Отложиха заседанието ни за Шенген
Източник: ЕПА/БГНЕС

Заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, насрочено по предварителна програма за 19-20 септември, е отменено, съобщиха източници от Съвета.

На заседанието на вътрешните министри се предвиждаше отново да бъде разгледан въпросът с разширяването на Шенгенското пространство, съобразно решенията на Европейския съвет през март.

Причината за отмяната на заседанието в частта му за вътрешните работи е, че малко от предвидените за обсъждане въпроси от дневния ред са на етап, в който могат да бъдат приети решения.

Освен Холандия против обсъждането на въпроса сега са Германия и Белгия.

Допълнително основание е, че заседанието, насрочено за 19 септември по въпроси от сферата на правосъдието, е било отменено още преди месец заради липсата на достатъчно въпроси, които да бъдат обсъдени от министрите.

В дневния ред за септември нямаше достатъчно съществени теми, но се очаква през октомври повечето от досиетата да бъдат готови за обсъждане, прехвърляме всичко за октомври, уточниха източниците, пожелали анонимност.

Според предварителната годишна програма за работата на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи следващите заседания на министрите са насрочени за 25-26 октомври в Люксембург и за 6-7 декември в Брюксел.

Под заглавие "Бариерите по пътя към Шенген" букурещкият вестник "Ромъния либера" публикува анализ по темата на Румънския център за европейска политика.

В материала се анализира дали България може да бъде отделена от Румъния в процеса по присъединяване към Шенгенското пространство и се посочва, че всъщност и двете страни няма да бъдат приети в Шенген заради Гърция.

България не може да бъде отделена от Румъния

в процеса по присъединяване към Шенген, защото подобно решение ще трябва да получи одобрението на Букурещ, предполага твърде големи финансови разходи за София и би отложило всъщност интеграцията с още много години, се посочва в анализа.

Идеята за отделяне на двете държави бе лансирана в началото на месеца от европейския комисар по правосъдие Вивиан Рединг и бе намекната дори от председателя на Европейската комисия Жозе Барозу, посочва "Ромъния либера".

Авторът на доклада от Румънския център за европейска политика Чиприан Чуку смята, че отделяне на България от Румъния е почти невъзможно поради редица причини.

Той отбелязва, че само осигуряването на 630-километровата граница на България с Румъния, би струвало най-малко 100 млн. евро и ще трябва нова експертна мисия за оценка.

Румънският център за европейска политика твърди, че всъщност

нито България, нито Румъния ще бъдат приети в Шенген заради Гърция,

която не може да контролира нелегалните имигранти на своя територия - над един милион.

Предпочитана дестинация за тези имигранти е северната част на Европа, а Гърция се явява само транзитна точка. Ако Румъния и България се присъединят към Шенген, имигрантите ще могат по-лесно да отпътуват от Гърция.

Според анализа това е недекларираният реален мотив на постоянната съпротива на присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство.

Близо 90% от нелегалната имиграция, с която се сблъсква ЕС, преминава през Гърция. Между 50 и 60 хил. души влизат годишно в Гърция, посочва авторът на анализа.

Ситуацията се усложнява и от факта, че гърците трябва да контролират и голям брой острови.

Нито България, нито Румъния имат смелостта да говорят открито за това положение от страх, че Гърция може да гласува против присъединяването им към Шенген, смята авторът на доклада, цитиран от "Ромъния либера".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хиляди се връщат в Ливан след примирието с Израел

Хиляди се връщат в Ливан след примирието с Израел

Свят Преди 7 минути

Трафик и задръствания по основните пътища към южната част на страната

Регионална среща събира независими търговци във Велико Търново в края на април

Регионална среща събира независими търговци във Велико Търново в края на април

Любопитно Преди 9 минути

Тази година форматът „Търговия с човешко лице“ включва серия от събития, насочени към непосредствен диалог с бизнеса на традиционна търговия

700 000 евро допълнителни възнаграждения за служителите в "Борба с градушките"

