Ердоган ще пита Байъдн защо отношенията им са напрегнати
Източник: Thinkstock/Guliver
12

Т урският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че ще попита президента на САЩ Джо Байдън на предстоящата им среща този месец защо има напрежение в отношенията между двете държави, пише в. „Хюриет” в публикация днес. Ердоган каза това в интервю пред държавната телевизия ТРТ, в което засегна и други важни теми от дневния ред на страната.

„Работихме с Буш, работихме с Обама, работихме с Тръмп, но с нито един от тях не преживяхме подобно напрежение.

Напротив, при телефонната дипломация бяхме много спокойни, много сдържани”, каза турският президент, признавайки, че комуникацията с Байдън и администрацията му не минава така гладко.

Ердоган посочи, че се водят „предварителни подготовки” за срещата му с Байдън покрай лидерската среща на НАТО на 14 юни в Брюксел. „На срещата ще попитаме защо отношенията между Турция и САЩ преминават през такъв напрегнат период”, каза турският лидер.

Той посочи, че в най-нов план напрежението се е задълбочило в резултат на

решението на Байдън да признае събитията от 1915 г. (масовото избиване на арменци в Османската империя) за геноцид.

Ердоган критикува американския си колега по този повод и повтори призива си историци и правни експерти, а не политици да се занимават с твърденията за геноцид.

Байдън призна арменския геноцид, Турция отговори

Запитан дали има някаква друга причина зад решението на Байдън, Ердоган каза: „Турция е свикнала на подобни неща”, без да навлиза в подробности. „Онези, които притискат Турция по този начин, ще загубят важен приятел”, предупреди Ердоган, като добави, че Турция е „важен и надежден партньор” в НАТО.

В изказването си Ердоган засегна и други важни теми, сред които отношенията с Египет, пишат още вестниците днес. По думите на президента Анкара и Кайро имат широка сфера на сътрудничество – от Източното Средиземноморие до Либия – и Турция е решена да възстанови отношенията си с тази арабска страна. „Познавам много добре египетския народ. Културният аспект на нашите отношения е много силен. Затова, ние сме решени да започнем процеса отново”, заяви Ердоган пред ТРТ.

Вестниците „Тюркийе” и „Сабах” цитират думите на президента, че в петък ще съобщи нова радостна вест във връзка със сондажите за петрол и газ в Черно море. Ердоган уточни, че ще направи съобщението от черноморския град Зонгулдак, където ще бъде за откриването на джамия. „От там ще осъществим връзка със сондажния кораб Кануни и ще направим своето изявление”, посочи още той.

Турският президент говори също за проекта за

изкуствен канал през Истанбул между Черно и Мраморно море,

определяйки го като „стратегическа инвестиция, която ще оформи нашата независимост и суверенитет”. „Ако е рекъл Бог, в края на юни ще положим основите на първия мост за Канал Истанбул. Не можем да чакаме повече”, посочи той и уточни, че над изкуствения канал ще преминават общо шест моста. Както Ердоган обясни на двата бряга на канала ще бъдат изградени гигантски градове с по 250 хиляди жилища. Практически ще бъде създаден град в града, посочи още той.

Така Турция може да пусне флота на САЩ в Черно море

Темата за туризма в контекста на пандемията от COVID-19 беше друг от акцентите в изказването на Ердоган, посочва още турският печат. Ердоган напомни, че делегация на турското министерство на туризма е посетила първо Германия, откъдето се е върнала с положителни новини, а после и Русия, откъдето се е върнала с новини, които може да бъдат смятани за положителни. Той добави, че покрай срещата на НАТО ще разговаря в Брюксел и с британския премиер Борис Джонсън, с когото също ще обсъди въпроса за туризма.

Коментари 12
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

12 коментара
 
Ревнива съпруга към мъжа си, който търси секретарка за себе си: - Не си и помисляй да наемеш някоя млада! Наеми омъжена жена, по-възрастна, за…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Депутатите разглеждат ветото на президента за БТР-ите за Украйна

Депутатите разглеждат ветото на президента за БТР-ите за Украйна

България Преди 1 час

Очакванията са то да бъде отхвърлено в пленарната зала

COVID-19: Новите случаи за последните 24 часа у нас

COVID-19: Новите случаи за последните 24 часа у нас

Теми в развитие Преди 1 час

Направени са 1871 PCR и антигенни теста

Какво време ни очаква в края на работната седмица

Какво време ни очаква в края на работната седмица

България Преди 1 час

Максималните температури ще бъдат между 1° и 6°

<p>Tesla го закъса: Скандинавия &bdquo;скочи&rdquo; на компанията</p>

Tesla го закъса: Скандинавия „скочи” на компанията

Технологии Преди 1 час

Мъск нарече исканията лудост, но сега и Норвегия се присъедини към Швеция, та е вероятно милиардерът да преосмисли позицията си

Синът на израелски министър бе убит в Газа

Синът на израелски министър бе убит в Газа

Свят Преди 8 часа

Общо 88 войници на ЦАХАЛ са били убити в Газа от 7 октомври насам

Бразилия прати армията към границата с Венецуела

Бразилия прати армията към границата с Венецуела

Свят Преди 9 часа

Действията на Венецуела са повод за безпокойство в целия регион

Гонка в центъра на София

Гонка в центъра на София

България Преди 10 часа

Шофьорът отказал да се подчини на полицейско разпореждане и започнало преследване

Събирачите на диви гъби и плодове ще плащат данък

Събирачите на диви гъби и плодове ще плащат данък

България Преди 10 часа

Прагът за разплащанията в брой остава 10 000 лв.

Aкциз за нагреваемите изделия със съдържание, различно от тютюн

Aкциз за нагреваемите изделия със съдържание, различно от тютюн

България Преди 10 часа

Освобождава се от облагане бирата за лично потребление

Бус блъсна и уби пешеходец в Казанлък

Бус блъсна и уби пешеходец в Казанлък

България Преди 11 часа

Мъжът е бил облечен в тъмни дрехи

Сръбски медии: ДАНС платила на "български шпионин" в Сърбия

Сръбски медии: ДАНС платила на "български шпионин" в Сърбия

Свят Преди 12 часа

Българинът е изпращал информация за хора от сръбските служби

Слави Трифонов за Денков: Да си подадете оставката и да се скриете

Слави Трифонов за Денков: Да си подадете оставката и да се скриете

България Преди 12 часа

Трифонов обвини премиера, Асен Василев и Кирил Петков

Бойко Борисов: С Кирил Петков днес решихме

Бойко Борисов: С Кирил Петков днес решихме

България Преди 12 часа

Борисов: Ще го защитаваме заедно

Йотова: Не виждам какво друго му остава на Хинков

Йотова: Не виждам какво друго му остава на Хинков

България Преди 12 часа

Не го подкрепиха дори тези, които го направиха министър

"Всеки ден може да е последният му": Шокиращи новини за Брус Уилис

"Всеки ден може да е последният му": Шокиращи новини за Брус Уилис

Любопитно Преди 13 часа

През пролетта на 2022 г. семейството на актьора разкри пред широката общественост, че той има афазия

Руски хакери са използвали „фишинг“, за да откраднат информация от британски политици

Руски хакери са използвали „фишинг“, за да откраднат информация от британски политици

Свят Преди 13 часа

Опитите за намеса в политиката и демокрацията на Обединеното кралство не са били успешни, казват от външното министерство