Петте събития на годината според "Файненшъл таймс"
Източник: ЕПА/БГНЕС

Действията на управителя на Европейската централна банка Марио Драги за спасяване на единната европейска валута са най-важното от петте събития, определили облика на отиващата си 2012 г., според рейтинга на вестник "Файненшъл таймс".

"Ако еврозоната отново навлезе в спиралата на кризата, тогава обещанията на Марио Драги "да направи всичко необходимо, за да спаси еврото, както и неговото обещание за потенциално неограничено изкупуване на облигации, могат да се превърнат просто в бележка под линия в аналите на историята.

Но за момента намесата на Драги несъмнено е едно от петте най-важни събития на годината", посочва вестникът.

На второ и трето място са класирани войната в Сирия и идването на "Мюсюлманските братя" на власт в Египет, което показва, че Близкият изток продължава да изсмуква времето, енергията и нервите на световните лидери, посочва вестникът.

"Какво ще дойде след режима на Асад е пълна мистерия. Но изборът на Мохамед Морси за президент в Египет е най-важният индикатор накъде е тръгнал този район. Победата на Морси на изборите и присъствието на ултраконсервативните салафити в египетския парламент са доказателство за засилващото се могъщество на политизирания ислям.

Фактът, че Морси успя да докара оспорваната конституция до референдум подсказва, че арабският либерализъм ще продължи да отстъпва и догодина", посочва "Файненшъл таймс".

През отиващата си година бяха избрани лидерите на четири от петте най-големи икономики в света. В САЩ и Франция имаше президентски избори, в Япония либералдемократите се върнаха на власт, а в Китай бе избран нов генерален секретар на комунистическата партия.

Ако Си Цзинпин се окаже реформатор, тогава изборът му на върха на властта в Китай несъмнено ще се превърне в едно от най-значимите събития на 2012 г.

Що се отнася до Франсоа Оланд във Франция, то той едва ли е реформатор. А в Япония нито един от лидерите й през последните 20 години не е успял да извади страната от икономическия ступор. Затова сред петте най-важни единственото събитие, свързано с избори, е преизбирането на Барак Обама, макар че и този избор - от практическа гледна точка - не промени нищо.

Но преизбирането на Обама е признак за последователност. "Вярно е, че светът щеше да се чувства по много по-различен начин, ако сега чакахме Мит Ромни да положи клетва", посочва вестникът.

На пето място в класацията на важните политически събития на "Файненшъл таймс" е спорът между Китай и Япония за суверенитета върху няколко необитаеми острова в Източнокитайско море.

Това е стряскащ признак за бъдещето - не на последно място заради факта, че Вашингтон даде да се разбере, че оспорваните острови попадат в обхвата на договора за сигурност между Япония и САЩ.

Има и други събития, които също можеха да попаднат в "топ пет", посочва вестникът. Ураганът Санди удари Ню Йорк и не е изключено това да е повлияло на резултата от президентските избори.

При това природата удари в момент, когато американските политици на практика се бяха отказали да говорят за климатични промени - сега този проблем бе върнат в дневния ред.

По същия начин масовото убийство на деца в Кънетикът може да се отрази върху контрола над огнестрелните оръжия в САЩ.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 8 часа

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 8 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Свят Преди 10 часа

Муцунски: Диалогът не е задължително да означава отстъпление

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Любопитно Преди 11 часа

Оли Сайкс от Bring Me the Horizon пострада по време на концерт в Сейнт Луис. Изпълнителят е с леко сътресение на мозъка, след като бе ударен от хвърлен телефон. Въпреки болката и дезориентацията, музикантът довърши участието си пред 22 000 фенове

Държавно спецзвено ще бори високите цени

Държавно спецзвено ще бори високите цени

България Преди 11 часа

До седмица правителството ще предложи конкретни мерки за овладяване на инфлацията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

България Преди 12 часа

Председателят на комисията ще се определя чрез жребий сред членовете

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

България Преди 12 часа

Идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Любопитно Преди 12 часа

Продуцентът разкрива тайните на “Като две капки вода”, рисковете на живия ефир, отношенията с Рачков и Геро и цената да живееш постоянно зад кулисите на телевизията

<p>Си нагости Тръмп с хрупкави ребра, патешко и тирамису</p>

Кулинарна дипломация в Пекин: Си Дзинпин нагости Тръмп с хрупкави ребра, патешко и тирамису

Свят Преди 12 часа

Докато двамата лидери си разменяха исторически послания за партньорство, китайските готвачи заложиха на сигурно, адаптирайки традиционното меню към прословутия американски вкус за бързо хранене и любими домашни класики

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

България Преди 12 часа

Пациентът е получил масивен инфаркт

Политическата криза във Великобритания ескалира, Уес Стрийтинг подаде оставка

Политическата криза във Великобритания ескалира, Уес Стрийтинг подаде оставка

Свят Преди 12 часа

Стрийтинг към Стармър: Вече е ясно, че няма да поведете Лейбъристката партия към следващите парламентарни избори

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 13 часа

Големият шампион ще грабне наградата от 50 000 евро и титлата “Най-добър готвач на България”

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

България Преди 13 часа

Двама мъже са проникнали в къща в селото

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

България Преди 13 часа

Задържан е 16-годишен