Политически и религиозни лидери почетоха в Кьолн жертвите на падналия в Алпите самолет
Източник: ЕПА/БГНЕС

В прочутата катедрала на германския град Кьолн се проведе национална възпоменателна служба за жертвите на самолетната катастрофа в Алпите, на която присъстваха около 1400 гости, предаде ДПА.

В катедралата бяха канцлерът на Германия Ангела Меркел, президентът Йоахим Гаук, министри от Испания и Франция, религиозни лидери и роднини на 150-те души, загинали при разбиването на самолета на авиокомпания „Джърмануингс“ във Френските Алпи миналия месец.

(От ляво надясно) Министър-председателят на германската провинция Хесен  Фолкер Буфир; канцлерът Ангела Меркел; председателят на Бунтестага Норберт Ламерт; Даниела Шад, приятелката на германския президент Йоахим Гаук, самият Гаук; и министър председателят на Северен Рейн-Вестфалия  Ханелоре Крафт
(От ляво надясно) Министър-председателят на германската провинция Хесен – Фолкер Буфир; канцлерът Ангела Меркел; председателят на Бунтестага Норберт Ламерт; Даниела Шад, приятелката на германския президент Йоахим Гаук, самият Гаук; и министър председателят на Северен Рейн-Вестфалия – Ханелоре Крафт Източник: ЕПА/БГНЕС

Службата беше предавана по германската телевизия.

Германия остава под влиянието от безпрецедентния шок от катастрофата, заяви Гаук на церемонията. „За мнозина от нас шокът може би беше още по-тежък, когато научихме, че катастрофата по всяка вероятност не е предизвикана от технически проблем, а от доброволен акт на един мъж. Явно именно той е повлякъл със себе си множеството други хора към смъртта, която самият е търсил“, допълни държавният глава.

„Твърде много хора в страната преживяха ужасна и тежка смесица от чувства: невероятен ужас, стъписване, скръб, която при мнозина прерасна в ярост. В крайна сметка не знаем какво е минавало през главата на втория пилот. Може би именно това ни ужасява толкова силно: безсмислието на случилото се, както и злото, което се разкри“, каза Гаук.

Германският президент горещо благодари на французите, участвали в издирвателната операция на мястото на катастрофата, и по-специално на „полицаите пожарникарите, алпинистите, лекарите, санитарите“, но и на властите, особено на президента Франсоа Оланд.

„Благодаря на всички французойки и французи, които споделиха болката на германските жертви. Те отвориха домовете и сърцата си. За този трогателен знак на приятелство между нашите две страни ние сме дълбоко признателни“, подчерта той.

Стъпалата към олтара на катедралата бяха покрити със 150 запалени свещи – по една за всяка от жертвите, включително втория пилот Андреас Лубиц, който, според следователите, умишлено е разбил самолета.

Архиепископът на Кьолн кардинал Райнер Мария Вьолки заяви по-рано, че трябва „да оставим на Всевишния“ да съди действията на Лубиц. „На нас не ни е дадено да съдим“, каза той.

Източник: ЕПА/БГНЕС

Архиепископът отбеляза, че разбира гнева на роднините на жертвите. „Ние обаче не можем да правим разлика между престъпници и жертви, а трябва да се молим за всички, които са се намирали в самолета“, подчерта той.

Авиокомпания „Луфтханза“, чийто филиал е „Джърмануингс“, изрази съчувствие към близките на загиналите. Знамената в цяла Германия ще бъдат спуснати наполовина в знак на почит към жертвите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Жената чудо“ Гал Гадот продава имението си в Малибу за двойно по-висока цена

„Жената чудо“ Гал Гадот продава имението си в Малибу за двойно по-висока цена

Любопитно Преди 4 минути

Тя обяви елегантния си имот за 8,75 милиона долара – близо 4 милиона долара повече, отколкото е платила за апартамента на брега на океана само преди пет години

Прикритието на „аватара“ е застрашено в „Шеф под прикритие“

Прикритието на „аватара“ е застрашено в „Шеф под прикритие“

Любопитно Преди 14 минути

Не пропускайте новия епизод утре вечер от 21:30 ч. по NOVA

<p>ИТН поиска оставката на министър Христанов заради спорни назначения</p>

ИТН поиска оставката на служебния министър на земеделието и храните Иван Христанов

Свят Преди 31 минути

До момента единственото, което Иван Христанов прави, е да трудоустроява хора от своята партия, както и свои приятели на сладки държавни длъжности, коментира Балабанов

.

