Процесът срещу съпругата на Бо Силай приключи само за ден
Сградата на съда в Хефей, където се гледа делото срещу Гу   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Съдебният процес по обвинение в убийство срещу Гу Кайлай - съпруга на бившия член на Политбюро на Китайската компартия Бо Силай, приключи само след един ден разисквания, предаде АП.

Гу и неин домашен помощник са обвинени, че миналия ноември са отровили британския бизнесмен Нийл Хейуд, който е бил в близки отношения със семейството на Бо.

Според властите Гу и синът й Бо Гуагуа са имали конфликт с Хейуд заради икономически интереси. Гу и помощникът й го отровили, защото тя се безпокояла от заплахи на британеца срещу сина й. Според прокурора в нощта на 13 ноември Гу Кайлай е посетила Хейуд в хотелската му стая в град Чунцин и двамата пили чай и вино. В един момент на британеца му прилошало и после поискал вода. Тогава Гу взела отровата, която нейният помощник й бил осигурил, и я изсипала в устата на Хейуд. Смята се, че отровата е била цианид.

Говорител на съда в китайския град Хефей заяви, че съпругата на Бо Силай не е оспорила обвинението в предумишлено убийство.

Той добави, че

присъдата ще бъде произнесена на по-късна дата.

В съдебната зала присъстваха британски дипломати заради националността на жертвата.

На процеса обаче не бяха допуснати журналисти.

Изправянето на Гу пред съда е

най-сензационният процес в Китай

от над 30 години насам, когато членовете на т.нар. банда на четиримата бяха признати за виновни за престъпления по време на Културната революция от 1966 до 1976 г.

Скандалът привлече вниманието към вътрешните политически борби в Китай, които Пекин предпочита да пази в тайна.

Той избухна в момент, когато в страната се готви извършван веднъж на 10 години политически преход, при който ръководството ще бъде поето от ново поколение лидери. Бо беше смятан за претендент за висша позиция във властта.

Според анализатори Гу Кайлай ще бъде призната за виновна, но няма да бъде осъдена на смърт. Специалистите обаче предупреждават, че съдбата й, както и тази на Бо Силай зависи от борбата, която се води по върховете в навечерието на конгреса на Китайската комунистическа партия, който трябва да отбележи идването на власт на нов лидерски екип.

Според експертите процесът означава, че Китайската комунистическа партия е постигнала консенсус какво да бъде отношението към Бо Силай, който заради скандала и обвинения в корупция беше свален от няколко висши поста. Други анализатори допълват, че колкото и снизходително да бъде отношението към семейство Бо, неговите приближени ще изгубят влияние в новата структура на върховното ръководство на комунистическата партия.

Разплитането на цялата афера тръгна от приближен на Бо - най-висшия полицай в Чунцин - Ван Лицзюн. През февруари той се опита да потърси убежище в консулството на САЩ в Северозападен Китай и разказа на американците всичко, което знаеше за тайните на семейство Бо.

После стана ясно, че Гу е обвинена в убийство, а Бо изпадна в немилост. От началото на разследванията срещу него и съпругата му двамата бяха държани на тайно място.

Гу Кайлай преди време имаше славата на бляскава и съблазнителна адвокатка, отбелязва Франс прес. Била е и писателка. Тя бе арестувана през април. Имиджът й се пропука и се появи образа на жена, която е имала трудно детство и е страдала от пристъпи на депресия.

Съдбата на Гу е тясно свързана с тази на Бо – и тя е дъщеря на виден комунистически лидер - генерал Гу Цзиншън. Учила е в Пекинския университет. Преди това обаче родителите й са били арестувани по време на културната революция в Китай, а четирите им деца са били пратени на село за превъзпитание. Тогава Гу е напуснала училище и е работила в строителството, като месарка и е свирела на лютня, за да се препитава. После е получила разрешение да учи и е завършила право. С Бо се запознала през 1984 г., оженили се през 1987 г. Имат само един син. Завършил е Оксфорд и сега прави докторантура в Харвард.

През годините Гу беше образец за китайските жени. През 1995 г. откри собствена адвокатска кантора. Стана известна, като защити успешно китайска компания в САЩ. Тогава нейни американски колеги си спомниха за нея като за интелигентна и харизматична жена, която е и много привлекателна. Двете книги на Гу за нейния адвокатски опит са бестселъри в Китай. Тя прекрати временно кариерата си, когато съпругът й става партиен лидер в Чунцин.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Арест на общински служител, липсва асфалт от път в Ардино

Арест на общински служител, липсва асфалт от път в Ардино

България Преди 19 минути

Става въпрос за еднолентов път между селата Седларци и Жълтуша

Спасителят Веселин Георгиев, има нужда от помощ за лечение

Спасителят Веселин Георгиев, има нужда от помощ за лечение

България Преди 1 час

Вижте как можете да помогнете на младия мъж

Глобиха чужденци, влезли в едно от Седемте рилски езера

Глобиха чужденци, влезли в едно от Седемте рилски езера

България Преди 3 часа

На чужденците са съставени актове за установяване на административно нарушение

София, Пловдив Бургас и Варна подадоха кандидатури за „Евровизия 2027“

София, Пловдив Бургас и Варна подадоха кандидатури за „Евровизия 2027“

България Преди 4 часа

Конкурсът преминава във следваща фаза - оценка на кандидатурите

ГДБОП разби канал за антики с ценности за над 120 000 евро

ГДБОП разби канал за антики с ценности за над 120 000 евро

България Преди 5 часа

Двамата заподозрени са били арестувани при опит за осъществяване на сделка

Кризата в Русия ескалира, спряха продажбите на бензин за гражданите в Новоросийск

Кризата в Русия ескалира, спряха продажбите на бензин за гражданите в Новоросийск

Свят Преди 5 часа

Украинските удари принудиха Русия да внася бензин от страни като Индия

Как да проверите новия размер на пенсията си

Как да проверите новия размер на пенсията си

Парите ни Преди 5 часа

Видео обяснява стъпките в електронния портал след осъвременяването от 1 юли

Снимката е илюстративна

По-страшна от Холивуд: Запознайте се с Титанобоа – 1-тонната змия, властвала над Амазония

Свят Преди 5 часа

Дълга колкото самолет и тежка колкото кола, праисторическата чудовищна змия е поглъщала цели крокодили

Пуснаха под домашен арест водача на джета край Ахелой

Пуснаха под домашен арест водача на джета край Ахелой

България Преди 5 часа

По време на съдебното заседание стана известно, че на надуваемия атракцион първоначално са се качили петима израелски туристи

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Свят Преди 5 часа

Голът на нападателя вдъхновил бащата Бярте да преосмисли избора на име за дъщеря си

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Свят Преди 5 часа

Днес Бави се намира на 1223 км източно от Гуам

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Парите ни Преди 6 часа

Над половината продавачи вече правят компромис с цената, но най-често в рамките на 2 до 10%

Французин опитал да прекара тайландка в куфар в Албания

Французин опитал да прекара тайландка в куфар в Албания

Свят Преди 6 часа

Тайландската гражданка също е арестувана

"Много, много е красиво": Нина Добрев похвали българското Черноморие в САЩ

"Много, много е красиво": Нина Добрев похвали българското Черноморие в САЩ

Любопитно Преди 6 часа

Холивудската звезда взриви американския ефир в шоуто „Live with Kelly and Mark“, разказвайки с вълнение за почивката си на къмпинг с каравана буквално на плажа и за кристално чистата и топла вода на родното Черноморие