Министър Найденов пита: Какви са продуктите на известни компании
Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов   
Източник: Петко Налбантов / БГНЕС
Ми истърът на земеделието и храните Мирослав Найденов зададе въпроси на еврокомисаря по здравеопазването и защитата на потребителите Джон Дали по повод проверката, показала разлики в продуктите на известни компании, предлагани в Европа.

Основание за писмото, което е изпратил българският министър, са резултатите от проверката на Асоциацията на потребителите в Словакия, оповестени преди месец. Резултатите показаха, че продукти с една и съща марка имат различно съдържание на пазара в източната и западната част на ЕС, съобщи министър Найденов пред български журналисти в Брюксел.

Тези данни не бяха отхвърлени от производителите и затова Найденов пита ЕК дали има други подобни сигнали и как възнамерява да реагира.

Той отбеляза, че влагането на различни съставки в продукти с еднаква марка в различните страни не е нарушение на действащото законодателство. Темата е деликатна, големите многонационални компании имат лоби навсякъде, един министър трудно би могъл да се справи, но имам пълната подкрепа на премиера, добави Найденов.

Той посочи, че България е съобразила своята хранителна промишленост с най-съвременните изисквания, като по някои показатели изпреварва т. нар. "стари" страни в ЕС.

След като страната ни изпълнява тежки условия, включително и за Шенген, е редно българите да бъдат третирани като пълноправни европейски граждани и по отношение на храните и напитките, каза министърът.

Министърът съобщи, че през следващата седмица се очаква подписването на договор между Международния съвет за лов и опазване на дивата природа - МСЛОДП (CIC), Световната организация за контрол върху здравето на животните - СОКЗЖ (OIE) и България за създаването у нас на Световен референтен център за диагностика на заболявания по животните.

В света има само една сходна лаборатория и тя е в Канада, отбеляза министърът.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Земетресение от 4 по Рихтер разтърси бреговете на гръцкия остров Халки

Земетресение от 4 по Рихтер разтърси бреговете на гръцкия остров Халки

Свят Преди 27 минути

Няма данни за пострадали или нанесени материални щети след подземния трус в югоизточната част на архипелага

Двегодишно дете почина, а осем души са ранени при нови руски атаки с дронове срещу Киев

Двегодишно дете почина, а осем души са ранени при нови руски атаки с дронове срещу Киев

Свят Преди 42 минути

Спасителните операции в село Мила продължават след опустошителния удар по склад за боеприпаси, отнел живота на десетки

След потопа в Струмяни: Общината зове за доброволци, водата остава негодна за пиене

След потопа в Струмяни: Общината зове за доброволци, водата остава негодна за пиене

България Преди 2 часа

Водоподаването в засегнатите села е възстановено, но водата от чешмите остава негодна за пиене до излизане на новите лабораторни проби

27 души загинаха при сблъсък между камион и микробус в Зимбабве

27 души загинаха при сблъсък между камион и микробус в Зимбабве

Свят Преди 2 часа

Членове на християнска общност са пътували за конференция, когато превозното им средство се запалило след челен удар

Втори инцидент с пострадал турист в Пирин за деня, изпратиха въздушна линейка

Втори инцидент с пострадал турист в Пирин за деня, изпратиха въздушна линейка

България Преди 4 часа

След сутрешната акция за пострадал лекар от планинската служба, нов сигнал за 56-годишен мъж вдигна по тревога спасителите в Банско

МААЕ: Ниските запаси от гориво застрашават окупираната Запорожка АЕЦ в Украйна

МААЕ: Ниските запаси от гориво застрашават окупираната Запорожка АЕЦ в Украйна

Свят Преди 4 часа

Международната агенция за атомна енергия предупреждава за реален риск от пълно прекъсване на захранването на най-голямата централа в Европа до 10 дни

31-годишната Джъстъс Кели спечели титлата „Мис САЩ 2026

Исторически триумф: 31-годишна омъжена майка е новата „Мис САЩ 2026“

Любопитно Преди 4 часа

31-годишната Джъстъс Кели спечели титлата „Мис САЩ 2026“, превръщайки се в първата омъжена жена, майка и състезателка над 30 години с короната. Приемната майка и защитник на детски каузи доказва, че жените не трябва да избират между семейство и мечти

Опасно време в Гърция: Очакват се силни ветрове и много висок риск от пожари

Опасно време в Гърция: Очакват се силни ветрове и много висок риск от пожари

Свят Преди 5 часа

В някои части на Егейско море вятърът се очаква да бъде със сила от 8 до 9 степен по скалата на Бофорт

принцеса Ингрид Александра

Принцеси и бъдещи кралици - една от най-коментираните теми на лятото

Свят Преди 5 часа

От суровото военно обучение в Испания и Дания до реформите в престолонаследието – историята, настоящето и бъдещето на младите дами от кралските дворове

Прокуратурата разследва сблъсъка между двамата началници в МВР-Габрово

Прокуратурата разследва сблъсъка между двамата началници в МВР-Габрово

България Преди 5 часа

От МВР потвърждават за остър вербален спор между Илиян Иванов и Цветан Петков, но категорично отричат да е имало бой

Лечебната сила на морето: 4 ползи, за които не подозирате

Лечебната сила на морето: 4 ползи, за които не подозирате

Любопитно Преди 6 часа

Гръцкият учен Хипократ е лекувал пациентите си с богати на минерали бани. Днес съвременната наука потвърждава, че морската вода и въздух действат като естествен антибиотик, подобряват съня, отпускат мускулите и балансират целия организъм

Кралица Соня скърби за Харалд V на годишнината от сватбата им

Кралица Соня скърби за Харалд V на годишнината от сватбата им

Свят Преди 6 часа

Кралят почина на 89 години само ден преди 58-ата годишнина от сватбата им

Остър спор между двама началници в МВР-Габрово

Остър спор между двама началници в МВР-Габрово

България Преди 6 часа

Случаят е докладван на ръководството на МВР, проверяват се обстоятелствата

Крум Зарков

БСП потвърди подкрепата си за Илияна Йотова за президент

България Преди 7 часа

"Ще влезем в разговорите за това кого Йотова предлага за вицепрезидент", заяви Крум Зарков

Бойко Борисов

Бойко Борисов: Без обединение вдясно партийните кандидатури нямат шанс на президентските избори

Свят Преди 7 часа

Лидерът на ГЕРБ заяви, че партията все още обсъжда своя кандидат и призова за „разум“

Вдигнаха медицински хеликоптер за пострадал лекар в Пирин

Вдигнаха медицински хеликоптер за пострадал лекар в Пирин

България Преди 7 часа

Мъжът е получил фрактура на крака при преход в района на връх Газей, съобщиха от ПСС