Режисьорът на „Олдбой“ Пак Чхан Ук става първият кореец, оглавил журито в Кан

Любопитно Преди 48 минути

Исторически момент за азиатското кино: световноизвестният режисьор Пак Чхан Ук ще застане начело на журито на 79-ия филмов фестивал в Кан

Иран няма да разработва ядрени оръжия - Хаменей забранява

Иран няма да разработва ядрени оръжия - Хаменей забранява

Свят Преди 53 минути

Президентът Пезешкиан потвърди позицията на върховния лидер на Иран преди новите преговори със САЩ относно ядрената програма на страната

Влак блъсна и уби човек край Пловдив

Влак блъсна и уби човек край Пловдив

България Преди 1 час

Извършва се оглед и е започнато разследване по изясняване на причините за тежкото произшествие

„Изчистване“ на отпуската: Какво казва Кодексът на труда за нашите права

„Изчистване“ на отпуската: Какво казва Кодексът на труда за нашите права

България Преди 1 час

Мнозина работещи живеят с убеждението, че платеният отпуск е неприкосновено право, което се задейства само по тяхна воля. Докато служителите често планират дните си за семейни празници или ги пазят за бъдещи периоди, работодателите все по-често прибягват до административен натиск за тяхното „изчистване“

Как Русия води информационната си война с Европа

Как Русия води информационната си война с Европа

Свят Преди 1 час

Дискредитирането на Украйна и на западните лидери, които я подкрепят, е една от най-важните цели на руската пропаганда

<p>Министър Андрей Янкулов коментира казуса с българския европрокурор Теодора Георгиева</p>

Министър Янкулов за казуса с Теодора Георгиева: Това е удар върху имиджа на българското правосъдие

България Преди 1 час

По отношение на все още неприключилата процедура за попълване на бройката на европейски прокурор от квотата на България, Янкулов посочи, че ще бъде направена преценка на действията по нея

„Деца, почакайте да чуете това!“: Изповедта на Лайза Минели за мъжете, страстта и грешките

„Деца, почакайте да чуете това!“: Изповедта на Лайза Минели за мъжете, страстта и грешките

Любопитно Преди 1 час

Лайза Минели разказва за скандалните си любовни афери – от Деси Арназ-младши до Мартин Скорсезе и Дейвид Гест

Последно сбогом: Почина големият рицар на българския театър Асен Шопов

Последно сбогом: Почина големият рицар на българския театър Асен Шопов

България Преди 1 час

На 93-годишна възраст си отиде един от най-значимите режисьори и мъдреци на съвременното ни изкуство – Маестро Асен Шопов

Ултиматумът на Тръмп срещу Иран: обратното броене тече

Ултиматумът на Тръмп срещу Иран: обратното броене тече

Свят Преди 1 час

Според наблюдатели това е един от най-критичните моменти в историята на Близкия изток:

Датската възпитаничка Веселина се прости с мястото си в Hell’s Kitchen

Датската възпитаничка Веселина се прости с мястото си в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 1 час

Амбициозният Събков получи последно предупреждение от шеф Ангелов

Пещерата "Бисерна"

Подземното съкровище на Шумен влиза в Топ 100 на България

Любопитно Преди 1 час

Подземната симфония на Шумен е дом на много рядък вид прилеп и на легенди за съкровище и каменни сълзи

<p>Ще смени ли ВСС Сарафов: Адвокат и конституционен експерт в остър спорят за главния прокурор</p>

Ще смени ли ВСС Борислав Сарафов: Адвокат и конституционен експерт в остър спорят за главния прокурор

България Преди 2 часа

Поводът беше протестът срещу настоящия изпълняващ функциите главен прокурор, както и въпросът дали процедурата по неговото назначаване отговаря на закона