Жан-Клод Юнкер получи мандат за преговори да оглави ЕК
Жан-Клод Юнкер   
Източник: ЕПА/БГНЕС
5

К онференцията на президентите в Европейския парламент (ЕП) даде на бившия премиер на Люксембург – Жан-Клод Юнкер, мандат за преговори по кандидатурата му за председател на Европейската комисия.

Конференцията на президентите включва политическото ръководство на ЕП и водачите на политическите групи от досегашния мандат на институцията. Тя поиска от държавните и правителствените ръководители, които ще се съберат на извънредно заседание тази вечер, да дадат на номинирания от ЕНП Юнкер ясен мандат да преговаря с останалите политически сили.

Лидерът на социалистите Ханес Свобода коментира, че ЕНП остава най-голямата парламентарна група, затова нейният претендент има пълното право да започне да търси мнозинство за кандидатурата си.

Процедурата предвижда Юнкер или друг кандидат да бъде излъчен от Европейския съвет, а след това да бъде одобрен от ЕП с гласовете на 50% от евродепутатите плюс един глас.

Въпреки, че се ползва с подкрепата на най-голямата група в новия Европарламент,

изборът на Юнкер съвсем не е сигурен.

Свобода заяви, че социалистите ще го подкрепят, само ако представи управленска програма, насочена към нуждите и тревогите на европейците.

Германският канцлер Ангела Меркел потвърди подкрепата на ръководения от нея Християндемократичен съюз за кандидатурата на Юнкер, но добави, че нито една партия няма мнозинство в новия европарламент, предаде Ройтерс. Меркел каза, че ще са необходими преговори и компромис, за да се определи кой ще ръководи ЕК.

Унгарският премиер Виктор Орбан, макар и член на ЕНП, заяви, че няма да подкрепи кандидатурата на Юнкер.

Премиерите на Великобритания и Швеция – Дейвид Камерън и Фредрик Рейнфелд, също са против.

Камерън настоя пред десетина лидери на ЕС да не се оставят да бъдат подведени от ЕП при избирането на кандидат за председател на ЕК, предаде Ройтерс. В серия от телефонни разговори вчера и днес той подчерта, че именно националните лидери трябва да кажат кого искат на този висок пост, а не да се оставят да им бъде наложен кандидат, подкрепян от Европарламента.

Британският премиер настоява лидерите първо да определят кои са най-важните реформи, които трябва да бъдат извършени, и после да изберат подходящ шеф на Еврокомисията.

Според Камерън

Юнкер е твърде федералистки настроен

и може да се окаже спънка пред амбициите му да преформулира отношенията между Лондон и ЕС, отбелязва Ройтерс.

Тази вечер не е моментът за вземане на решение,

заяви френското президентство, цитирано от АФП. В изявлението на Елисейския дворец се казва, че при избора на кандидат за председател на ЕК трябва да се вземат предвид изборните резултати от евровота и факта, че ЕНП получава най-много депутати, а Юнкер е неин кандидат. Франция би искала обаче изборът да не опира само до личност, а и до програма. Затова не е изключено изборът да не е Юнкер, предупреждава френското президентство.

След като получи мандат за преговори, Юнкер ще трябва да си осигури подкрепата на 190 депутати от групата на социалистите в ЕП и на 60 депутати от Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ), за да смекчи ефекта от евентуално „дезертьорство“ при гласуването на кандидатурата му през октомври, каза за АФП представител на ЕП.

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
- Ти ми харесваш като личност! - Да, ама си видял само едната!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Литва, Латвия и Естония синхронизираха електропреносните си мрежи с ЕС

Литва, Латвия и Естония синхронизираха електропреносните си мрежи с ЕС

Свят Преди 9 минути

Те са бивши съветски републики, които през 2004 г. се присъединиха към ЕС и НАТО

Европейци се представиха за доброволци от НПО, помагащи на мигранти

Европейци се представиха за доброволци от НПО, помагащи на мигранти

България Преди 23 минути

Срещу европейските граждани е образуван заявителски материал

Мъж загина при пожар в дома си в Свиленградско

Мъж загина при пожар в дома си в Свиленградско

България Преди 1 час

Той бил е трудно подвижен и рядко е напускал жилището си

Какво се случва с тялото ви, ако ядете пица всеки ден?

Какво се случва с тялото ви, ако ядете пица всеки ден?

Любопитно Преди 1 час

Пицата е едно от най-популярните ястия по света

Гуцанов: Няма да има вдигане на данъци, нито орязване на социалните придобивки

Гуцанов: Няма да има вдигане на данъци, нито орязване на социалните придобивки

България Преди 2 часа

Той заяви, че бюджетът най-вероятно ще бъде готов през следващата или по следващата седмица

Недялко Йорданов: Първото ми стихотворение беше за баща ми

Недялко Йорданов: Първото ми стихотворение беше за баща ми

Любопитно Преди 2 часа

Поетът и драматург в подкаста „Мон Дьо: Храмът на историите”

Възрастен мъж е в тежко състояние след пожар

Възрастен мъж е в тежко състояние след пожар

България Преди 2 часа

Огънят възникнал в дома му в Бургас докато се опитвал да приготви закуска

<p>Мощно земетресение разлюля редица държави в Карибския регион</p>

Мощно земетресение разлюля редица държави в Карибския регион, предупреждения за цунами

Свят Преди 3 часа

Най-малко 326 души са съобщили на USGS, че са усетили труса

Пожар гори в птицеферма в Чирпанско (ВИДЕО)

Пожар гори в птицеферма в Чирпанско (ВИДЕО)

България Преди 4 часа

Гъстият дим се вижда от автомагистрала "Тракия“, но към момента няма въведено ограничение на движението

<p>Кой филм спечели голямата награда на Гилдията на продуцентите в САЩ</p>

Филмът "Анора" спечели голямата награда на Гилдията на продуцентите в САЩ

Любопитно Преди 4 часа

Режисьорът Шон Бейкър беше отличен с голямата награда на Гилдията в САЩ

Израел разширява операцията си на Западния бряг

Израел разширява операцията си на Западния бряг

Свят Преди 5 часа

Армията, полицията и разузнавателните служби започнаха антитерористична операция в Дженин на 21 януари

Йорданка Христова, Ивет Лалова, Захари Карабашлиев и Маги Халваджиян журират “Като две капки вода за всяко дете”

Йорданка Христова, Ивет Лалова, Захари Карабашлиев и Маги Халваджиян журират “Като две капки вода за всяко дете”

Любопитно Преди 5 часа

В благотворителния епизод ще стане ясен и първият участник от сезон 13 на любимото шоу за звездни имитации

МВР и РЗИ с акция в нощни клубове в Габрово, има задържани

МВР и РЗИ с акция в нощни клубове в Габрово, има задържани

България Преди 5 часа

Проверката на заведенията e започналa в 01:30 часа

МВнР с важна информация за пътуващите през Белград

МВнР с важна информация за пътуващите през Белград

Свят Преди 6 часа

В неделя (9 февруари) е обявена седемчасова блокада на мост "Газела" в сръбската столица

<p>Семейство от Великотърновско получи огромна сметка за вода</p>

Семейство от Великотърновско получи 1100 лева сметка за вода

България Преди 6 часа

От ВиК казват, че има авария, която хората сами трябва да оправят

<p>Тръмп има конкретен план за прекратяване на войната в Украйна</p>

NYP: Тръмп и Путин са разговаряли за прекратяване на войната в Украйна

Свят Преди 7 часа

Президентът на САЩ заяви, че винаги е бил в добри отношения с руския държавен глава и има конкретен план