Ердоган с пет послания в сърцето на Европа
Реджеп Ердоган   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Т урският президент Реджеп Тайип Ердоган отправи общо пет послания в сърцето на Европа, пише днес в заглавие на първата си страница в. „Сабах“ по повод посланията на държавния глава, отправени към европейските лидери по време на разговорите преди срещата на върха на НАТО в Брюксел.

Основните срещи на Ердоган вчера бяха с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и председателя на Европейския съвет Доналд Туск; с новия президент на Франция Еманюел Макрон; с германския канцлер Ангела Меркел, както и за кратко – с американския президент Доналд Тръмп, пишат водещите турски издания.

Меркел разби илюзиите на Турция и Британия

Берлин: Ердоган се нуждае от враг

„Сабах“ обобщава петте основни послания на Ердоган, отправени в Брюксел към Европа:

- първото му искане е било организиране на среща на върха между Турция и ЕС (направено по време на тристранната среща с Юнкер и Туск)

- второто послание: ЕС да спазва обещанията си (на срещата с Юнкер и Туск)

- трето послание, отправено също на тристранната среща: съставянето на нова пътна карта с ЕС във връзка с преговорния процес на Турция за присъединяване към блока

- четвъртото искане, направено по време на разговорите с Меркел – да не бъдат укривани членове на Фетхуллахистката терористична организация (ФЕТО, която според Анкара стои зад опита за преврат през юли м. г.)

- петото послание на Ердоган към всички страни от ЕС: да не се правят разграничения между терористите.

„Сабах“ отбелязва, че тристранната среща с Юнкер и Туск е била първата среща след напрежението, възникнало по време на кампанията преди референдума за въвеждане на президентска система на управление в Турция, състоял се на 16 април. Ердоган е изтъкнал по време на разговорите, че пълноправното членство на Турция в ЕС е стратегическа цел за страната му.

В. „Миллиет“ посочва, че вчера

Ердоган за първи път се е срещнал с новия президент на Франция.

По време на разговорите, продължили 45 минути, са били обсъдени редица двустранни въпроси, сред които сътрудничеството в сферата на отбранителната промишленост, както и увеличаването на двустранния стокообмен до 20 млрд. евро.

Дискутирани са били проблемите, свързани с борбата срещу терористичните организации, сред които Кюрдската работническа партия (ПКК) и ДАЕШ („Ислямска държава“), пише „Сабах“. Изданието отбелязва, че Ердоган е подарил на Макрон книга за преврата в Турция на 15 юли, преведена на френски език.

„Хюриет“ пише, че по време на

срещата на Ердоган с Меркел, продължила 30 минути,

са били обсъдени редица въпроси, сред които развитията в Сирия, искането на Турция Германия да ѝ предаде членове на ФЕТО, намиращи се на германска територия, както и въпросът, свързан с разрешаването на посещения на германски депутати при военните от Бундесвера в турската ВВС Инджирлик.

Вестникът отбелязва, че Меркел е изтъкнала пред Ердоган двете си основни искания – за достъп на германските депутати до базата Инджирлик и за освобождаване на журналиста от германския в. „Велт“ Дениз Юджел, който бе арестуван в Турция през февруари.

„Сабах“ пише, че

„топла“ и приятелска кратка среща се е състояла между Ердоган и Тръмп,

по време на която и двамата често са се усмихвали. Към разговорите за кратко се е присъединила и британската министър-председателка Тереза Мей.

В Брюксел Ердоган бе придружаван от външния министър Мевлют Чавушоглу, от министъра на енергетиката Берат Албайрак и министъра на отбраната Фикри Ъшък, отбелязва „Сабах“.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Голям пожар избухна между Розино и Кърнаре

Голям пожар избухна между Розино и Кърнаре

България Преди 7 минути

Най-вероятната причина е искра от преминаващ влак

Борисов: Има ли заплаха? Ако няма проблем, защо не свикват КСНС?

Борисов: Има ли заплаха? Ако няма проблем, защо не свикват КСНС?

