Дилма Русеф като Уили Уонка
Дилма Русеф   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Бразилският президент Дилма Русеф се появява публично толкова рядко, откакто зае поста на 1 януари, че някои западни дипломати я наричат "Уили Уонка" по името на изолиралия се от света особняк от класическия роман "Чарли и шоколадовата фабрика".

Съветници казват, че незабележимостта на Русеф през първите шест седмици от нейното управление е съзнателно решение, целящо да създаде образ на тиха прилежност и строгост във време, когато тя извършва болезнени бюджетни съкращения, за да гарантира, че бразилската икономика ще продължи по пътя на забележителния успех.

Този подход контрастира с поведението на харизматичния й и често нетактичен предшественик Луис Инасиу Лула да Силва. Промяната се приема добре от мнозина бразилци, особено от средната и по-висшата класа, които първоначално бяха сред тези, които бяха най-скептично настроени към нея, но сега виждат в нея по-зрял и изискан представител на Бразилия на световната сцена.

Малцината, които са се срещали с Русеф, казват, че като цяло са впечатлени от трудовата й етика на държавен служител професионалист и вниманието към детайлите.

Тя също така показва неочаквана способност да очарова своите противници и скептици, сред които профсъюзни лидери, разгневени от политиките й на икономии.

Русеф обаче рискува да бъде сметната за надменна. Дори нейни сътрудници признават, че е нужно тя да стане по-достъпна в близките месеци, за да изгради връзка с общество, което като цяло я харесва, но не я обича.

"Русеф е приятна изненада. Тя отрано се налага като лидер и компетентна личност, но е нужно да поработи върху своя образ", казва политическият анализатор Жозе Лусиану Диаш.

Тревога буди това, че във време, когато се очаква бразилската икономика да претърпи забавяне тази година, а високата инфлация започва да стопява заплатите, Русеф би могла бързо да загуби подкрепата на своето ядро от работническата класа.

"Без обществена подкрепа и най-малката криза би могла да се превърне в бедствие", казва Диаш.

Някои също така се безпокоят, че изолацията на Русеф всъщност не е планирана тактика, а е признак за неопитен лидер, който никога преди не е заемал държавна длъжност. Изправена пред несигурна подкрепа в Конгреса, тя вече изглежда, че снишава амбициите си за някои реформи като преразглеждането на данъчния кодекс.

Русеф не е Лула, но има собствен чар

След като Лула издигна сравнително неизвестната бивша ръководителка на канцеларията си като свой предпочитан кандидат на президентските избори миналата година, стана ясно, че Русеф ще трябва да си изгради собствен, не толкова бляскав образ. Лула, който е бивш профсъюзен лидер, обикаляше света и омайваше публиката с народния си чар и с изобличаването на глобалните икономически елити. Негово беше и прословутото изказване, че "синеоки бели хора" са предизвикали кризата през 2008-2009 г.

Той изкара два мандата, превръщайки се в най-популярния президент на Бразилия.

За разлика от него Русеф е дала досега само една пресконференция. Единствената й значима публична изява беше миналия месец, когато тя посети щата Рио де Жанейро, след като тежките наводнения там убиха над 800 души. И дори тогава тя се срещна за кратко с пострадали, като предложи сдържана подкрепа.

Вместо това тя прекарва повечето време затворена в кабинета си на третия етаж и затвърждава репутацията си на строг и педантичен ръководител.

"Тя се задълбочава до удивителна степен", каза министърът на селското стопанство Вагнер Роси.

Роси се спомни как не бил напълно подготвен за неотдавнашен разговор с Русеф за изпитващи финансови трудности производители на ориз. След срещата тя била безцеремонна. "Това не е достатъчно. Вие изоставате от проблема. Нужно е да го изпреварите", отвърнала Русеф по думите на Роси.

Най-висшият й военен сътрудник генерал Жозе Елиту Карвалю Сикейра официално омаловажи нарушенията на правата на човека по време на военната диктатура в Бразилия от 1964 до 1985 г. Русеф, която е била изтезавана и хвърлена в затвора от режима в годините си на лява партизанка, веднага привика в кабинета си генерала с четири звезди. Той се извини.

Когато профсъюзни лидери шумно настояваха за повишаване на минималната заплата, което щеше да провали плановете на Русеф за икономии, тя отказа да отстъпи, въпреки че обиди ключови поддръжници.

В този случай обаче тя показа и една по-мека своя страна, за която не знаеха дори някои от сътрудниците й. На годишно честване на нейната Партия на трудещите се тя хвана за ръката лидера на най-големия профсъюз в страната, усмихна се и стеснително попита: "Сърдите ли ми се?" После обясни, че просто нямало пари за повишаване на минималната заплата.

Замаскирано предупреждение от Лула

Готовността на Русеф да се бие със съюзниците си води до обтягане на отношенията с главния й коалиционен партньор - партията "Бразилско демократично движение", чиито кандидати за правителствени постове бяха отхвърлени за сметка на технократи професионалисти.

