П рез февруари тази година Русия върна на Украйна 757 души, загинали в плен. Една от тях е Виктория Рошчина, украинска журналистка, задържана в окупираните територии на Украйна през лятото на 2023 година. Рошчина е държана без обвинение и без достъп до адвокат в продължение на една година, преди руските власти да съобщят, че 27-годишната жена е мъртва, съобщи Deutsche Welle.
Тяло без очи, без мозък, без части от ларинкса
Първоначалната информация от съдебно-медицинската експертиза показва, че младата жена е била измъчвана. Тялото ѝ е върнато в Украйна без очи, без мозък, без части от ларинкса и със счупена кост на врата - знак, че Рошчина навярно е била удушена. По тялото на журналистката има следи от електрошок, прорезни рани и синини. Косата ѝ е била обръсната.
Съвместно разследване на няколко медии, сред които руската "Важни истории" и британският "Гардиън", американският "Вашингтон пост" и френският "Льо Монд", показва какво е преживяла Виктория Рошчина, позовавайки се на свидетелства от други затворници, които са я срещали по време на престоя ѝ в няколко различни руски центрове за задържане.
През 2023 Виктория Рошчина работи по материал точно за центровете за задържане в окупираните територии и Русия - тези, в които, според Украйна, може да се намират до 16 000 цивилни граждани, пишат разследващите журналисти. Те са установили системно прилагане на изтезания в 29 от въпросните обекти - 18 в Русия и 11 в окупираните от Русия територии. Най-често използваните методи там включват електрически шокове; т.нар. "измъчване с давене" - метод на изтезание, при който се излива вода върху покритото с плат лице на човек, за да се чувства така, сякаш се дави; инсценировки на екзекуции; удари с дървени и метални чукове и повтарящи се побоища върху една и съща част от тялото; както и странни унижения, като например човек да бъде облепен с тиксо и след това други хора да сядат върху него като "човешка мебел".
Украинскую журналистку Викторию Рощину пытали в российском плену, а тело вернули без глаз, мозга и части гортани
— Transparency International Russia (@Transparency_ru) April 30, 2025
Журналисты шести стран вместе с «Важными историями» @istories_media объединились, чтобы выяснить, как погибла Виктория Рощина: https://t.co/HwM2y8gRog pic.twitter.com/uIVZN7crc8
Зад стените на центъра в Таганрог в Русия: брутална жестокост
Един от най-зловещите такива, в който е изпратена и самата Виктория, се намира в Руската федерация - в град Таганрог. В този затвор са изпращани както военнопленници, например заловените защитници на "Азовстал" в Мариупол, така и цивилни украинци, които руските окупационни власти смятали за "враждебни елементи".
Разследването разказва в подробности за затвора в Таганрог. Още при пристигането задържаните били бити, включително с палки. Гардовете наричали процедурата "посрещането". Храната в затвора била изключително оскъдна - освободени затворници свидетелстват, че една порция е била например четири лъжици супа или петнайсет макарона. Виктория Рошчина отказвала изобщо да яде, разказват хора, които са били с нея в затвора. Без официално да обявява гладна стачка, младата жена просто не пожелала да се храни. След като започва да проявява признаци на екстремно недохранване, руските власти дори я откарват в болница - знак за това, че Рошчина е смятана за важен затворник, който може да бъде използван като разменна монета при преговори. Други затворници казват пред разследващите журналисти, че надзирателите се опитвали да я принудят да яде, като дори ѝ предлагали лукс като банани или захарни изделия.
«Вікторія Рощина.
— квіточка (@chichka_kvi) April 30, 2025
Журналістка. Українка. Людина.
Росіяни передали її тіло з позначкою: невстановлена особа чоловічої статі Nº757 з "сумарним ураженням серця" і видаленими очима, мозком, трахеєю»
росія є уособленням звірячої жадоби до катувань та смерті, гнити їм заживо, потвори pic.twitter.com/TySfG2sPqk
За Рошчина ефектът от тормоза и недохранването е катастрофален, споделя бивш неин съкилийник. "Говорехме с нея, но тя беше изгубила ума си, погледът ѝ беше ужасѐн". Рошчина лежала "свита в ембрионална поза на пода" зад завесата, която закривала тоалетната, извън полезрението на надзирателите. Теглото ѝ спаднало до 30 килограма и тя не можела да се изправи без помощта на съкилийника си.
От разследването става още ясно, че затворниците били принуждавани да записват фалшиви показания - след като били подлагани на физически и психически изтезания. Бившата затворничка Йелизавета Шилик разказва пред журналистите за стая, в която имало електрически стол, с който е измъчвана. Тя описва, че е чула надзиратели да се оплакват, че трябва да поддържат времето на електрошока под два часа, за да не убиват затворниците, тъй като смъртните случаи означавали, че трябва да попълват много документи.
Владимир Лабузов, главен лекар на украинска морска бригада, изпратен в Таганрог през април 2022, споделя, че е бил многократно тормозен и пребиван от надзиратели, а целта била да "признае", че е осакатявал руски войници. Други разказват за психологически натиск, включващ насилствена индоктринация, принудително рецитиране на патриотични руски стихове и многократни физически и сексуални заплахи.
Надзирателите, измъчвали хора в Таганрог, били специално изпратени представители на Федералната служба за изпълнение на наказанията (ФСИН). Представители на Федералната служба за сигурност (ФСБ) отговаряли за измъчването на затворниците. Всичко това те извършвали като максимално прикриват самоличността си, разказва разследването - затворниците често били със завързани очи, а надзирателите носели маски и се обръщали един към друг с кодови имена. Така например един от тях се наричал "вълк", друг "шаман", а трети - "смърт".
"Дори по времето на Сталин винаги е имало обвинения"
Всичко, което се е случило на Виктория Рошчина и другите затворници в Таганрог, е напълно извън закона, коментират експерти пред разследващите журналисти. Обвинения няма. Често руските власти дори отказват да съобщят къде се намират задържаните. Семействата им получават информация едва когато друг затворник е освободен и той сподели, че е делял килия с техния близък. В крайна сметка семействата могат да получат лаконично потвърждение, че техните роднини са задържани "за противопоставяне на специалната военна операция", както Кремъл нарича войната.
"В руския правен кодекс не съществува официално престъпление "противопоставяне на специална военна операция". Всичко това съществува извън правото. Това е абсурдна ситуация - дори по времето на Сталин винаги е имало обвинения", казва Владимир Жбанков от Poshuk.Polon, неправителствена организация, която помага на хората да търсят своите близки.
Понастоящем затворът в Таганрог вече не се използва за измъчване на украинци, установява разследването. Въпреки това ужасяващото място все още се използва, за да заплашват хората с него. На мнозина просто се казва, че ще ги пратят там и те са склонни да подпишат каквото и да е, казва източник на журналистите от Русия.
Виктория Рошчина обаче никога не се връща от Таганрог - не и жива. Свидетелствата на разговарялите с разследващия екип стигат до момента, в който журналистката трябвало да бъде върната в Украйна в рамките на размяна на военнопленници - на 8 септември 2024 тя напуснала затвора. По-късно един от надзирателите казва на съкилийника ѝ, че Виктория никога не стигнала до размяната.
"Тя си е виновна", казал надзирателят.