Лято на отчаянието за някои от утвърдените демокрации
В Лондон размириците продължиха четири поредни нощи   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Надеждите на Арабската пролет бяха заменени за някои от най-утвърдените демокрации в света с "лято на отчаянието". Размирици във Великобритания. Парализираща дългова криза в Гърция и Испания. В Индия потоп от корупционни скандали отслаби най-голямата демокрация в света в момент, когато широки слоеве от населението страдат от недохранване и отчаяно се нуждаят от поземлена реформа.

Да оставим на президента Барак Обама да обобщи картината в САЩ, обременени от мъчителни икономически проблеми, огромни дългове и често пъти сюрреалистични политически препирни, които за малко да доведат страната до неплатежоспособност: "Бог ми е свидетел, че все още имаме нефункционираща политическа система във Вашингтон", заяви той неотдавна на проява за набиране на средства.

Докато Близкият изток е залят от протести на хора от низините, целящи да свалят авторитарните лидери,

нефункционалността се превърна в нещо обичайно за голяма част от демократичния свят,

 където правителствата се борят с фалити, насилие и политическа парализа - от Вашингтон през Рим до Делхи.

Демокрацията, разбира се, е трудна работа. Когато всеки има свободата да изразява мнението си, политиката естествено е борба на противоречащи си възгледи.

Но годината беше особено трудна. Малцина бяха изненаданите, след като протестите прераснаха в насилие в Гърция, където уличните битки имат дълга история. Но никой не очакваше обхваналото Великобритания насилие, по-голямата част от което очевидно беше безцелно грабене и хулиганство.

В последните дни стожерите на демокрацията не предлагат нищо друго освен

шокиращ контраст с борещите се за свобода в арабския свят.

"Изглежда, че точно когато тези страни се домогват до инструментите на демокрацията, ние ги намираме за ръждясали и притъпени в нашите ръце", написа британският вестник "Гардиън". Годината започна с протести, които сложиха край на 23-годишната диктатура на тунизийския президент Зин ал Абидин Бен Али. Няколко дни по-късно, когато заразата на надеждата се разпространи в Египет, площад "Тахрир" започна да се изпълва с демонстранти, което накрая доведе до падането от власт на дългогодишния управник Хосни Мубарак. Оттам призивите за свобода продължиха да се разнасят в Бахрейн, Йемен, Либия, Сирия и дори - много тихо и за много кратко - в Китай.

Борбата срещу авторитарните лидери продължава в арабския свят, но първоначалните надежди на неговата пролет не се сбъдват веднага. Някои диктатори - в Либия, Бахрейн и Сирия най-вече - предприеха откровено брутални репресии, за да спрат опозицията. Други страни са затънали в политически препирни. И докато хиляди протестиращи в Близкия изток продължават да рискуват живота си с искане за демокрация, най-утвърдените демокрации в света преживяват най-трудната си година от десетилетия.

"Съществува усещане (на Запад), че нещо тотално се е объркало",

казва Шади Хамид, ръководител на научните изследвания във филиала в Доха на института "Брукингс".

"Поне в места като Египет и Тунис го има чувството, че "всички заедно сме в това". Арабите осъзнаха, че не трябва да чакат САЩ (или някоя друга сила) да донесе промяната... Те са хората, които могат да вземат нещата в свои ръце и да кажат: "Достатъчно търпяхме, няма да чакаме повече."

В крайна сметка това може да се окаже достатъчно, за да се промени глобалната политика; ако надигналият се арабски свят беше способен поне отчасти да измести доминиращите сега демокрации.

Определено размириците в Лондон, където мнозина просто търсеха да откраднат нещо,

извадиха на бял свят една култура с дълбоки проблеми.

Част от насилието избухна в бедни, проблемни квартали, но сред обвиняемите във Великобритания има завършил университет, балерина в тийнейджърска възраст и колежанин от процъфтяващо предградие на Лондон. Това беше достатъчно да доведе до злорадстване в други части на света.

Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад, чиито сили за сигурност смазаха продемократичното въстание в неговата страна преди две години, призова Съвета за сигурност на ООН да предприеме действия във връзка с размириците във Великобритания. Сирийски дипломат пък сравни продемократичните протести, които разклатиха диктатурата в страната му, с грабежите в британските градове.

В Малайзия, където неотдавна полицията разгони митинг за реформа в избирателната система със сълзотворен газ и водни оръдия и арестува повече от 1600 участници, високопоставен представител на силите за сигурност определи насилието във Великобритания като отмъщение.

