолет в Московска област при сериозна грешка от страна на Кремъл