Пред преговори за голяма коалиция в Германия
Председателят на германската СДП Зигмар Габриел: Ще преговаряме с госпожа Меркел   
Източник: ЕПА/ БГНЕС

Г ерманската опозиционна Социалдемократическа партия заяви вчера, че е готова за предварителни разговори с консерваторите на канцлера Ангела Меркел за възможността за "голяма коалиция".

В бъдещия германски парламент блокът на Меркел ХДС/ХСС ще има 311 депутатски места, социалдемократите - 192 места, Зелените - 63 места и Левите - 64 места. Депутатите на Меркел не са достатъчни за пълно мнозинство, въпреки нейната зашеметяваща историческа победа.

Председателят на СДП Зигмар Габриел съобщи снощи, че извънредната партийна конференция в Берлин с участието на около 200 видни делегати е разрешила проучвателни преговори с блока на Меркел ХДС/ХСС, които да установят точно какви са условията, преди да започнат официални преговори по същество. Решението е взето с мнозинство и само пет гласа против и трима въздържали се, предаде ДПА.

Евентуално коалиционно споразумение ще трябва да бъде одобрено от мнозинството от над 470-те хиляди партийни членове - непредвидим процес, който прави нереална перспективата за бърза сделка и може да усложни съставянето на правителството, отбелязва Ройтерс.

"СПД реши, че ние ще сме на разположение за проучвателни разговори с госпожа Меркел", каза Габриел в края на четиричасовото заседание, докато като десетки активисти на СДП протестираха шумно пред партийната централа против "голяма коалиция". "Ако фрау Меркел ни покани на проучвателни преговори, ще поставим резултатите от тях отново пред партийните лидери, преди да решим дали сме открити за пълномащабни преговори", посочи председателят.

Проучвателните преговори с консерваторите може да започнат още в понеделник. На базата на опита от миналото същинските преговори може да продължат до два месеца.

Според вчерашното решение всички 472 000 членове социалдемократи ще могат да гласуват по всяко евентуално решение за сформиране на широка коалиция в средата на ноември, преди годишния партиен конгрес, насрочен за 14-16 ноември в Лайпциг.

Проучване на института "Форза" за списание "Щерн" вчера показа, че две трети от редовите членове - 65 процента, са против влизането в коалиция с дълоггодишния съперник, а сред ръководните кадри на СПД съпротивата достига 70 процента при анкетирани 926 партийни членове.

Работа на г-жа Меркел е да създаде правителство, каза Габрел, цитиран от Асошиейтед прес, като настоя, че неговата партия не се страхува да влезе в опозиция, нито от перспективата за нови избори, и няма намерение да се състезава с някогашните си съюзници - "Зелените", за благоволението на канцлера.

Също вчера ръководството на "Зелените" се събра в Берлин, за да излъчи представителите си за проучвателни разговори за своя коалиция с Меркел в случай, че тя ги покани. Но Зелените политици дадоха да се разбере, че никой в редиците им не гори от особено желание да се съюзява с Меркел.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Горещата вълна във Франция взе жертви

Горещата вълна във Франция взе жертви

Свят Преди 20 минути

За 8 департамента е издаден за утре оранжев код за опасно горещо време

Борисов: ГЕРБ остава надежден партньор на САЩ

Борисов: ГЕРБ остава надежден партньор на САЩ

България Преди 1 час

По време на разговора бяха обсъдени двустранните отношения и стратегическото партньорство между България и САЩ

Трамвай дерайлира и се вряза в сграда в Белград

Трамвай дерайлира и се вряза в сграда в Белград

Свят Преди 4 часа

Двама пътници са получили сериозни травми под формата на счупвания на крайници

Иран разкри в какво състояние е върховният лидер Моджтаба Хаменей

Иран разкри в какво състояние е върховният лидер Моджтаба Хаменей

Свят Преди 4 часа

Хаменей е бил приет в болница на 28 февруари

Жена загина в тежка катастрофа край Симитли

Жена загина в тежка катастрофа край Симитли

България Преди 5 часа

Главен път Е-79 е напълно затворен за движение и в двете посоки

Съпругът на бившия шотландски премиер се призна за виновен

Съпругът на бившия шотландски премиер се призна за виновен

Свят Преди 5 часа

Шейсет и две годишният Питър Мърел бе задържан под стража

Oбвинения за изтезания и сексуално насилие срещу Израел

Oбвинения за изтезания и сексуално насилие срещу Израел

Свят Преди 5 часа

Около 50 от активистите в глобалната хуманитарна флотилия за Газа са били приети в болница в Турция

Арестуваха известната турска актриса Серенай Саръкая

Арестуваха известната турска актриса Серенай Саръкая

Свят Преди 5 часа

Саръкая е била задържана на летище в Истанбул при завръщането си от Италия

Бунт и стрелба във венецуелски затвор, затворници подпалиха покрива

Бунт и стрелба във венецуелски затвор, затворници подпалиха покрива

Свят Преди 6 часа

Демонстрантите обвиняват ръководството в изтезания

Радев се срещна с американския и.д. помощник държавен секретар по европейките въпроси

Радев се срещна с американския и.д. помощник държавен секретар по европейките въпроси

България Преди 6 часа

Двамата са обсъдили стратегическото партньорство между двете държави

<p>Лили Иванова след втория концерт в зала &bdquo;Олимпия&ldquo;: Щастлива съм, показах моето изкуство</p>

Лили Иванова след втория концерт в зала „Олимпия“: Щастлива съм, показах моето изкуство, беше невероятно удоволствие

Любопитно Преди 7 часа

В продължение на почти два часа, най-голямото име в българската поп музика представи едни от най-големите си хитове, заедно с нови песни

Интензивен трафик след серията почивни дни, близо 500 хил. коли се прибират към София

Интензивен трафик след серията почивни дни, близо 500 хил. коли се прибират към София

България Преди 7 часа

Най-натоварено традиционно ще бъде движението в посока София по автомагистралите „Тракия“, „Хемус“ и „Струма“

,

Жертвоприношение в името на науката: Защо пръстите и зъбите на Галилео Галилей се пазят в музей

Любопитно Преди 7 часа

Когато Галилео умира през 1642 г., Католическата църква категорично отказва да позволи той да бъде погребан в осветена земя заради еретичните му за онова време теории

Дуейн Джонсън и Джулия Робъртс откриват 14-ото издание на „Великият понеделник”

Дуейн Джонсън и Джулия Робъртс откриват 14-ото издание на „Великият понеделник”

Любопитно Преди 8 часа

Гласуването вече е активно, а участниците в него могат да спечелят награди

САЩ и Иран охладиха надеждите за скорошен пробив в мирните преговори

САЩ и Иран охладиха надеждите за скорошен пробив в мирните преговори

Свят Преди 8 часа

Марко Рубио предупреди, че Вашингтон ще търси „алтернативни варианти“, ако дипломацията с Техеран се провали

Какво време ни очаква до края на май

Какво време ни очаква до края на май

България Преди 8 часа

Последната седмица на месеца ще започне с приветливо време