През миналата година най-голям брой молби за убежище в най-богатите страни на света са били подадени от афганистанци, следвани от китайци и иракчани, съобщи АФП, като се позова на годишния доклад на Международния комисариат на ООН за бежанците.
Значително се е увеличил броят на тунизийци, либийци, пакистанци и сирийци, които са потърсили убежище на Запад. През миналата година общият брой на молбите за убежище в 44-те най-богати страни в света се е увеличил с 20 на сто – до 441 300. Това е
най-високото равнище от 2003 г. насам.
Тридесет и седем хиляди афганистанци са поискали миналата година убежище, което е с една трета повече в сравнение с предходната година. Много от тях бягат от бедността и опасностите в родната им страна.
Миналата година убежище са поискали 24 400 китайци, с 13 на сто повече от предходната година. Трима от всеки петима китайци търсят убежище в САЩ.
Броят на иракчаните, поискали убежище миналата година, е достигнал 23 500 души, или с 14 на сто повече от предишната година. Както и повечето афганистанци, бежанците от Ирак са потърсили убежище в Европа, и по-специално в Германия и Турция.
Сърбите,
които са били на първо място по брой на подадени молби за убежище през 2010 г., миналата година са поставени на четвърто място. Пакистан обаче скочи от осма на пета позиция в списъка на страните, от които идват бежанци. Върховният комисариат на ООН за бежанците не дава обяснение за това увеличение.
Революциите и бунтовете
в Сирия, Тунис, Кот д'Ивоар, Либия и Египет са причина за увеличение на бежанците от тези страни. Повечето от тях са се насочили към Южна Европа. Като цяло броят на молбите за убежище от тези пет страни се е увеличил с 16 700 в сравнение с 2010 г.
"На тези данни трябва да се гледа в перспектива. Броят на всички подадени молби за убежище миналата година е по-малък от броя на жителите в бежанския лагер "Дадад" в Кения, където са настанени над 462 хил. сомалийци, избягали от гражданската война в страната им", заявил пред Ройтерс Върховният комисар на ООН по бежанците Антониу Гутереш.
Най-малко 1500 емигранти, предимно от Сомалия, са загинали миналата година, опитвайки се да стигнат до Европа през Средиземно море.
Европа остава предпочитана дестинация за бежанците -
в 27-те страни членки на Съюза са били подадени общо 277 400 молби за убежище, с 15 на сто повече от предходната година.
Най-голям брой нови молби за убежище са били регистрирани в САЩ - 74 хил. На второ място е Франция с 51 900 молби. Основната група бежанци, които търсят убежище във Франция, продължават втора година да бъдат руснаците. На трето място е Германия с 45 700 молби.
Въпреки това Централна Европа бележи намаляване на молбите за убежище с 9%, с общо 10 740 молби. В България през 2011 г. са подадени 890 молби за убежище, което е спад от 13% спрямо 2010 г., когато са регистрирани 1 025 молби.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!