Президентът на САЩ Донълд Тръмп
Източник: Getty

Д оналд Тръмп никога не е предупреждавал избирателите, че по пътя към новата му "златна ера" може да настъпи рецесия, пише CNN

Отказът на президента – неведнъж, а два пъти – да изключи възможността за икономическо свиване тази година предизвика рязък спад на фондовия пазар в понеделник, 10 март, който удари пенсионните спестявания на американците.  

Но 9% спад в S&P за по-малко от месец отразява нещо по-дълбоко – глобалната нестабилност и несигурността, породени от политиките на президента през новия му мандат. Въпросът вече не е само какво ще направи Тръмп, а как ще изглежда светът, когато го направи.  

Тръмп предизвиква сътресения в разбирането за помощта за други държави, търговията и икономическата политика на САЩ. Той започна търговски войни със съседните държави, уволни хиляди държавни служители и се опита да наложи наказателни мерки спрямо Украйна – ход, който разруши 80-годишно доверие между САЩ и съюзниците им.  

И както сам заяви пред нацията преди седмица: „Ние едва започваме.“  

Следователно не би било изненадващо, ако цената за това се окаже висока.  

Разклащане на доверието в икономиката  

Привържениците на Тръмп харесват инстинкта му за създаване на хаос и предизвикване на нестабилност. Но с отслабващото потребителско доверие, забавящия се трудов пазар и нарастващите страхове от рецесия, последното, от което икономиката се нуждае, е президент, който засилва несигурността.  

В интервю за Fox News в неделя Тръмп беше необичайно предпазлив, когато го попитаха дали икономиката, която наследи от бившия президент Джо Байдън, може да изпадне в рецесия.

„Мразя да правя такива прогнози“, каза той и още повече засили опасенията, когато по-късно на борда на Air Force One (термин на всеки самолет на САЩ, превозващ президента) добави: „Кой знае?“  

Тук не толкова съдържанието на думите му беше тревожно, колкото начинът, по който ги изрече – президентът, известен със своята непоколебима увереност, този път звучеше колебливо.  

Още по-притеснително беше признанието му по Fox News, че неговата политика, включително тарифите, може да доведе до „преходен период“ за икономиката. Това означава, че има риск от краткосрочни икономически затруднения  в момент, когато американците вече са изтощени от високите цени на храните и жилищата.  

Дали паниката е временна?  

От години прогнозите за срив на устойчивата американска икономика не се сбъдват.  

С изключение на периода на Covid-19, последната голяма рецесия беше през 2008-2009 г. Федералният резерв остава оптимистично настроен, макар че някои икономически показатели през последните седмици намекват за възможно забавяне. Няколко слаби седмици за пазар, който много анализатори смятат за надценен и дължащ корекция, не би трябвало непременно да означават широкообхватна икономическа катастрофа.  

Но Тръмп, който се опитва да промени толкова много наведнъж, си играе с огъня, предаде CNN. Досега администрацията му демонстрира умение да разрушава съществуващите структури, но много по-малка способност да обясни как този хаос ще доведе до бърз просперитет.  

Пример за това е внезапното му обръщане срещу Канада и Мексико, когато наложи 25% мита миналата седмица само за да ги замрази ден по-късно. А реципрочните мита, които ще засегнат и други американски съюзници, ще влязат в сила в началото на април.  

„Това, което виждаме в този политически подход, е липса на визия“, заяви Джулия Коронадо, президент и основател на MacroPolicy Perspectives LLC, пред Ричард Куест по CNN International. „Разбираме стремежа към намаляване на търговския дефицит и възстановяване на производството. Но атакуваме най-близките си приятели – както във външната политика, така и в търговията – и това изглежда като по-дълбока промяна, без ясна представа за целта.“  

Ще понесе ли Тръмп политическата цена?  

Белият дом отхвърли пазарната паника и идеята, че рецесията е неизбежна, като заяви, че всяко икономическо забавяне се дължи не на Тръмп, а на администрацията на Байдън.  

„Смятам, че първото тримесечие ще бъде положително, а след това икономиката ще набере скорост, когато ефектите от намаляването на данъците се усетят“, заяви Кевин Хасет, директор на Националния икономически съвет на Белия дом, пред CNBC.  

Тръмп все още не е имал достатъчно време да приложи напълно икономическите си политики – или да докаже, че те ще направят американците по-богати. Но разчитането на данъчни облекчения като основен двигател на растежа не е убедителен аргумент за дългосрочната стабилност на икономиката.  

Хасет също така постави амбициозен график за прокарване на данъчната реформа през Конгреса – трудна задача, като се има предвид крехкото мнозинство на републиканците в Камарата на представителите.  

Какво следва?  

Нарастващата загриженост за икономиката и ефектите от „шоковата стратегия" на Тръмп пораждат няколко ключови въпроса:  

  • Ще понесе ли Тръмп политическата цена за налагане на рискови политики, които противоречат на установената икономическа ортодоксия на САЩ? Въпреки че остава популярен сред своята база, натискът върху републиканските конгресмени може да усложни усилията му.  
  • Ще отстъпи ли Тръмп пред пазарния натиск? Засега няма индикации за това. По Fox News той заяви: „Не можете да гледате само фондовия пазар“. Въпреки това, миналата седмица той замрази митата върху Канада и Мексико едва ден след като ги обяви – ход, който успокои пазарите, но разкри неговата непоследователност. 
  • Президентството на Тръмп е едва на шест седмици – ако пазарите се стабилизират, паниката от понеделник може да се окаже просто кратък епизод.  

Но нещо във въздуха подсказва, че голямата буря тепърва предстои.  

Бившият финансов министър Лари Съмърс, който правилно предсказа инфлационния пик, помрачил президентството на Байдън, остави зловеща бележка в понеделник:  

 „Пожелавам успех на вас и вашите зрители.“

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 34 минути

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 1 час

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 3 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 3 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 4 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 4 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 4 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 4 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 5 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 5 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 5 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 5 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 6 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 6 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда