Драма в Нидерландия: Мъж взе няколко заложници в кафене
Източник: БТА

М ъж е взел няколко души за заложници в бар в източния нидерландски град Еде, а полицията е евакуирала около 150 жилища в района, предадоха световните агенции.  Зоната е отцепена.

Силите на реда заявиха, че няма индикации похитителят да действа по терористични подбуди. Според източници на местния в. "Телеграаф" мъжът разполага с оръжия и експлозиви.  

Нидерландската полиция задържа мъж пред нощния клуб, в който се разигра няколкочасова заложническа криза, предаде Асошиейтед прес. 

"Току що беше освободен последният заложник. Един човек беше арестуван, в момента не можем да дадем повече информация", се казва в изявление на силите на реда, публикувано в социалната мрежа "Екс". 

Въпросният мъж излезе от сградата и по заповед на полицията е постави ръцете си зад тила. След това му бяха поставени белезници и бе качен в полицейска кола.  

Двама мъже, единият от които със скиорска маска, излязоха от нощен клуб в източния нидерландски град Еде, където по-рано няколко души бяха взети за заложници, съобщи агенция АНР, цитирана от Ройтерс.

На единия мъж полицията е поставила белезници, допълни АНП.

Трима от заложниците, държани в кафене в централна Холандия, са освободени, съобщи полицията, но все още не е изяснила всичко. Властите евакуираха центъра на град Еде, след като няколко души бяха задържани в Cafe Petticoat.

"Трима заложници току-що бяха освободени. Ситуацията все още не е приключила", каза полицията в изявление в мрежата X. Кадри на обществената телевизия NOS показаха трима млади хора, напускащи сградата с вдигнати ръце. Полицията каза, че към момента няма причина да се подозира "терористичен мотив" за инцидента в Еде. Не е известно колко души са били първоначално задържани, но местните медии съобщават, че около четирима или петима души са замесени. Полицията каза, че е разчистила района около кафенето, като жителите на около 150 къщи са изведени на безопасно място. Местната община съобщи на уебсайта си, че центърът на града е затворен и на мястото има полиция за борба с безредиците и експерти по експлозиви. Властите призоваха жителите да избягват центъра на града, а движението на влаковете се отклонява.

"Виждаме, че има много въпроси относно мотива. Към момента няма индикации за терористичен мотив", каза полицията. Холандия стана свидетел на поредица от терористични атаки и заговори, но не в мащаба на други европейски страни, като Франция или Великобритания. През 2019 г. страната беше шокирана от стрелба в трамвай в град Утрехт, която взе четири жертви. Мъж, роден в Турция, идентифициран като Гьокмен Танис, по-късно призна, че е имало терористичен мотив за буйството, което на практика затвори четвъртия по големина град в страната.

Също през 2019 г. холандската полиция обвини двама заподозрени джихадисти в планиране на терористична атака с използване на самоубийствени бомби и коли бомби.

Млад афганистанец, идентифициран само като "Jawed S." намушка двама американски туристи на централната гара в Амстердам през 2018 г., като по-късно каза на съдиите, че иска „да защити пророка Мохамед“. Нападението дойде ден след като крайнодесният холандски политик Герт Вилдерс обяви, че отменя плана си да организира конкурс за карикатура на пророка Мохамед. По това време говорителят на афганистанските талибани Забихула Муджахид призова мюсюлманите да атакуват холандските войски след "враждебния акт на Вилдерс от тази страна (Холандия) срещу всички мюсюлмани". При най-сериозния инцидент известния холандски антиислямски режисьор Тео ван Гог беше прострелян и намушкан до смърт през 2004 г. в Амстердам от мъж, свързан с холандска ислямистка терористична мрежа.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Арестуваха бившия посланик на Великобритания в САЩ заради Епстийн

Арестуваха бившия посланик на Великобритания в САЩ заради Епстийн

Свят Преди 6 часа

Питър Манделсън е бил арестуван в Лондон

Синдромът на Турет в центъра след расистка обида на церемонията БАФТА – ето какво представлява