България Преди 2 часа

Борисов: Аз през Австрия разбирам, че от австрийските служби има сигнали до българските

Ивкова: РЗИ няма да бъдат закривани

Ивкова: РЗИ няма да бъдат закривани

България Преди 4 часа

Ивкова: Ще се слеят управленските процеси, няма да се закриват центрове или филиали в страната

Румен Радев работи, за да изкара България от „сивия списък“

Румен Радев работи, за да изкара България от „сивия списък“

България Преди 4 часа

Министър-председателят специално открои значението на инициативата на кабинета – „Сигма“

Уволняват ръководството на Националната банка на Украйна

Уволняват ръководството на Националната банка на Украйна

Свят Преди 5 часа

Това става на фона на ново разследване на антикорупционните органи в страната

Задействаха BG-ALERT заради горски пожар край Медвен

Задействаха BG-ALERT заради горски пожар край Медвен

България Преди 5 часа

Два хеликоптера AS 532 AL Cougar от състава на 24-та авиационна база - Крумово помагат за гасеното

КЗК обвини три фирми в картел за европейско финансиране

КЗК обвини три фирми в картел за европейско финансиране

България Преди 5 часа

В срок от 30 дни дружествата имат право да представят писмени възражения

Прецедент за 52 години: Намаляват мощността на 5-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ заради рекордния спад на Дунав

Прецедент за 52 години: Намаляват мощността на 5-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ заради рекордния спад на Дунав

България Преди 5 часа

От централата задействаха специална процедура за безопасност на ядрените мощности при екстремно засушаване

Трогателните планове на Хейдън Пенетиър за 37-ия ѝ рожден ден с нейната дъщеря Кая

Трогателните планове на Хейдън Пенетиър за 37-ия ѝ рожден ден с нейната дъщеря Кая

Любопитно Преди 5 часа

36-годишната звезда от „Герои“ и „Нашвил“ Хейдън Пенетиър е планирала да пътува до Германия, за да отпразнува 37-ия си рожден ден с дъщеря си Кая. Актрисата почина внезапно в Южна Каролина, а властите все още разследват причините за трагедията

При проверките на борси, тържища, складове и пазари инспекторите следят както произхода на продукцията, така и маркировката и придружаващите документи.

Над 500 проверки на плодове и зеленчуци за седмица

България Преди 6 часа

БАБХ откри липсващи документи за произход, нерегистриран обект и проблеми с обозначаването

Снимката е архивна

Безпрецедентна кражба на най-високия връх на Балканите: Изчезна табелата на Мусала

България Преди 6 часа

От метеорологичната станция призоваха за връщането на историческия знак и изключиха версията той да е паднал от вятъра

Пуснаха под домашен арест хванатия с дрога и бебе в колата, нахапали го дървеници

Пуснаха под домашен арест хванатия с дрога и бебе в колата, нахапали го дървеници

България Преди 6 часа

Преди дни Софийският градски съд го остави в ареста

Симона Ръждавичка, Ваня Запрянова и Мартин Кънев

Симона Ръждавичка, Ваня Запрянова и Мартин Кънев са новите водещи на “След Игрите”

Любопитно Преди 6 часа

Една игра. Три дигитални шоу програми. Един нов дигитален свят

Ерин Патерсън

Смъртоносният обяд с гъби: Жената, отровила роднините си, е отново в съда

Свят Преди 6 часа

Ерин Патерсън твърди, че процесът срещу нея за трите убийства е бил несправедлив, но прокурорът настоява тя никога да не излезе на свобода

Демерджиев: Българската прокуратура да покаже за кого работи

Демерджиев: Българската прокуратура да покаже за кого работи

България Преди 6 часа

По думите му проверките по сигнали трябва да се извършват съвестно и безпристрастно

Откриха 35 нелегални мигранти, натъпкани в микробус край Малко Търново

Откриха 35 нелегални мигранти, натъпкани в микробус край Малко Търново

България Преди 6 часа

Те са се самоопределили като афганистанци