Турският вицепремиер одобри стоящите протести
Стоящ протест на площад "Таксим"   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Турският вицепремиер Бюлент Арънч даде знак за одобрение на новата форма на съпротива в Турция - стоящите протести, предаде АП.

Пред репортери Арънч, който е и говорител на кабинета, заяви, че протестът на стотици хора, които с часове стоят неподвижно на улици и площади, е мирен и "радва окото". Той поиска от протестиращите обаче да не блокират пътното движение и да не застрашават здравето си.

Пасивният стоящ протест беше започнат в понеделник от един единствен демонстрант, който осем часа стоя изправен на истанбулския площад "Таксим". Към него бързо се присъединиха и хиляди демонстранти в Истанбул, Анкара, Измир, Анталия, Ескишехир и много други градове в страната, както и в чужбина. В различни часове вчера те спираха работата си (с предварителна уговорка в социалните мрежи) и мълчаливо изразяваха протеста си срещу властите.

Масовите стоящи протести продължиха до ранните часове днес.

Рано сутринта на площад "Таксим" продължаваха да стоят около 1000 души, информира ИТАР-ТАСС.

"Ататюрк винаги е стоял здраво на краката си, той е изобразен така на всички картини, а на снимките също се вижда това. Ние също не трябва да се предаваме, стоим и няма да прекратим демонстрациите си", казаха протестиращите.

Според редица турски наблюдатели този вид протест "означава много за участниците в него и за правителството",

протестът означава "бойкот".

Отношението на властите към мирните демонстрации пък стана показателно за обществото. Турският вътрешен министър Муаммер Гюлер заяви, че докато протестиращите не нарушават обществения ред, полицията няма да предприема действия срещу тях.

Въпреки думите му вчера органите на реда са задържали няколко от участниците в стоящите протести, което е предизвикало силно обществено възмущение и много критики в социалните мрежи към правителството. Редица турски политолози окачествиха арестите като голяма грешка и антидемократично действие, посочва ИТАР-ТАСС.

В турския град Ескишехир, Централен Анадол, обаче снощни протест завърши по познатия начин - с водни струи и сълзотворен газ. На него се бяха събрали около 5000 демонстранти. Ранени бяха трима от тях, журналист и полицай, съобщава англоезичният новинарски сайт "Хюриет дейли нюз".

В Анкара също се стигна до намесата на полицията, съобщава в. "Тюркие". Група демонстранти се събраха на бул. "Кенеди" с факли. Към 2 ч. полицията започна да отправя предупреждения към тях да се разпръснат, но те не се подчиниха и полицаите вкараха в действие водните струи. На място обстановката следеше и началникът на анкарската полиция Кадир Ай. Скоро след полицейската намеса демонстрантите се разотидоха.

Според ИТАР-ТАСС като цяло ситуацията в Турция се е нормализирала.

Турският премиер

Реджеп Тайип Ердоган пък обяви победата си над антиправителствените протести,

коментира АФП.

"Нашата демокрация беше подложена на изпитание отново и ние излязохме от него като победители", заяви премиерът пред членовете на своята управляваща Партията на справедливостта и развитието (ПСР). "Народът и правителството на ПСР осуетиха заговора... замислян от предатели и чуждестранните им съучастници", каза още той.

Междувременно демонстрантите отправят молба към съмишлениците си да не провокират безредици, но призовават

да се бойкотират всички проправителствени компании, медии, банки и големи вериги магазини

през следващите четири месеца.

Демонстрантите са предложили на турските граждани да не посещават няколко луксозни хотела в района на площад "Таксим", които са затворили вратите си за демонстрантите при щурма на полицията в парка "Гези". За разлика от изброените хотели, хотел "Диван" оказва помощ през трите седмици на протестни акции на демонстрантите и дори бе разрешено фоайето му да се превърне в полева болница. Собственикът на хотела бе заявил, че ще уволни всички служители, ако затворят вратите си за демонстрантите.

