Меркел печели сърцата на германците със своя сдържан стил на поведение
Меркел печели сърцата на германците със своя сдържан стил на поведение   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Преди десетина години Ангела Меркел бе известна на германците главно със забележително лошата си прическа, заради която беше обект на шеги.

Днес, като канцлер на Германия, тя е смятана за най-силната жена на планетата - и сега тя е човекът, който си позволява да пуска шеги.

Четири години след като стана лидер на Германия и с нов мандат след изборите в неделя, внимателно коафираната Меркел казва в телевизионен клип, че една от поуките, които е научила на поста, е "колко важна може да бъде прическата".

Лидерката на Християндемократическия съюз (ХДС) може да си позволи да се шегува с косата си.

Предпазливият, но компетентен лидерски стил й спечели трайно висока популярност

от 2005 г. насам и след една скучновата предизборна кампания, изглежда съвсем нормално, че тя победи съперника си, външния министър Франк-Валтер Щайнмайер, представител на център-лявото пространство, на изборите в неделя.

Меркел и Щайнмайер, водач на Социалдемократическата партия (ГСДП), управляват заедно в "голяма коалиция" от 2005 г.

В условията на финансовата криза, германците сякаш намират утеха в спокойния, сдържан стил на Меркел: 55-годишната канцлерка предпочита да изслушва и да обмисля преди да предприеме някакво действие; в телевизионния си клип определи като своя силна страна "способността да не се съгласява с всичко".

Тя не е направила нито една голяма грешка, смята Ула Бок, социолог в берлинския Свободен университет.

Когато в нейната ляво-дясна "голяма коалиция" възникнат спорове, Меркел често ги оставя да се решат от само себе си, без да се намесва.

На световната сцена, тя не се смути от първоначалните критики, че правителството й не полага усилия, за да стимулира икономиката. Сега, двата пакета с мерки за стимулиране, на стойност около 80 млрд. евро (118 млрд. долара), изглежда дават добри резултати.

За четвърта поредна година списание "Форбс" обяви Меркел за най-силната жена на света и малцина биха оспорили тази нейна титла като лидер на третата по големина икономика в света.

Началото на кариерата й не звучи обещаващо

Родена като Ангела Доротеа Каснер в Хамбург на 17 юли 1954 г. - най-голямото от три деца в семейството - Меркел израства в Източна Германия.

Тя влиза в политиката чак към средата на 30-те си години, когато комунистическата система се разпада и след като получава научна степен по физика от Лайпцигския университет.

С голямо удоволствие работих като физик, каза Меркел неотдавна. Но след като стената падна, политиката се превърна в моята страст, допълва тя.

До рухването на стената през 1989 г. Меркел работи в Академията на науките на Източна Германия; тогава се включва в политическата група Демократичен пробив.

Ангела Меркел става зам.-говорител през 1990 г. на първото и  единствено демократично избрано правителство на Източна Германия.

По-късно същата година е избрана в парламента на обединена Германия от Християндемократическия съюз (ХДС) на тогававшния  канцлер Хелмут Кол. Кол, който става неин политически покровител, вкарва Меркел директно в кабинета си като министър по въпросите на жените. Четири години  по-късно я прави министър на околната среда.

Меркел зае ключовия пост генерален секретар на партията, когато тя загуби  властта през 1998 г. С твърд и безмилостен подход, тя успя да се освободи тихомълком от няколко потенциални свои съперници и публично скъса с Кол на следващата година, след като той се замеси в скандал с партийно финансиране.

Това й помогна да спечели лидерския пост в ХДС през 2000 г.

През 2002 г. Меркел се оттегли в полза на лидера на ХСС, който бе издигнат като кандидат на десницата за канцлер и загуби изборите същата година.

През 2005 г. Ангела Меркел стана канцлер на Германия.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

България Преди 1 час

Според съда съществува опасност да се укрие или извърши друго престъпление

БНБ отговори на въпросите за еврото

БНБ отговори на въпросите за еврото

България Преди 1 час

Дизайнът на евромонетите с българска национална страна е одобрен

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

България Преди 2 часа

По случая е образувана проверка и е съставен констативен протокол

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Свят Преди 3 часа

Потребители публикуват кратки видеа, в които "не казват за кого ще гласуват", а на заден план се чува песента "Доведи конете, Симионе"

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

България Преди 3 часа

Бившият конституционен съдия Константин Пенчев е предложен за негов заместник

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

България Преди 3 часа

До тук се стигна след напрежението снощи в Хасково

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

Свят Преди 3 часа

Невероятно е, че зашеметяващите загуби на хора и оборудване все още не са спрели руската армия

<p>Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение&nbsp;</p>

Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение от 1,74 по скалата на Рихтер

Любопитно Преди 3 часа

Не само феновете на Тейлър Суифт могат да предизвикват миниземетресение, доказаха учени

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Любопитно Преди 3 часа

Международната обстановка допълнително се нагнетява и от митническата политика на Тръмп

11 кандидати ще се борят за президентския пост в Румъния

11 кандидати ще се борят за президентския пост в Румъния

Свят Преди 3 часа

Сред тях са четирима независими и седем, издигнати от партии

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

България Преди 4 часа

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" работи съгласно графика за електропроизводство

Задържаха за 24 часа баща, ударил двете си деца

Задържаха за 24 часа баща, ударил двете си деца

Свят Преди 4 часа

По случая е образувано досъдебно производство

<p>Съперничещи си лагери в битката за нов папа</p>

Кардиналите на кръстопът: Какво следва след смъртта на папа Франциск

Свят Преди 4 часа

Подробности четете в следващите редове

<p>Глобиха TikTok с 530 милиона евро</p>

TikTok е глобен с 530 милиона евро за нарушение на лични данни

Свят Преди 4 часа

На TikTok е разпоредено да приведе дейността си в съответствие с регламента в срок от шест месеца

<p>Обявиха АзГ за крайнодясна екстремистка организация&nbsp;</p>

Германската разузнавателна служба обяви АзГ за крайнодясна екстремистка организация

Свят Преди 4 часа

Шолц призова към предпазливост по отношение на евентуална забрана на АзГ