Размириците във Великобритания бяха "кошмар, който ние се мъчим да избегнем и предотвратим", заяви зам.-началникът на полицията Халид Абу Бакар. "Слава на Бога, че сме в състояние да не допуснем подобни страшни и трагични събития да се случат в любимата ни страна."

Защо тогава съществува този контраст? Защо богатите демокрации се борят с безброй проблеми, докато някои от най-репресираните народи в света се противопоставят безстрашно на деспотичните управници?

Може би е така, защото

богатите демокрации вече не са чак толкова богати.

Изминалите няколко години изкараха наяве доста от финансовите грехове на Запада: прекомерно отпускане на кредити, занижен правителствен контрол, скрити бюджетни дефицити. Докато само до преди няколко години Америка изглеждаше като непоклатима финансова сила, днешните икономисти очакват деня, в който тя ще бъде засенчена от Китай.

Може би е все още твърде рано да възвестим демокрацията в арабския свят или да оплакваме тъжното състояние на Запада. "Демократичните страни - а към тях спада и Израел – имат сериозни политически проблеми", казва Шломо Авинери, преподавател по политически науки и бивш директор във външното министерство на Израел. Но "те нямат проблеми, свързани с демокрацията им. Демокрацията се състои в това да се преодолеят тези проблеми без насилие и това да бъде направено от правителства, носещи отговорност пред избирателите." Така че дори когато утвърдените демокрации имат своите проблеми - своите размирици, дългове, политически спорове – поне имат и демокрация.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Това е търговска тайна: В кои дни се продават най-евтините самолетни билети

Любопитно Преди 4 часа

Всеки, който планира пътуване, се надява да намери страхотна оферта за самолетни билети

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Свят Преди 5 часа

Новината потвърди ръководителят на Бюджетната служба на Белия дом Ръс Воут

а

Мелания Тръмп: Водя директен диалог с Путин за съдбата на украинските деца

Свят Преди 6 часа

Тя заяви, че осем деца са били върнати при близките си през последните 24 часа след преговори между нейния екип и представителите на Путин

,

Тръмп обмисля "сериозно увеличение" на митата върху вноса на китайски стоки

Свят Преди 6 часа

Китай произвежда над 90 на сто от преработените редкоземни елементи и редкоземни магнити в света

и

Мътна вода във Великотърновско след проливните дъждове

България Преди 7 часа

Водата не е опасна за здравето, но от РЗИ препоръчват да се използва бутилирана за пиене

,

Френски центристки лидер: Макрон ще избере нов премиер през следващите часове

Свят Преди 7 часа

Той каза, че не е останал с впечатлението, че президентът възнамерява да разпусне парламента

,

Край на стикера за технически преглед на стъклото на колата

България Преди 7 часа

Министерството на транспорта и съобщенията предлага преминаване изцяло към електронни документи, които да удостоверяват техническата изправност на пътните превозни средства

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

България Преди 8 часа

Тапата е от машини, тирове и автомобили

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Любопитно Преди 8 часа

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Снимката е илюстративна

Гърция ще придобие 30 бойни хеликоптера Apache от САЩ

Свят Преди 8 часа

Очаква се първите контакти да бъдат направени следващата седмица на международното изложение на армията на САЩ AUSA във Вашингтон

,

Директна отборна елиминация в “Игри на волята” тази вечер

България Преди 8 часа

Кои двама воини ще напуснат Войната на племената?

„Фермата на Lidl” – образователна градина от ново поколение

„Фермата на Lidl” – образователна градина от ново поколение

България Преди 8 часа

Ново пространство дава на децата знания за устойчивост и здравословен избор при храненето, изграждайки основите на осъзнатото потребление

о

Путин: Тръмп е направил много за мира

Свят Преди 8 часа

Русия и САЩ разбират как да разрешат конфликта в Украйна с мирни средства, но това е сложен въпрос, заяви той

.

Червен код в Гваделупа заради тропическата буря "Джери"

Свят Преди 9 часа

Френските власти въведоха най-висока степен на опасност за карибския остров, очакват се проливни дъждове

,

Граничният пункт "Рафах" между Газа и Египет се очаква да бъде отворен на 14 октомври

Свят Преди 9 часа

Служители на Мисията на Европейския съюз за съдействие по границите ще бъдат разположени там след спирането на огъня

Почина легендарен музикант

Почина легендарен музикант

Свят Преди 9 часа

Басистът и автор на хитове като "Nights In White Satin" е починал неочаквано на 82-годишна възраст