Германия: Консервативната коалиция пое управлението
55-годишната Ангела Меркел и 48-годишният Гидо Вестервеле след гласуването в Бундестага   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Гм манският парламент - Бундестагът - гласува доверие на канцлера Ангела Меркел за нов четиригодишен мандат. Преди месец тя спечели убедително парламентарните избори и нейната консервативна коалиция има убедително мнозинство.

Меркел, най-влиятелната жена в света според няколко поредни класации на сп. "Форбс", беше одобрена с 323 гласа в 622-членния Бундестаг - долната камара на парламента.

Канцлерът и 16-членното й правителство от Християндемократическия съюз (ХДС), баварския му съюзник Християнсоциален съюз (ХСС) и Свободната демократична партия - либерали (СвДП) полагат клетва по-късно днес.

Атракциите в него са от СвДП. Председателят на либералите от СвДП Гидо Вестервеле ще е вицекнацлер и външен министър. Той няма опит във външната политика, но е доказал политическите си качества. Брилянтен, пламенен оратор, той ще е първият шеф на дипломация в Европа, който не крие, че е хомосексуален.

Филип Рьослер, 36-годишен виетнамец - сирак, осиновен от немско семейство, когато е бил на 9 месеца, ще е министър на здравеопазването.

Основни фигури във второто правителство на Меркел са Волфганг Шойбле, Райнер Брюдерле, Карл-Теодор цу Гутенберг и, разбира се, Вестервеле.

Волфганг Шойбле, 67 год., (ХДС), ще е министър на финансите. До сега беше министър на вътрешните работи, а вече държи стратегическия портфейл. Бившият министър на финансите Пеер Щайнбрюк бе единственият, който заедно с канцлера имаше право на вето в правителството.

Шойбле няколко пъти е бил министър, специалист е по въпросите на вътрешната сигурност и имиграцията. Изигра важна роля при обединението на Германия, по-конкретно за обединяването на полицейските сили. Юрист по образование, Шойбле е парализиран от 1990 г. след покушение и се придвижва с инвалидна количка.

Министерството на икономиката оглавява Райнер Брюдерле, 64-годишен (СвДП). Той е специалист по малки и средни предприятия, много директен е в говоренето си. От 1983 г. е председател на Свободната демократическа партия в провинция Райнланд-Пфалц, където над 10 години е министър на икономиката.

Министър на отбраната стана Карл-Теодор цу Гутенберг, 37-годишен (ХСС). Влезе в правителството през февруари, когато зае поста министър на икономиката.

Той е барон, произхожда от старо католическо семейство от Бавария, бързо се наложи като новия любимец на германската десница.

Първото, което Меркел ще направи като глава на новото правителство, ще бъде да посети Париж още днес, за да разговаря с френския президент Никола Саркози.

Утре тя трябва да участва в Европейския съвет в Брюксел, където лидерът на свободните демократи Гидо Вестервеле ще направи дебют като външен министър.

Коалиционното споразумение беше подписано в понеделник след триседмични преговори.

Десноцентристкото правителство идва на власт след управлението на широката коалицията на ХДС с Германската социалдемократическа партия (ГСДП), която претърпя рекордна загуба на изборите на 12 септември.

Меркел заяви пред съпартийци, че предложенията, по които ХДС се споразумя със СвДП, ще помогнат за преодоляване на икономическата криза. Тя обаче предупреди, че бъдещето на Германия остава непредвидимо.

Основните точки в коалиционното споразумение са намаляване на данъците с 24 млрд евро, реформа на финансирането на здравната система и намаляване на задължителната военна служба от девет на шест месеца.

По традиция най-силната парламентарна фракция предложи снощи кандидатура за председател на Бундестага. Фракцията на ХДС/ХСС, издигна досегашния председател, 60-годишният Норберт Ламерт, за когото гласуваха 84,6% от всичките 622 депутати.  
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кой ще присъства на Деня на победата в Москва през 2025 г.

Кой ще присъства на Деня на победата в Москва през 2025 г.

Свят Преди 8 минути

ЕК призова държавите от ЕС и кандидатите за присъединяване да не участват в парада на 9 май в Москва

Община Поморие: Няма нефтени разливи на плажовете в града

Община Поморие: Няма нефтени разливи на плажовете в града

България Преди 22 минути

Не се установява разлив, замърсяване или бедствие, посочват оттам

Летището в Тел Авив е временно затворено след ракетен удар от Йемен

Летището в Тел Авив е временно затворено след ракетен удар от Йемен

Свят Преди 2 часа

Ракета пада в летищния комплекс за първи път

Тръмп предизвика гнева на католиците със снимката му като папа

Тръмп предизвика гнева на католиците със снимката му като папа

Свят Преди 2 часа

Конклавът се събира на 7 май, за да избере новия папа

<p>Румънски кандидат-президент не беше допуснат до гласуване</p>

"Кой ме наказва?": Румънски кандидат-президент не беше допуснат до гласуване

Свят Преди 3 часа

Той обяснява, че е гласувал в същата секция и на изборите през 2019, и на тези през 2024 г.

<p>Тротинетка прати тийнейджър в болница</p>

Тийнейджър е в реанимация след падане от тротинетка

България Преди 3 часа

От удара момчето е получило фрактури на черепа и дясна ключица

Вярващи се стичат за поклонение пред мощите на Свети Георги Победоносец

Вярващи се стичат за поклонение пред мощите на Свети Георги Победоносец

България Преди 3 часа

До Гергьовден мощите са изложени в лозенския храм “Свети Атанасий”

<p>Чехия посрещна &quot;лидера на свободния свят&quot;&nbsp;</p>

Чехия посрещна "лидера на свободния свят" – Зеленски отново в Прага

Свят Преди 4 часа

Зеленски посети за последно Прага през юли 2023 г.

Путин: Не се е налагало да използваме ядрени оръжия... и се надявам, че няма да се наложи

Путин: Не се е налагало да използваме ядрени оръжия... и се надявам, че няма да се наложи

Свят Преди 4 часа

Путин казва, че Русия има силата и средствата да доведе конфликта в Украйна до "логичен завършек"

"Forbidden Stories" разкрива тайните на руския затвор Таганрог

"Forbidden Stories" разкрива тайните на руския затвор Таганрог

Свят Преди 4 часа

Един от най-зловещите центрове за задържане на Русия е този в Таганрог

Президентът на Малдивите постави рекорд с 15-часова пресконференция

Президентът на Малдивите постави рекорд с 15-часова пресконференция

Свят Преди 4 часа

Около 20 журналисти са присъствали на пресконференцията

Чарлз III ще присъства на военния парад за Деня на победата в Лондон

Чарлз III ще присъства на военния парад за Деня на победата в Лондон

Свят Преди 5 часа

Възпоменателните събития ще завършат с концерт в присъствието на краля и кралицата

Снимката е илюстративна

Нефтени петна заляха плажната ивица в Поморие

България Преди 5 часа

Замърсяването обхваща близо трикилометрова зона в района на Стария град

<p>Ескалация&nbsp;в Газа: Израел изпрати&nbsp;повиквателни на хиляди войници от резерва</p>

Ескалация на конфликта в Газа: Израел решава дали да разшири военната си операция

Свят Преди 5 часа

Военен служител заяви, че властите вече са изпратили повиквателни на хиляди войници от резерва

Сърна изскочи на пътя и причини тежка катастрофа в Хърватия

Сърна изскочи на пътя и причини тежка катастрофа в Хърватия

Свят Преди 6 часа

Двама души са загинали, а 31 са ранени