Млекопроизводството е в криза в цяла Европа
Акция на производители на мляко в Северна Франция   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Ео опейската комисия предложи да бъдат улеснени насърчителни помощи за млекопроизводителите, подобни на програмата "кеш за брички" в автомобилостроенето, за да се предизвика повишаване на цените на млякото чрез смекчаване на правилата за финансиране на преструктурирането на сектора.

Предложението е част от серия мерки, планирани от Брюксел за преодоляване на кризата в сектора, представени днес пред Европейския парламент от европейската комисарка за земеделието Мариан Фишер Боел.

Целта е да бъдат смекчени условията, при които страните от ЕС могат да удържат глоби в случай на надвишаване на ограничителните млечни квоти, за да се финансират помощите за преминаване към друга дейност.

По-конкретно Брюксел предлага да бъде разрешено на правителствата да удържат наказателни глоби от селскостопанските производители, които индивидуално надвишават квотите си, дори ако националната квота не е надхвърлена.

Мариан Фишел Боел се спря и на предложението на Франция и Германия, подкрепяно от 16 европейски страни, сред които България и Румъния, цените на млякото сда бъдат определяни на преговори между млекопроизводители и представители на мандрите и промишления сектор.

Според комисарката за по-добро балансиране на търсенето и предлагането на млечния пазар трябва да се прибегне до договорни взаимоотношения между млекопроизводителите и млекопреработвателите.

Тя предложи ЕК да има право, както и в други сектори, да въвежда временни мерки по своя собствена инициатива в случай на сътресения на пазара. Боел не разкри повече подробности по този въпрос.

Искането да се отмени решението за постепенно прекратяване на квотната система "не е възможен вариант", настоя европейската комисарка.

Тя изключи и възможността за замразяване на постепенното увеличаване на квотите през следващите години или връщането към някои използвани в миналото инструменти за регулиране на сектора, които според нея са скъпи, но неефикасни.

Млекодобивният сектор в ЕС се намира в безпрецедентна криза заради ниските изкупни цени на млякото, които не покриват производствените разходи, отбелязва Агенция Франс прес.

Германските млекопроизводители възнамеряват засега да продължат "млечната стачка" въпреки предложенията на комисията, заяви днес президентът на браншовата федерация в Германия Бе Де Ем (BDM) и на Европейската федерация на млекопроизводителите (EMB) Ромуалд Шабер в интервю за "Нойе оснабрюкер цайтунг".

Според него намаляването на производството е най-важното условие. Над 40 хил. европейски фермери участват в "млечна стачка" в знак на протест срещу срива на цените.

Днес около 300 трактора, събрали се по инициатива на организация на белгийски млекопроизводители, изляха три милиона литра мляко на поле близо до Синей в южната част на страната.

Количеството отговаря на добива на мляко за един ден във Валония, франкофонската област в Белгия, обясни председателят на белгийската организация Milk Producer Interest Group (MIG).

Млякото не беше изгубено, "то беше използвано вместо тор", каза още той и предупреди, че валонските млекопроизводители ще стигнат до края по време на протестните си акции.


Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Епидемията от ебола в ДР Конго постави рекорд по смъртни случаи

Епидемията от ебола в ДР Конго постави рекорд по смъртни случаи

Свят Преди 22 минути

Настоящата епидемия вече е най-смъртоносната в историята на страната, а потвърдените случаи са близо 5000

Почитаме свети Мирон: Свещеникът, който не се уплаши от „хищните вълци“

Почитаме свети Мирон: Свещеникът, който не се уплаши от „хищните вълци“

Любопитно Преди 33 минути

Мирон бил свещеник в Ахайя и загинал мъченически през 250 г., след като отказал да се отрече от Христовата вяра

Река Дунав

Ниското ниво на Дунав застрашава турбини на АЕЦ „Пакш“ в Унгария

Свят Преди 1 час

Властите потапят две 80-метрови баржи и изграждат дънна преграда, за да повишат нивото на водата

Последиците от урагана "Лала" в Хавай

Ураганът „Лала“ удари Хавай - над 200 000 души останаха без ток

Свят Преди 1 час

Стихията причини внезапни наводнения, повреди най-малко 100 домове и доведе до една смърт

Тези кучета не предизвикват алергии - учените промениха гените им

Тези кучета не предизвикват алергии - учените промениха гените им

Любопитно Преди 1 час

Генетичното редактиране е премахнало производството на Can f 1, без досега да са установени клинични или поведенчески отклонения

Снимката е илюстративна

Колко клетки има в човешкото тяло? Нови изчисления срутиха стари митове

Любопитно Преди 1 час

От пълното обновяване на всеки 7 години до съотношението с бактериите – науката коригира популярните сметки

,

Войната в Иран - катастрофа за Йордания

Свят Преди 1 час

Йордания много разчита на туризма. Но войната в Иран сложи край на този печеливш бизнес

Жега в понеделник, но времето се обръща във вторник: Бури сменят слънцето

Жега в понеделник, но времето се обръща във вторник: Бури сменят слънцето

България Преди 1 час

Слънчево и горещо време ни очаква в понеделник с максимални температури между 30° и 35°, преди рязка промяна в атмосферните условия

,

Общ фронт срещу Тел Авив: Осем мюсюлмански страни осъдиха Израел заради плана на Тръмп

Свят Преди 9 часа

Външните министри на Саудитска Арабия, Турция, Египет, Катар и още четири държави излязоха със съвместна декларация срещу Нетаняху. Според тях отхвърлянето на американския план подкопава усилията за траен мир и палестинска държава

,

Пратеникът на Тръмп с поредица от срещи в Египет за примирието в Газа

Свят Преди 10 часа

В северния курортен град Ел Аламейн Къшнър разговаря с египетския президент Абдел Фатах ас Сиси

,

Стотици мигранти протестираха в Сеута

Свят Преди 10 часа

Протестиращите мигранти са част от между 5000 и 8000-те мигранти, останали в Сеута след миграционната вълна отпреди две седмици

,

Делото за $10 милиарда: BBC поиска съдът да призове децата на Тръмп като свидетели

Свят Преди 12 часа

Адвокатите на британската медия поискаха съдействие от американския съд, за да разпитат Иванка Тръмп и Доналд Тръмп-младши за събитията от 6 януари 2021 г. Тръмп отказа да приеме призовките от тяхно име по делото за 10 милиарда долара

Части от военни дронове от войната в Украйна изплуват край Истанбул

Части от военни дронове от войната в Украйна изплуват край Истанбул

Свят Преди 13 часа

Части от безпилотни апарати, използвани във войната между Русия и Украйна, продължават да изплуват по турското Черноморие. Екипи на бреговата охрана и жандармерията разследват намерените останки в района на Истанбул, Сакария и Дюздже

"

АЕЦ “Козлодуй“ предприе допълнителни мерки във връзка с безпрецедентно ниското ниво на Дунав

България Преди 13 часа

Към днешна дата предприятието работи съгласно графика за електропроизводство.

„Невероятно емоционално е“: Ариана Гранде разплака Лондон с финалните си концерти

„Невероятно емоционално е“: Ариана Гранде разплака Лондон с финалните си концерти

Любопитно Преди 13 часа

След години на медиен натиск, онлайн тормоз и лични трагедии, поп звездата обяви, че се оттегля от сцената след десетте си концерта в зала „O2 Арена“. На първото си шоу тя загатна и за събирането си с бившия си приятел Рики Алварес