Израел може да спре строителството на Западния бряг
Строителство на ново селище, недалеч от защитната стена край Витлеем   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Израелският премиер Бенямин Нетаняху се е съгласил на временно замразяване на  строителството на Западния бряг на река Йордан за срок от девет месеца.

В. "Аарец" съобщава, че в замяна на това САЩ се отказват от изискването си за замразяване на строителството в Източен Ерусалим.

Договорката е била постигната  на преговорите в Лондон между Нетаняху и американския посредник по близкоизточните въпроси Джордж Мичъл.

Вашингтон няма да настоява Израел публично да съобщи за замразяването на строителството, но двамата преговарящи подчертаха, че договореността им не означава продължаване на еврейската заселническа политика.

Въпросът за заселническата политика на Израел е една от най спорните теми в израело-палестинските преговори, наред с въпросите за статута на Ерусалим и за палестинските бежанци.

Постигнато е било споразумение Израел да се въздържа от широкомащабно строителство в Източен Ерусалим, за да не създава провокации в отношенията както със САЩ, така и с  палестинците, отбелязва "Аарец".

На среща с британския си колега Гордон Браун Нетаняху, който оглави десноцентристко правителство преди пет месеца, е подчертал, че Ерусалим не е някакво селище, а вечната и неделима столица на еврейския народ и Израел няма да се съгласи на каквито и да било органичения в суверенитета си.

От гледна точка на САЩ промяната в преговорите е смяна на тактиката за оказване на натиск върху Израел, доколкото по-рано американската администрация не правеше разлика между Западния бряг и Ерусалим.

По въпроса за замразяването на строителството на Западния бряг на река Йордан Нетаняху е подчертал, че това е стъпка към създаване на доверие между страните и се базира на ответни действия от страна на арабските страни. Ако такива не бъдат направени, Израел си запазва правото да излезе от това споразумение след девет месеца, е подчертал Бенямин Нетаняху. 

От началото на 2010 г. ще влезе в сила мораториум за замразяване на строителството на израелските селища на Западния бряг, съобщи преди седмица в. "Йедиот Ахронот", позовавайки се на информация от канцелария на премиера Нетаняху.

Решението за мораториума е било взето от министър-председателя, министъра на отбраната Ехуд Барак и министъра на строителството Ариел Атиас. Целта на замразяването на строителството е да се даде шанс на мирния процес в региона да набере скорост.

Палестинските автономни власти възнамеряват да заобиколят провалящите се мирни преговори с Израел и

да обявят независима палестинска държава до две години,

заяви палестинският премиер Салам Фаяд, цитиран преди два дни от британския в. "Таймс".

В навечерието на разговорите в Лондон на Нетаняху, Фаяд заяви, че идеята е "да се сложи край на окупацията, въпреки окупацията".

След 16 години на безрезултатни преговори, защо да не променим начина?, попита Фаяд в интервюто си за "Таймс".

"Решихме да сме активни и да ускорим края на окупацията като работим здраво, за да изградим позитивни структури на територията и да превърнем нашата държава във факт, който не може да бъде игнориран. Това е нашата програма и ще я следваме решително"л отбе.яза той.

По неговите думи, ако съществува функционираща дефакто държава, включително ефикасни сили за сигурност, активни обществени услуги и успешна икономика, то Израел ще бъде принуден да сложи картите на масата и да признае дали наистина възнамерява да прекрати 42-годишната окупация на Западния бряг.

Фаяд се надява, че тази цел може да бъде постигната до средата на 2011 г.

Дори самата мисъл за това ни дава сили, каза Фаяд, който е уважаван икономист.

През последните две години той се опитваше да привлече инвеститори на Западния бряг и да създаде професионални сили за сигурност, обучени от американски и британски инструктори.

По думите на Фаяд дните на взаимните обвинения са отминали и двете страни трябва да се придържат към пътната карта за мир в Близкия изток от 2003 г., според която Израел трябва да замрази изграждането на еврейските селища, а палестинците да се справят с екстремистките групировки.

Мирните споразумения от Осло, които бяха подписани през 1993 г., все повече изглеждат като отживелица. Тогава основният проблем на палестинците беше, че палестинската администрация по времето на Ясер Арафат нямаше монопол над употребата на сила и разполагаше с няколко неконтролируеми военни образувания без ясна програма. В същото време еврейските селища се разрастваха, което подкопаваше вярата на палестинците в мирния процес и обещанията за независима държава, коментира "Таймс".

Администрацията на Буш не направи сериозен опит да наложи изпълнението на мирното споразумение и позволи разширяването на селищата. В същото време много палестински градове попаднаха под контрола на ислямистите, клановете и бандите, въпреки че централната власт до голяма степен се съхрани.

Администрацията на Обама обеща да действа по-решително към двете страни и за пръв път наистина притисна Израел да замрази селищата. Лобито на Тел Авив веднага отвърна на удара и определи призива на Обама като "етническо прочистване" на евреи на Западния бряг, припомни "Таймс".

Преди пет дни президентът Барак Обама призова за скорошно

възобновяване на израелско-палестинските преговори

и призова двете страни и арабските държави да предприемат мерки за напредъка на мирния процес.

Смятаме, че можем, в зависимост от постигането на взаимно разбирателство със САЩ и палестинците, да възобновим преговорите до края на септември - това е нашият план, заяви в отговор Нетаняху.

Последния път, когато израелците и палестинците започнаха нов етап в преговорите, на мирната конференция в американския град Анаполис през ноември 2007 г., процесът започна енергично, но не получи сериозно развитие, припомня ИТАР-ТАСС.

