"Уикилийкс": Израел се готвел за война в Близкия изток
Ген. Габи Ашкенази   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Пред делегация от американския Конгрес в края на 2009 г. началникът на генералния щаб на израелските въоръжени сили Габи Ашкенази казал, че Израел се готви за мащабна война в Близкия изток, вероятно срещу Хамас или Хизбула.

Това става ясно от дипломатически телеграма, огласена от сайта "Уикилийкс" и публикувана в норвежкия вестник "Афтенпостен".

Подготвям израелската армия за мащабна война, тъй като е по-лесно да сведеш нещата до малка операция, отколкото обратното, заявил генерал Ашкенази, цитиран в грама на американското посолство в Тел Авив от 15 ноември 2009 г., посочва Франс прес.

"Заплахата от ракетен обстрел срещу Израел е по-сериозна от всякога. Поради тази причина Израел отдава такова значение на противоракетна отбрана", казал генералът пред делегация, водена от демократа Айк Скелтън.

Шефът на израелския генщаб подчертал, че Иран разполага с около 300 ракети "Шахаб", способни да достигнат израелска територия, а еврейската държава има само 10-12 минути да реагира на ракетно нападение от Иран.

Главната опасност, според него, обаче идвала от палестинското движение Хамас, което контролира ивицата Газа, и от ливанската организация Хизбула.

Година след израелската офанзива в Газа Ашкенази казал, че Израел е "в процес на конфронтация с Хамас".

Хамас ще може да бомбардира Тел Авив, където е съсредоточена най-голяма част от израелското население, добавил той според документа.

При войната в Газа през декември 2008 - януари 2009 г. загинаха 1400 палестинци, предимно цивилни, и 13 израелци, десетима от които военни.

Ген. Ашкенази казал, че Израел вече няма да се съгласи и с най-дребно ограничаване на военните действия в населени райони, като същевременно подчертал, че армията никога не е атакувала умишлено цивилни цели, посочва "Афтенпостен".  

– Скъпи, ще изхвърлиш ли боклука? – Разбира се, миличка! – Още днес? – Сега вече прекаляваш с изискванията!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Израел премества палестински затворници съгласно споразумението за Газа

Свят Преди 13 минути

Съгласно споразумението за примирие Израел трябва да освободи 250 затворници, включително някои, излежаващи доживотни присъди за смъртоносни атаки

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 1 час

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Свят Преди 2 часа

Турският лидер подчерта, че след споразумението за прекратяване на огъня „не трябва да има връщане назад“

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 3 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

Свят Преди 4 часа

Това съобщи ръководителят на канцеларията на украинския президент

,

„Ние не мълчим“: Протести в страната срещу насилието над деца

България Преди 4 часа

Протестиращите пред Съдебната палата носеха плакати с надписи „Учителят трябва да възпитава, не да травмира“ и „Насилието днес води до насилие утре“

,

Испания под вода: Армията се включи в спасителните операции след проливните дъждове

Свят Преди 4 часа

Над 300 сигнала за помощ само от един град, пътища край лагуната Мар Менор са затворени

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

Свят Преди 4 часа

Това беше изтъкнато в изявление на британския министър на отбраната Джон Хили

,

Норвежкият Нобелов институт разследва изтичане на информация

Свят Преди 5 часа

Вчера наградата беше присъдена на венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо

Доналд Туск

Туск обяви: Полша няма да приема мигранти и няма да плаща за това

Свят Преди 5 часа

Отказът на Полша може да има сериозни отражения върху бъдещето на пакта за миграция и убежище на ЕС, който цели да създаде по-справедлив механизъм за споделяне на отговорността

Калин, Лена, Мина или Михаела - кой ще напусне Big Brother тази вечер?

Калин, Лена, Мина или Михаела - кой ще напусне Big Brother тази вечер?

Любопитно Преди 5 часа

Зрителите могат да подкрепят четиримата номинирани в приложението NOVA PLAY

Никола Бургазлиев

Прегазилият хора с АТВ в Слънчев бряг, иска ново разследване: Семейството на жертвата възмутено

България Преди 6 часа

Никола Бургазлиев поиска разследването да започне отначало

Евакуацията на жители от Николово заради свлачището на язовирната дига до русенското село се отменя

Отмениха евакуацията за Николово, в сила е 72-часова готовност

България Преди 7 часа

По-рано започнаха първите укрепителни действия на дигата на езерото „Липник”

Появи се таен свидетел в делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев

Появи се таен свидетел в делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев

България Преди 7 часа

Кметът на Варна остава в ареста, защитен свидетел говори за 20 000 лв.