Синдромът на Турет в центъра след расистка обида на церемонията БАФТА – ето какво представлява

Свят Преди 7 часа

Синдромът на Турет е нелечимо неврологично състояние, което предизвиква неволни звуци или движения, известни като тикове

Фицо: Словакия ще спре извънредния износ на електроенергия за Украйна

Фицо: Словакия ще спре извънредния износ на електроенергия за Украйна

Свят Преди 9 часа

Електроенергията от Унгария и Словакия съставлява около 70 процента от вноса на Украйна и е от изключителна важност за страната

Кой е Робърт Арамайо – актьорът от Хъл, който превзе наградите БАФТА

Кой е Робърт Арамайо – актьорът от Хъл, който превзе наградите БАФТА

Любопитно Преди 9 часа

Робърт Арамайо извървя пътя от престижното нюйоркско училище „Джулиард“ до ключови роли в „Игра на тронове“ и „Властелинът на пръстените: Пръстените на властта“. Днес той вече е двоен носител на наградата БАФТ

МО: По потъналия риболовен кораб в Черно море не са открити пробойни

МО: По потъналия риболовен кораб в Черно море не са открити пробойни

България Преди 9 часа

Екипът от Военноморските сили ще продължи своята дейност и в утрешния ден поради затруднените условия и ниската видимост в района

ООН: Възстановяването на Украйна ще струва близо 600 млрд. долара

ООН: Възстановяването на Украйна ще струва близо 600 млрд. долара

Свят Преди 9 часа

Щетите от периода между началото на войната на 24 февруари 2022 г. и края на декември 2025 г. възлизат на 195,1 милиарда долара

Асен Василев призовава за протест срещу Сарафов, отхвърли обвиненията на Бойко Борисов

Асен Василев призовава за протест срещу Сарафов, отхвърли обвиненията на Бойко Борисов

България Преди 10 часа

Надявам се и господин Румен Радев също да подкрепи протеста и да покаже, че и с действия, а не само с думи, ще се бори срещу Борисов и Пеевски, добави Василев

Надежда Нейнски обмисля работно посещение в Украйна

Надежда Нейнски обмисля работно посещение в Украйна

България Преди 10 часа

Каузата на Украйна ми е много близка на сърцето, каза Нейнски

Васил Терзиев: Таков говори за градския транспорт сякаш няма нищо общо с него

Васил Терзиев: Таков говори за градския транспорт сякаш няма нищо общо с него

България Преди 11 часа

Повод за реакцията е изказване на Таков с призив кметът да започне преговори със синдикатите, за да не се стигне до нова стачка

Снимката е илюстративна

Учени разрешиха вековната мистерия около „Кървавия водопад“ в Антарктида

Свят Преди 11 часа

Защо ледникът Тейлър започна да „кърви“ и как необичайният феномен е свързан с движението на ледените маси дълбоко под повърхността

<p>Мъж е пребит до смърт край изоставен строеж в Ловеч</p>

Фатален побой в Ловеч: Мъж е пребит до смърт край изоставен строеж, има задържан

България Преди 11 часа

Мъж е арестуван в Ловеч за смъртта на 41-годишен мъж, след като му нанесъл побой. Това съобщи регионалният говорител на МВР в града Габриела Тодорова

Клисурски: План-сметката за изборите ще бъде около 75-80 млн. евро

Клисурски: План-сметката за изборите ще бъде около 75-80 млн. евро

България Преди 11 часа

На днешното си заседание Министерски съвет прие план-сметката за провеждането на изборите за народни представители на 19 април

Министър Адемов: Няма да допуснем социалната система да се използва за агитация

Министър Адемов: Няма да допуснем социалната система да се използва за агитация

България Преди 11 часа

Социалният министър съобщи, че Министерски съвет все още не е обсъждал дали ще бъдат отпуснати средства за добавка за пенсионерите за Великден

Иван Хил Пинто

Външният министър на Венецуела призова за незабавното освобождаване на Мадуро

Свят Преди 11 часа

Николас Мадуро бе свален от власт и отвлечен от САЩ на 3 януари тази година