През септември предстои и публикуването на проекта на администрацията на Обама на план за мир между Израел и палестинците.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Световен рекорд на Гинес: Над 22 000 фенове с „плешиви перуки“ заляха концерт на Питбул

Любопитно Преди 1 час

Рапърът Питбул постави рекорд на Гинес за най-голямо събиране на хора с перуки, имитиращи плешивост. Точно 22 141 фенове се преброиха пред сцената в Лондон при 32-градусова жега, за да подкрепят своя идол в характерния му стил

,

Жители на село Анево спасиха малко щъркелче и го върнаха в гнездото му

България Преди 2 часа

Местните вярват, че появата на четири щъркелчета е знак, че тази година в селото ще се родят много деца

.

След седмици ограничения: Руските власти в Крим пуснаха гориво в 99 бензиностанции

Свят Преди 2 часа

Назначеното от Русия правителство в Крим обяви, че горивото вече е достъпно за свободна продажба в 99 бензиностанции. Мерките идват след седмици на ограничения и дефицит, предизвикани от украинските атаки срещу линиите за доставки

Наталия Киселова призова за повече доказателства по случая с полетите на Делян Пеевски

Наталия Киселова призова за повече доказателства по случая с полетите на Делян Пеевски

България Преди 2 часа

Бившият председател на парламента отбеляза, че основният въпрос остава „кой заплаща пътуванията на народния представител и с каква цел са те“

Сватбата на века: Тейлър Суифт плати 160 000 долара на Ню Йорк само за сигурност

Сватбата на века: Тейлър Суифт плати 160 000 долара на Ню Йорк само за сигурност

Любопитно Преди 3 часа

Певицата Тейлър Суифт покри разходите на Ню Йорк за засилената полицейска охрана по време на сватбата ѝ с Травис Келси. Церемонията е струвала над 20 млн. долара, като младоженците дариха и огромна сума за благотворителност

Радан Кънев е новият председател на "Демократи за силна България"

Радан Кънев е новият председател на "Демократи за силна България"

България Преди 3 часа

Националното събрание определи и насоките на формацията през следващия мандат

,

„Алтернатива за Германия“ представи 100-дневен план преди ключови провинциални избори

Свят Преди 3 часа

Според социологическите проучвания противопоставящата се на имиграцията АзГ има значителна преднина в Саксония-Анхалт пред консервативния Християндемократически съюз (ХДС) на канцлера Фридрих Мерц преди изборите на 6 септември

Трагедия шокира света: Футболист, играл на Световното, почина внезапно на 25 години

Трагедия шокира света: Футболист, играл на Световното, почина внезапно на 25 години

Свят Преди 4 часа

Южноафриканският футбол скърби за 25-годишния Джейдън Адамс. Тялото на халфа е намерено в къща в Кейптаун седмици след като той помогна на страната си да запише историческо представяне на Световното по футбол

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Свят Преди 4 часа

Айфеловата кула, Лувърът и музеят „Орсе“ ще затварят часове по-рано заради екстремните температури във френската столица. На фона на рекордно горещата вълна в Европа, властите във Франция вече съобщават за над 130 жертви на удавяния

,

Турция санкционира над 100 акушер-гинеколози заради цезарови сечения

Свят Преди 5 часа

Част от лекарите са временно отстранени от работа, а други са задължени да преминат допълнително обучение

,

След среднощна обсада: Освободиха жена, взета за заложник в супермаркет

Свят Преди 5 часа

Мащабна полицейска акция в Берлин приключи с неутрализирането на нападател, държал жена за заложник в супермаркет. Кризата е продължила през цялата нощ, като мотивите на извършителя все още се изясняват от германските власти

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Свят Преди 5 часа

При масирана нощна атака с над 120 дрона и 12 ракети, украинската отбрана не е успяла да спре балистичните удари, съобщи Зеленски. Има ранени в Киев, а в Париж предстои спешна среща на съюзниците за справяне с руската заплаха

Паника на пътя: Шофьор обърна колата си по таван след рязко спиране пред камера за скорост

Паника на пътя: Шофьор обърна колата си по таван след рязко спиране пред камера за скорост

България Преди 6 часа

Автомобилът се обърнал по таван, но не заради висока скорост – радарът не е отчел нарушение, а внезапният натиск е скъсал детайл от силно изгнилото купе

,

По заповед на главния секретар на МВР: Започват засилени проверки за тежкотоварните автомобили

България Преди 6 часа

Главният секретар на МВР разпореди незабавни съвместни проверки с „Автомобилна администрация“. Екипите ще следат за техническата изправност и документите на товарните превозни средства, като приоритет са машините с маса над 12 тона

Новият върховен лидер на Иран се закани: Отмъщението за Али Хаменей е неизбежно

Новият върховен лидер на Иран се закани: Отмъщението за Али Хаменей е неизбежно

Свят Преди 6 часа

Моджтаба Хаменей заяви, че възмездието за убития му баща е „искане на нацията“ и обеща ответен удар срещу САЩ и Израел

Революция в науката: Пещерните стени се оказаха пазители на ДНК от древните хора

Революция в науката: Пещерните стени се оказаха пазители на ДНК от древните хора

Любопитно Преди 7 часа

Генетици постигнаха невероятен пробив, изолирайки човешка ДНК от скални стени на хиляди години. Пробите, запечатани от калцит, отварят вратата към тайните на пещерните хора, техния пол и произход