Франция и Германия: 50 г. от договора за приятелство
Френският президент Франсоа Оланд и германският канцлер Ангела Меркел   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Франция и Германия отбелязват днес 50-годишнината от подписването на Елисейския договор - пакта за приятелство между бившите заклети врагове, "бетонирал" помирението им след Втората световна война, съобщават ДПА и Ройтерс.

Началото на празненствата беше дадено още вчера, когато германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд се срещнаха в Берлин с 200 френски и германски студенти.

В днешния ден на тържествени церемонии лидерите на двете държави ще произнесат речи по повод подписването на договора на 22 януари 1963 г. от генерал Шарл дьо Гол и канцлера Конрад Аденауер.

За днес е предвидено също общо заседание на правителствата от двете страни, както и съвместна френско-германска парламентарна сесия в сградата на  Райхстага.

Подписаният преди 50 години в Елисейския дворец договор задължава двете страни да свикват редовни министерски срещи и консултации по важни въпроси от областта на външната политика, отбраната и сигурността, младежта и културата, отбелязва Франс прес.

Тази цел обаче нерядко им убягва. Докато Франция поведе военните кампании в Либия и Мали, обременена от вината за Втората световна война Германия сведе ролята си до тази на наблюдател или - в случая с Мали - предложи само логистична подкрепа.

Париж и Берлин имат разногласия както по въпроса как да се преодолее дълговата криза в еврозоната, така и в области като ядрената енергетика, на която Франция много разчита, а Германия смята да изостави в идните години.

Наред с това двете съседки могат да се похвалят и с множество успехи и най-вече с решаващата си функция на локомотиви на европейската интеграция - усилие, за което 27-членният Евросъюз получи символично Нобеловата награда за мир миналата година.

Те имат съществени дипломатически достижения като обмена на над 8 млн. студенти и хилядите партньорства между градове от двете страни.

Публикувано наскоро допитване показа, че макар двете страни да се възприемат една друга като важен европейски фактор, има още какво да се желае по отношение на близостта между народите им.

Според анкета на YouGov 58% от германците определят Франция като свой основен стратегически партньор в Европа, а 75% от французите казват същото за Германия.

Само 17% от германците обаче намират французите за "много приятни" и 39% - за "доста приятни". Едва 8% от французите смятат германските си съседи за "много приятни" и 32% - за "доста приятни".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Осъдиха турски шофьор на автобус, причинил катастрофа с четирима загинали

Осъдиха турски шофьор на автобус, причинил катастрофа с четирима загинали

България Преди 40 минути

Присъдата на Окръжен съд – Велико Търново не е влязла в сила и ще бъде протестирана

Съюзник на Тръмп положи клетва като президент на Хондурас

Съюзник на Тръмп положи клетва като президент на Хондурас

Свят Преди 1 час

Победата на Асфура осигурява на Тръмп още един съюзник в Латинска Америка

ICE ще охранява на Зимните олимпийски игри в Италия

ICE ще охранява на Зимните олимпийски игри в Италия

Свят Преди 2 часа

Това предизвика тревога в различни среди в Италия

Присъда от 19 години затвор за мъжа, убил момиче в Луковит

Присъда от 19 години затвор за мъжа, убил момиче в Луковит

България Преди 3 часа

Наказанието следва да се изтърпи при условията на строг режим

Защо икономическият мир на Тръмп е обречен?

Защо икономическият мир на Тръмп е обречен?

Свят Преди 3 часа

Неолибералните предложения за мир в Газа, Донбас и Голанските възвишения са обречени на провал

Тежка катастрофа с фенове на ПАОК в Румъния, много загинали

Тежка катастрофа с фенове на ПАОК в Румъния, много загинали

Свят Преди 3 часа

С микробус към Франция пътували 10 души

<p>Съюзник на Тръмп предупреждава за Антихриста в Париж</p>

Съюзник на Тръмп и технологичен милиардер предупреждава за Антихриста в Париж

Свят Преди 3 часа

"Чух повече за Антихриста през тези 45 минути, отколкото през целия си живот"

Китайският д-р Франкенщайн: От ГМО бебета до затвора

Китайският д-р Франкенщайн: От ГМО бебета до затвора

Любопитно Преди 3 часа

„Китайското генно редактиране ще завладее света, точно както вече направиха китайските електрически превозни средства“, прогнозира д-р Хъ Дзянкуей

<p>&quot;Граничен цар&quot;: Човекът зад имиграционната офанзива на Тръмп в Минеаполис</p>

Кой е Грег Бовино - човекът зад имиграционната офанзива на Тръмп в Минеаполис

Свят Преди 4 часа

Очакваното оттегляне на Грег Бовино идва на фона на засилен контрол, докато Тръмп изпраща "граничния цар" Том Хоуман в Минеаполис

Двамата загинали в жестоката катастрофа край Бургас били пияни

Двамата загинали в жестоката катастрофа край Бургас били пияни

България Преди 4 часа

Оцелялата 32 годишната водачка на "Фолксваген" е с отрицателна проба за алкохол

Български модел на OnlyFans е укрила 500 000 евро в Италия

Български модел на OnlyFans е укрила 500 000 евро в Италия

България Преди 5 часа

Двете инфлуенсърки – 30-годишна италианка и 46-годишна българка, са укрили общо 800 000 евро

Унгария и Словакия ще се борят за руския газ в съда на ЕС

Унгария и Словакия ще се борят за руския газ в съда на ЕС

Свят Преди 5 часа

Унгария и Словакия разчитат в голяма степен на руски енергийни доставки

Данните от КПК да отидат в ДАНС

Данните от КПК да отидат в ДАНС

България Преди 5 часа

Това реши правната комисия

Първият компютърен вирус навърши 40 години

Първият компютърен вирус навърши 40 години

Любопитно Преди 5 часа

Историята на братята Алви от Пакистан, които положиха началото на ерата на антивирусния софтуер

Снимката е илюстративна

Сексът, който ги уби: Как съвременните хора заличиха неандерталците

Любопитно Преди 5 часа

Ново изследване разкрива, че неандерталците може да не са изчезнали заради климата или войни, а просто да са били генетично „погълнати“ от нас. Сексът между видовете довел до пълно разреждане на ДНК-то им, докато родът им не се стопил в нашия

"Дискомбобулатор": Използвали ли са САЩ "тайно оръжие" при отвличането на Мадуро?

"Дискомбобулатор": Използвали ли са САЩ "тайно оръжие" при отвличането на Мадуро?

Свят Преди 5 часа

​Президентът на САЩ Доналд Тръмп споменава "тайното оръжие", което описва като "дискомбобулатор", но какво точно има предвид?