700 000 евро допълнителни възнаграждения за служителите в "Борба с градушките"

България Преди 40 минути

Средствата ще бъдат отпуснати с решение на Министерския съвет

Тежки критики и огромни разходи в „Борба до ключ: Home2U срещу INclusive”

Тежки критики и огромни разходи в „Борба до ключ: Home2U срещу INclusive”

Любопитно Преди 43 минути

Победа в задачата „Дневна“ ще изравни силите или ще даде значителна преднина на единия отбор

<p>САЩ: Русия планира да разположи ядрено оръжие в Космоса, за да атакува спътници</p>

Генерал от САЩ: Русия планира да разположи ядрено оръжие в Космоса, за да атакува спътници

Свят Преди 54 минути

Той добави, че Америка е "силно обезпокоена" от плана на Кремъл

МВР иззе пушка и около 60 броя боеприпаси за огнестрелни оръжия при акция в Сандански

МВР иззе пушка и около 60 броя боеприпаси за огнестрелни оръжия при акция в Сандански

България Преди 1 час

Полицията е задържала 62-годишния собственик и е образувано досъдебно производство

Проучване на dentsu показва: подценяването на видео съдържанието за изграждане на марките, създава много пропуснати възможности

Проучване на dentsu показва: подценяването на видео съдържанието за изграждане на марките, създава много пропуснати възможности

Любопитно Преди 1 час

Ново глобално изследване – The Brand Reset – надгражда експертизата на dentsu в областта на икономиката на вниманието, като за първи път свързва вниманието, силата на бранда и продажбите. То поставя под въпрос фокуса на индустрията върху краткосрочните резултати

Сигнали за изборни нарушения в социалната сфера се проверяват от институциите

Сигнали за изборни нарушения в социалната сфера се проверяват от институциите

България Преди 1 час

Инспекцията по труда следи за спазване на правата на избирателите

Финалът на емоционалното приключение „Изживей България“ разкрива историите на пътешествениците

Финалът на емоционалното приключение „Изживей България“ разкрива историите на пътешествениците

Любопитно Преди 1 час

Четиримата чужденци ще разкрият повече за себе си и приключението в събота от 16:00 ч. по NOVA

<p>Министър Дечев с равносметка за сигналите за изборни нарушения преди вота на 19 април</p>

Емил Дечев: Над 2000 сигнала за изборни нарушения са подадени преди вота на 19 април

България Преди 1 час

МВР отчита рязък ръст спрямо изборите през 2024 г.

Виктор Орбан

„Почувствах болка и празнота“: Разтърсеният Виктор Орбан призна края на своята ера

Свят Преди 1 час

В интервю за проправителствената медия Patrióta Орбан призна мащаба на загубата на своята партия с необичайно директни думи. „Това е ясно поражение. Степента на поражението е голяма“, каза той

<p>Министър Трайков обяви има ли опасност от недостиг на керосин и дизел в България</p>

Министър Трайчо Трайков: Няма опасност от недостиг на горива в България

България Преди 1 час

Трайков коментира и очакваното повишаване на цените на електроенергията за битовете потребители от 1 юли

Жена е отвлечена и пребита от бившия си приятел в Стара Загора

Жена е отвлечена и пребита от бившия си приятел в Стара Загора

България Преди 1 час

Полицията задържа 35-годишен мъж след сигнал за домашно насилие

<p>Димитър Радев:&nbsp;Дисциплина, подготовка и доверие бяха&nbsp;ключът към приемането на еврото</p>

Управителят на БНБ Димитър Радев във Вашингтон: Дисциплина, подготовка и доверие бяха ключът към приемането на еврото

Пари Преди 2 часа

Радев акцентира върху значението на обществената подкрепа и институциите

Руска атака с дронове повреди пристанище Измаил, засегната е и Одеска област

Руска атака с дронове повреди пристанище Измаил, засегната е и Одеска област

Свят Преди 2 часа

Пристанището се намира в югозападния край на Украйна, като от другата страна на Дунава е румънска територия