Контролни държавни органи казват, че тази стратегия би могла да доведе до по-ефективно управление и вероятно до намаляване на сериозните скандали, които периодично разтърсваха правителството на Лула.

Има обаче ясни признаци, че нейният подход ще трябва да претърпи развитие, ако тя иска поддръжниците й да останат доволни.

Няколко законодатели от нейната коалиция са недоволни, че остават пренебрегнати, и обмислят протестен вот тази седмица срещу предложението на правителството за минималната заплата. Някои бизнес лидери, които искат спешни мерки за спиране на намаляващото тяхната конкурентоспособност повишаване на валутата, се оплакват в неофициални разговори, че Русеф ги пренебрегва.

Дори Лула, който, откакто напусна поста, остава извън центъра на вниманието, изпрати миналата седмица замаскирано послание на Русеф. "Когато нещата са зле, е нужно да излезеш на улицата", каза той за в. "Фоля ди Сао Пауло".

"Ако има нещо, от което не се страхувам, това е народа", заяви Лула.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Експерт за заглушителя в София: Може да спира дронове и дистанционно активирани бомби

Експерт за заглушителя в София: Може да спира дронове и дистанционно активирани бомби

България Преди 47 минути

Според Павел Петров устройството вероятно е предназначено за защита на автомобил или охраняван кортеж и може да блокира различни радиосигнали.

Градушка с размери около 2 см удари София

Градушка и порой удариха София: Каква е ситуацията след стихията

България Преди 1 час

Няма данни за пострадали хора, а повечето сигнали за паднали дървета и завирени улици са обработени за около час

Парламентът обсъжда промените в Закона за държавния служител

Парламентът обсъжда промените в Закона за държавния служител

България Преди 1 час

Предлага се да бъде създаден специален списък на длъжностите, определени като такива с висок корупционен риск

Петролен танкер е ударен от неидентифициран снаряд край бреговете на Оман

Петролен танкер е ударен от неидентифициран снаряд край бреговете на Оман

Свят Преди 2 часа

Ударът е повредил машинното отделение на кораба, но екипажът е в безопасност

Торнадо рани 26 души и нанесе щети в Южна Франция

Торнадо рани 26 души и нанесе щети в Южна Франция

Свят Преди 2 часа

Около 2800 домакинства останаха без ток, а няколко пътища бяха блокирани от паднали клони

,

10 тайни и загадъчни места, които можете да откриете в Google Earth

Любопитно Преди 2 часа

От гигантски геоглифи в пустинята до изгубени градове и военни тайни – сателитните снимки на Google Earth разкриват изумителни аномалии. Ето 10 от най-загадъчните места на планетата заедно с техните точни географски координати

7 ефективни начина за лимфен дренаж, които не включват масаж

7 ефективни начина за лимфен дренаж, които не включват масаж

Любопитно Преди 2 часа

Разходките, диафрагмалното дишане, плуването и компресията могат да подпомогнат естественото движение на лимфата

Човекът с желязната маска: Кой е бил най-тайнственият затворник на Краля Слънце

Човекът с желязната маска: Кой е бил най-тайнственият затворник на Краля Слънце

Любопитно Преди 2 часа

Историята за Човека с желязната маска не е просто художествена измислица. Мистериозният затворник на крал Луи XIV е съществувал наистина, а самоличността му – от кралски близнак до италиански дипломат – остава една от най-големите тайни

Жега и летни бури във вторник - температурите стигат до 36°

Жега и летни бури във вторник - температурите стигат до 36°

България Преди 2 часа

Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°

САЩ извадиха Сирия от черния списък със спонсори на тероризма

САЩ извадиха Сирия от черния списък със спонсори на тероризма

Свят Преди 10 часа

Премахва се също така определянето за глобална терористична структура на "Фронт ан Нусра"

Джартов: Пожарът край Хасковско е предизвикан от дете

Джартов: Пожарът край Хасковско е предизвикан от дете

България Преди 10 часа

Частичното бедствено положение ще бъде отменено, когато бъде локализиран пожарът

Лондон дава ноу-хау за стелт ракети на Украйна, Русия реагира

Лондон дава ноу-хау за стелт ракети на Украйна, Русия реагира

Свят Преди 11 часа

Бърнам: С удоволствие потвърждавам днес, че одобрих това искане

Издирват изчезнал човек след наводнението в Пещера

Издирват изчезнал човек след наводнението в Пещера

България Преди 12 часа

След проливните дъждове е затворен и пътят Пещера – Батак

Нетаняху: Иран се опита да убие един от синовете ми

Нетаняху: Иран се опита да убие един от синовете ми

Свят Преди 12 часа

Нетаняху има двама синове - Яир и Авнер

Никола Цолов ще кара болид от Формула 1 тази седмица

Никола Цолов ще кара болид от Формула 1 тази седмица

Любопитно Преди 13 часа

Цолов е лидер в генералното класиране във Формула 2

Стоян Колев избяга от домашния си арест в Бургас

Стоян Колев избяга от домашния си арест в Бургас

България Преди 13 часа

Бягството е установено този понеделник следобед