Над 30 кафенета и ресторанти също са в списъка с предложенията за бойкот, тъй като са били затваряни по време на протестите, информира ИТАР-ТАСС.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Как вижда светът резултатите от изборите в България

Как вижда светът резултатите от изборите в България

Свят Преди 24 минути

Какво смятат, че ще стане, ако победата на Радев бъде потвърдена от официалните резултати

Учебен ли ще е 20 април за учениците

Учебен ли ще е 20 април за учениците

България Преди 39 минути

Датата идва непосредствено след извънредните парламентарни избори в неделя, когато голяма част от училищата бяха използвани за избирателни секции

ЦИК обяви края на изборния ден в 21.00 часа

ЦИК обяви края на изборния ден в 21.00 часа

България Преди 1 час

В 23-ти МИР гласуването продължи до 21:00 часа заради опашки пред избирателни секции в район "Студентски"

Асен Василев и Ивайло Мирчев от ПП-ДБ

ПП-ДБ: Българите оставиха ГЕРБ и ДПС в миналото

България Преди 1 час

"Българските граждани излязоха, гласуваха и оставиха ГЕРБ и ДПС в миналото - това, което протестът си беше поставил за цел. От тук нататък ни чака изключително много работа", заяви Асен Василев

Въоръжен мъж уби 8 деца в Луизиана, загина при преследване

Въоръжен мъж уби 8 деца в Луизиана, загина при преследване

Свят Преди 1 час

Жертвите са били на възраст от една до около 14 години, каза говорителят на полицията в Шривпорт Крис Борделън

"Възраждане": Благодарим! Очакваме окончателните резултати

"Възраждане": Благодарим! Очакваме окончателните резултати

България Преди 1 час

Според данните "Възраждане" е пета политическа сила. Партията получава 5,1% от гласовете, по данни от екзитпол на "Тренд"

Задържаха кмета на село Брежани за заплахи

Задържаха кмета на село Брежани за заплахи

България Преди 1 час

Причината за задържането са отправени заплахи към член на секционна избирателна комисия

Старт на броенето на бюлетините: Ето къде да гледате на живо

Старт на броенето на бюлетините: Ето къде да гледате на живо

България Преди 1 час

Платформата evideo.bg вече излъчва от хиляди секции; вижте как се попълват протоколите и как се брои всяка бюлетина

<p>Борисов: Победителят е ясен, но преговорите ще решат кой ще управлява</p>

Бойко Борисов: Победителят е ясен, но преговорите ще решат кой ще управлява

България Преди 2 часа

Бойко Борисов поздрави първия в класирането и обяви, че ГЕРБ е готова както за управление, така и за ролята на опозиция

<p>Лидерът на БСП с първи коментар след края на изборния ден</p>

"Демокрацията е жива": Лидерът на БСП с първи коментар след края на изборния ден

България Преди 2 часа

Лидерът на "БСП - Обединена левица": Резултатите са знак за устойчивост, но крайни изводи още не могат да се правят

Славяново празнува победата на Румен Радев

Славяново празнува победата на Румен Радев

България Преди 2 часа

Населеното място стана известно като "президентското село"

"Аполо" срещу "Артемис": Как се промени Земята за 58 години

"Аполо" срещу "Артемис": Как се промени Земята за 58 години

Любопитно Преди 2 часа

Когато командирът на "Аполо 8“ Франк Борман за първи път вижда обратната страна на Луната от прозореца на своя космически кораб през 1968 г., той е поразен от нейния пустинен вид

Здравето на зъбите зависи от едно важно правило

Здравето на зъбите зависи от едно важно правило

Любопитно Преди 3 часа

Едно бързо миене на зъбите не е достатъчно, за да поддържат зъбите ви блестящи и чисти. Плаката е лепкав филм, пълен с бактерии, които могат да ерозират зъбния емайл, причинявайки кариеси и други проблеми с устната кухина (като гингивит)

Въпрос за 24 трилиона долара: Кой притежава тези 100-годишни минни карти?

Въпрос за 24 трилиона долара: Кой притежава тези 100-годишни минни карти?

Свят Преди 3 часа

Колониални архиви в белгийски музей могат да отключат огромното минерално богатство на Демократична република Конго за американски минни компании. Кураторите обаче не бързат да съдействат

Слънцето ни „крещи“ постоянно, но ние не го чуваме: Любител астроном записа звука на изригване

Слънцето ни „крещи“ постоянно, но ние не го чуваме: Любител астроном записа звука на изригване

Любопитно Преди 3 часа

Магнитното поле на Слънцето се заплита и „пращи“ – чуйте преобразувания сигнал от едно от най-активните слънчеви петна за 2026 година

Гюров: МВР знае за 50 души с имунитет, готови да купуват гласове

Гюров: МВР знае за 50 души с имунитет, готови да купуват гласове

България Преди 3 часа

Гюров: Сега аз като премиер, министър Дечев и главният секретар Кандев разчитаме само на вас